ye-logo.v1.2

Розсилки про “анонси ракетних ударів” та “гроші всім українцям”: підбірка фейків тижня

Суспільство 2470
Фейки розповсюджують через чати
Фейки розповсюджують через чати. Фото: suspilne.media

Фейки стають вірусними у телеграм-каналах

Анонімні телеграм-канали та вайбер-чати — це одні з тих каналів, через які дуже швидко просувається російська пропаганда. Тож наведемо кілька прикладів за останній тиждень.

Освітній паблік “Нота Єнота” повідомляє про нову вірусну розсилку, яка не має жодного підтвердження.

У розсилці пишуть про “масштабні ракетні удари”, а також “ймовірний наступ з боку Білорусі”. При цьому немає жодного посилання на офіційне джерело.

“Нова вірусна розсилка несеться шаленими темпами багатьма месенджерами та чатами. У деяких варіантах є навіть перелік точок, по яких нібито будуть ракетні удари. Перед вами приклад чуток. Тобто, інтерпретації неперевіреної та непідтвердженої інформації невизначеного походження та сумнівної достовірності, але яка широко розповсюджується. На жодній зі сторінок наших ЗСУ або західних військових установ даних, на які посилаються у повідомленні, немає”, - пишуть фактчекери проєкту “Нота Єнота”.


В основному люди поширюють це повідомлення, бо у них з'являються емоції, а також нібито є посилання звідки інформація: «надійне джерело», «ССО ЗСУ», «іноземна розвідка», «секретний закритий чат військового командування». Однак жодного прямого посилання немає.

Варто відзначити, що вся Україна постійно перебуває під загрозою ракетних ударів уже три місяці. Прилетіти може куди завгодно. Щодня по кілька разів на добу чи не в усіх регіонах лунають повітряні тривоги.

“Подібні повідомлення максимально нагнітали ситуацію, відключали раціональне мислення і були частиною інформаційно-психологічних операцій ворога з деморалізації українців. Чи можуть бути прильоти о 4 ранку? Ми не знаємо. Прилетіти може в будь-який час. Тому подумайте, навіщо, з якою метою і кому ви пересилаєте інформацію без підтвердження, без доказів і яка не несе нічого, окрім емоцій?", — пишуть фактчекери.

Сайт "Є" неодноразово повідомляв, що одним зі завдань російської пропаганди є нагнітання паніки серед українців.

У телеграм-каналах поширюють повідомлення, що за новим законом кожна українська жінка та дитина отримуватиме щотижня певну грошову допомогу. Окрім цього, на людей начебто чекає ще й фінансова допомога від Організації Об’єднаних Націй. Публікацію, зокрема, розмістили у пабліку «Новини України 24/7».

Журналісти проєкту «Брехунець» перевірили цю інформацію та дійшли висновку, що вона не відповідає дійсності. Автори повідомлення зазначають, що нещодавно був підписаний новий закон, згідно з яким кожна українська жінка та дитина отримуватиме щотижня грошову допомогу в розмірі 25 євро. Наголошують, що виплата – не одноразова. Зауважують, що окрім цього на людей чекають і нові виплати від ООН у розмірі п’ять тисяч гривень.

Такі повідомлення містить гучні слова та фрази, які прописані великими літерами, а щоб дізнатися деталі, слід перейти на інший телеграм-канал. Зазвичай подібні меседжі не мають нічого спільного з правдою, їхня мета – збільшити аудиторію. Зауважимо, що автори повідомлення припустилися помилок у словах. Авторитетні ресурси зазвичай слідкують за граматикою опублікованих текстів. До того ж будь-які соціальні виплати в Україні здійснюються щомісяця, а не щотижня.

Щодо щотижневої допомоги дня жінок та дітей, то на офіційних ресурсах української влади немає про це жодної інформації. Відповідно можна зробити висновок, що повідомлення – фейк.

Щодо грошової підтримки українців від ООН, то справді, 15 квітня уряд України та Організація Об’єднаних Націй запустили дві програми виплат вимушеним переселенцям, які потребують додаткового захисту.

Як повідомляє видання ВВС, вимушені переселенці, які потребують додаткового захисту, будуть отримувати по 2 тисячі 200 гривень кожен місяць на кожного члена родини. Як бачимо, реальна сума допомоги значно менша, аніж п’ять тисяч гривень. Тобто другий меседж – маніпуляція.


Ці кошти всесвітня продовольча програма ООН буде платити протягом трьох місяців на банківський рахунок отримувача.

Також варто зазначити, що соцмережами продовжують ширитися фейкові повідомлення про грошові виплати «всім українцям від 10 років». При чому вказано, що виплати будуть залежати від віку людини. Таким нечесним методом деякі Telegram-канали намагаються «підчепити» нових підписників. Звичайно, що користувач, коли обиратиме свій вік, щоб «отримати кошти», потрапить на сторонній телеграм-канал, де буде змушений підписатися, щоб побачити детальнішу інформацію.

Також з останніх трендів: антивакцинаторські групи у вайбері повернулися до поширення кремлівських наративів. Там після початку масштабної війни поменшало кремлівської пропаганди, але з часом вона повертається. Про це у своєму дослідженні пишуть texty.org.ua. Наприклад, у групах поширюють тезу, що під час кожної війни протягом останніх ста років «з України німці вивозять зерно».



В повідомленнях не згадують масштабне викрадення українського зерна росіянами з окупованих територій Херсонської області. Однак виставляють намагання країн ЄС допомогти з експортом українського зерна зі заблокованих ворожим флотом портів у Чорному морі.

Також в групах поширюють наративи про заздалегідь «запланований західними ляльковиками» розділ України та «подовження воєнного стану заради збагачення та безконтрольного пограбування українського народу» військовим та політичним керівництвом України. Про війну в таких повідомленнях не згадують зовсім. Один з ватажків антивакцинаторів, Остап Стахів пише, що «бензинова криза» - це теж штучне створений дефіцит заради збагачення. І, знову ж, ніяких претензій до росіян, які бомблять нафтобази та нафтопереробні заводи в Україні Стахів не має. Також у цих групах процвітають російські конспірологічні наративи, особливо про «зраду», «поганий стан ВСУ» та «змову масонів та євреїв» проти «братерських слов’янських народів».

Раніше сайт "Є" вже неодноразово писав про те, що групи антивакцинаторів у різних країнах перемикнулися на підтримку росії під час вторгнення в Україну.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую