ye-logo.v1.2

Призовний вік з 16 років, арешт мерів на Хмельниччині та вибух у Кам’янці-Подільському: підбірка фейків цього тижня

Суспільство 37024
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: tsn.ua

Нова підбірка фейків на Хмельниччині

Маніпуляції щодо мобілізації в Україні продовжують бути однією з тем для створення фейків російською пропагандою. Як і нагнітання паніки серед українців.

Призовний вік з 16 років

Російські ЗМІ та користувачі соцмереж поширили заяву підозрюваного в держзраді колишнього нардепа від «Опозиційної платформи — За життя» Іллі Киви, що Верховна Рада нібито готова розглянути постанову, якою може знизити призовний вік до 16 років, а також дозволить призивати в армію жінок, які не мають дітей. Кива також поширив скриншот нібито цієї постанови.

Цей фейк спростували у підбірці на сайті “Детектор медіа”.

Нагадаємо, в Україні зміни до законів вносять через законопроєкти. Водночас під номером 7333 на сайті українського парламенту зареєстровано не «Постанову про внесення змін до закону про призов до армії, що забезпечують першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави», а проєкт закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо звільнення від кримінальної відповідальності в період воєнного стану при добровільному відшкодуванні шкоди».


Цей фейк також спростувала спільнота "По той бік новин"

Крім того, в Україні питання щодо призову регулюються законом «Про військовий обов'язок і військову службу». Частина про «заходи щодо зміцнення обороноздатності держави» є в документі «Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби в Збройних Силах України та поступового переходу до засад професійної армії», який має назву указ і передбачає підвищення рівня соціального забезпечення українських військових, збільшення чисельності та зміцнення армії.

Президент України підписав цей указ 1 лютого 2022 року.

Холера на півдні країни

Також цього тижня російська пропаганда активно поширювала фейк про спалах холери в Одесі та Миколаєві. Про це заявив речник начальника Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.

Як наголошує Братчук, інформація про спалах холери в Одесі та Миколаєві є провокаційним вкиданням для відвернення увагу від загрозливої епідемічної ситуації в тимчасово окупованому Маріуполі.

"Вони стоять перед загрозою масштабної епідемії саме в Маріуполі. Тому, щоб інформаційно перебити це, вони показують, що це проблеми нібито Одеси й Миколаєва, розганяються фейки", – заявив Братчук.

Також інформацію спростував заступник начальника Миколаївської ОВА. Він заявив, що інформація про ймовірну епідемію холери у Миколаєві не відповідає реальній дійсності та створена для того, щоби посіяти додаткову паніку й зробити людей менш впевненими в тому, що санітарно-епідеміологічна ситуація в Миколаєві під контролем.

Фейки щодо Хмельниччини

Не обійшлося цього тижня без фейків й на Хмельниччині.

Спочатку міська голова Красилова, а потім і очільник Славути стали “героями” фейкової інформації, яку поширюють у соцмережах. Йдеться про нібито арешти очільників міст під час спроби перетину кордону, пише видання podillyanews.com.

Очільниця Красилова з цього приводу звернулася до СБУ. У виконкомі Славути в таких дезінформаціях вбачають спробу дестабілізувати ситуацію у суспільстві.


Міська голова Красилова спростувала фейк

Міська голова Красилова Ніла Островська днями прокоментувала плітки, які розпускають про неї невідомі особи у соцмережах.

"Я взагалі дивуюсь цинічності та безглуздості таких пліток, і тим людям, які не лише в це вірять, а ще й переказують, Тут є, як мінімум наклеп, а підбурення людей під час війни – це сепаратизм. Чому не реагують правоохоронні органи?" – зазначила посадовиця та додала, що її щодня можна побачити на роботі, де вона разом з командою займається поточними питаннями, в тому числі допомогою тим, хто наразі перебуває на передовій.

Крім того, очільниця міської громади заявила, що звернулася до Служби безпеки України та правоохоронців, аби вони встановили осіб, які намагаються посіяти ворожнечу та підіграти ворогу.

Не минуло й кількох днів, як аналогічні чутки почали поширювати про міського голову Славути Василя Сидора.



Спростували фейк і у Славуті

У виконавчому комітеті Славутської міської ради подібну дезінформацію також назвали діями поплічників окупантів та висловили сподівання, що у Службі безпеки України знайдуть осіб, причетних до поширення неправдивої інформації. Також користувачів соцмереж, які наразі є одним з найпоширеніших та найоперативніших джерел отримання інформації, закликали ретельно перевіряти повідомлення, особливо ті, які викликають негативні емоції та агресію в бік влади, та не “передавати далі” те, що викликає сумніви.

9 червня в одному з найбільших харківських телеграм-каналів, який має понад 200 тисяч підписників, з’явилося повідомлення про вибухи у Кам’янці-Подільському. На той час не було загрози ракетного удару та й вибухів не було. Це просто фейк, який з’явився у великій спільноті.


Фейки про Хмельниччину публікують у спільнотах інших регіонів

Варто відзначити, що це далеко не перший раз, коли неправдива інформація з’являється у спільнотах з аудиторією у сотні тисяч та більше. Річ у тому, що анонімні телеграм-канали, зокрема, в Харкові, в погоні за хайпом не проводять фактчекінг інформації, а намагаються якнайшвидше її поширити. Цим користуються російські пропагандисти, які поширюють неправдиву або маніпулятивну інформацію, яка направлена на створення паніки серед населення.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую