ye-logo.v1.2

Дезінформація про Стамбульську конвенцію та статус кандидата України в ЄС: підбірка фейків тижня

Суспільство 1589
Нова підбірка фейків від роспропаганди
Нова підбірка фейків від роспропаганди. Фото: gorod.dp.ua

Російська пропаганда продовжує працювати над фейками в Україні.

Протягом тижня в Україні відбулося декілька знакових подій. Так, Україна отримала статус кандидата у члені ЄС, а Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію та прийняла закони щодо заборони російського культурного продукту у публічному просторі.

Одразу ж у соціальних мережах з’явилися фейки та маніпуляції щодо прийнятих рішень.

Цього тижня Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію. Завдання цієї міжнародної угоди — протидія домашньому насильству й насильству над жінками. Про те, чому потрібна Стамбульська конвенція “Сайт "Є” писав раніше.

Йдеться про угоду Ради Європи, покликану запобігти насильству проти жінок і домашньому насильству. Попри таку благородну мету Стамбульську конвенцію понад десятиліття критикують деякі релігійні й ультраконсервативні організації. Зокрема, ціллю для їх нападів стало поняття «гендер», яке обросло різноманітними міфами.

Але російська пропаганда просуває власні наративи та фейки. По перше, сама рф конвенцію не ратифікувала, по-друге пропагандисти вигадують фейки про будь-які закони в Україні, які не влаштовують владу рф. Варто відзначити, що Стамбульська конвенція створена, щоб попередити домашнє насилля, а звірства російських солдат в Україні доводять, що насильство для них це норма.

Російська пропаганда створила підбірку фейків навколо конвенції

Зокрема, є фейк. який просувають у соціальних мережах - це те, що “ідеологія радикального фемінізму має стати державною. Тобто будь-який чоловік – це ворог, сім'я – територія гноблення, діти – власність держави”.

В реальності ж в конвенції йдеться більше про права жінок, бо там є запровадження кримінальної відповідальності не лише за фізичне, психологічне та статеве насильство (наприклад, зґвалтування), а й за переслідування, сексуальні домагання, примусові шлюби, каліцтво жіночих геніталій, примусові аборти. А це стосується якраз жінок. При цьому метою конвенції є протидія домашньому насильству. Таким чином Стамбульська конвенція стосується й захисту прав чоловіків і дітей.

Ще один фейк - “навчання та виховання дітей змалку має бути в гендерно-нейтральному або феміністському ключі. Який ґендер нині модний і куди всі визначатимуться – вирішують феміністки”.

Насправді у пояснювальному звіті до конвенції йдеться про необхідність формування таких цінностей як взаємна повага у стосунках, ненасильство, гендерна рівність з якомога раннього віку. А навчальні заклади мають відігравати важливу роль у цьому процесі.

Про міфи навколо Стамбульської конвенції, які діють вже кілька років можна прочитати у спеціальній брошурі.

Вже багато років навколо конвенції інсують міфи. Тепер додалася пропаганда

Ще одна тема цього тижня - Україна отримала статус кандидата у члени Євросоюзу. “Сайт “Є” вже писав, що Україна має зробити, щоб отримати повноправний статус члена ЄС.

При цьому мережею, за підтримки російських пропагандистів, шириться меседж, що статус кандидата на вступ до ЄС для України "ще нічого не означає". У мережі вже є чимало повідомлень про те, що статус нічого не гарантує для України, адже невідомо, коли після цього вона зможе вступити в Євросоюз і чи взагалі стане членом об'єднання. У таких повідомленнях, як приклад, наводять Туреччину, яка є кандидатом на вступ до ЄС понад 20 років. Мовляв, така ж ситуація може бути і з Україною, пише “Детектор медіа”.

У випадку Туреччини, у 2018 році Рада з загальних питань ЄС заявила, що "Туреччина все більше віддаляється від Європейського Союзу. Тому переговори про вступ Туреччини фактично зайшли в глухий кут". Це пов'язано із питанням дотримання в Туреччині прав людини, із дефіцитом верховенства права тощо. Натомість у випадку України поки зарано говорити про те, як довго може тривати кандидатство, й підстав припускати, що процес може затягнутися на понад 20 років, як у випадку з Туреччиною, також немає. Однак отримання статусу кандидата на членство в ЄС — це вагомий та важливий крок для України на шляху до Євроінтеграції.

Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина розповіла, що статус кандидата відкриває можливості отримання фінансової допомоги у трансформації суспільства, правової системи та економіки на шляху до членства в ЄС, а також триматиме євроінтеграційні реформи країни у пріоритеті.
Так, Україні буде доступна фінансова допомога для країн, які готуються для вступу до ЄС (Інструмент передвступної допомоги, IPA). Така допомога може надаватись через гранти, інвестиції або як технічна допомога. Кандидатство також відкриває для України участь у програмах та ініціативах Євросоюзу.

Крім того, цього тижня Центр протидії дезінформації спростував фейки про заборону імпорту російськомовних книжок. Так повідомлення, що Верховна Рада “заборонила російські книжки. Треба прибрати їх з полиць магазинів” - є фейком.



Адже Рада заборонила випуск, ввезення та розповсюдження в Україні видавничої продукції з білорусі, росії та окупованих нею територій України, а також книжкових видань, автори яких стали громадянами рф з 1991 року. Ця заборона не поширюватиметься на книги, видані в Україні до 1 січня 2023 року.

Якщо книжка написана російською, але її написав не громадянин рф і вона не підпадає під інші законодавчі обмеження, то її можна завозити, але лише за наявності спеціального дозволу.

Заборона на ввезення видавничої продукції рф стосується всіх без винятку. Раніше видані дозволи на ввезення російських книжок та журналів з ухваленням Закону анулюються.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую