ye-logo.v1.2

Мобілізація в Україні: тижнева підбірка ворожих фейків і маніпуляцій

Суспільство 2210
Цього тижня було багато фейків про мобілізацію
Цього тижня було багато фейків про мобілізацію. Фото: detector.media

В соціальних мережах поширюється багато дезінформації щодо проведення мобілізації.

Протягом тижня в мережі з’явилося багато фейків і маніпуляцій про мобілізацію. При чому в поширенні не завжди достовірної інформації відмічаються й українські видання.

Так, Центр протидії дезінформації відмічає, що в проросійських телеграм-каналах поширюють зображення фейкової повістки, яку нібито вручили жінці.

На фото добре видно орфографічні помилки, яких припустилися пропагандисти, не знаючи української мови. Нагадаємо, що взяття на облік жінок має початися з 1 жовтня 2022 року. Це означає, що жінка стає військовозобов'язаною та перебуває у запасі Збройних сил України, Національної гвардії України чи інших військових формувань. Але це лише стосується жінок тих професій, які визначені в наказі Міноборони України від 11.10.2021р. №313.

В соцмережах поширюють фейкові повістки Фото: Центр протидії дезінформації

В самій публікації пропагандисти намагаються дискредитувати Центр протидії дезінформації при РНБО України, посилаючись на публікацію, в якій було спростовано фейки щодо жіночої мобілізації.

Крім того, у соцмережах поширювалася інформація щодо можливості вручення повісток громадянам України у «Дії».

Про це заявив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у відповідь на запитання журналістів після брифінгу 29 червня. Він спростував цей фейк та закликав не піддаватися маніпуляціями – не читати пропагандистів.

«Такого ніколи не буде», – наголосив Михайло Федоров.

Він додав, що не треба читати російські ЗМІ, бо вони з фейками працюють, щоб дестабілізувати Україну. Чиновник зазначив, що у планах немає вручення повісток через «Дію».

Видання “Стоп Фейк” спростувало заяви російських ЗМІ, які стали поширювати меседж, що нібито “в Україні планують поставити під рушницю» школярів.


Російські ЗМІ перекрутили слова президента

Володимир Зеленський справді повідомив про наміри України змінити підхід до призову до Збройних сил у рамках реформи безпеки країни. Цю ідею обговорюватимуть із громадськістю і лише після закінчення війни. Жодної мови про «мобілізацію школярів для відправки на фронт» не йшло.

Російські медіа, маніпулюючи цитатою Володимира Зеленського, розповсюдили фейкову інформацію, що Україна нібито «відрядить на фронт школярів та студентів».

«Очевидно, що наразі ЗСУ відчуває дефіцит живої сили та непоправний дефіцит особового складу, які змушують київський режим жертвувати молодим, незміцнілим поколінням українців», – стверджують російські «експерти».

«У світлі мобілізаційного недобору Києву дуже подобається ідея зробити військову службу неодмінною умовою для здобуття вищої освіти… Воювати закликають школярів», – повідомляється у російських ЗМІ.

Російські медіа для створення дезінформаційного матеріалу вдалися до класичного прийому пропаганди – виривання цитати з контексту. Повну цитату президента України Володимира Зеленського російські ЗМІ обрізали, додали до його висловлювання наратив «про жалюгідний стан української армії» та отримали маніпулятивну статтю про «необхідність для України відправляти на фронт дітей».

Висловлювання Зеленського пропагандистські ЗМІ вирвали з його виступу перед академічною спільнотою провідних навчальних закладів Ізраїлю 23 червня. Відповідаючи на запитання, як українське керівництво бачить майбутнє України через 5-10 років після закінчення війни з Росією, Зеленський анонсував реформу у галузі безпеки країни.
Зеленський повідомив, що вже зараз розглядається кілька моделей майбутньої реформи Збройних сил України, і одна з них – ізраїльська модель, коли дівчат та юнаків перед вступом до ВНЗ призивають на строкову службу до армії.
Росія не вперше поширює дезінформацію про те, що Україна нібито має намір мобілізувати та відправити на фронт українських школярів.

17 червня журналісти StopFake спростували аналогічний російський фейк про те, що Міністерство освіти і науки України «збирає інформацію про випускників шкіл призовного віку».

Ще один фейк, який поширюється через маргінальні сайти та соціальні мережі, про нібито виданий Державною міграційною службою України наказ про те, що всі громадяни Білорусі підлягають призову до спеціального «полку Калиновського». Цей “документ” є фейком.


Пояснення чому документ є фейком

Цього разу російські пропагандисти приписали наказ Державній міграційній службі України (ДМСУ). У цьому «документі» нібито йдеться про необхідність мобілізувати до «полку Калиновського» — білоруської військової частини у складі Збройних Сил України — «громадян Білорусі призовного віку». При цьому в документі можна знайти як грубі порушення орфографії (відсутні відступи між словами), так і невідповідність типовому оформленню подібних документів ДМСУ (приклади яких можна побачити на сайті держслужби).

У підробленому документі також стоїть печатка ДМСУ, яка вже не використовується в подібних документах, оскільки ще 2017 року в Україні обов’язкову наявність печаток на документах було скасовано. Крім того, ім’я та прізвище чинної очільниці ДМСУ Наталії Науменко на наказах ДМСУ вказується без ініціалів (ім’я попереднього глави писалося аналогічно).

У фейковому наказі згадуються «громадяни Білорусі призовного віку». Але Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не передбачає примусового призову до армії громадян іноземних держав. Відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу», іноземці та особи без громадянства можуть бути добровільно прийняті на військову службу до Збройних сил України за контрактом на посади рядового, сержантського та старшинського складу.

Ну і наостанок про новину, що нібито українцям без спеціального дозволу можуть заборонити виїжджати за місце проживання. Багато ЗМІ поширили цю новину без джерела.

Також розпочалися маніпуляції в соціальних мережах. Першоджерелом цієї новини став блог на УНІАНІ адвоката Дмитра Воронцова, що зараз ніби йде підготовка нормативного акту, який регулюватиме порядок видачі дозволу на виїзд за межі місця проживання.

У самій статті є акцент на тому, що законодавство України з цього приводу є дуже хаотичним. Обмеження пересування у воєнний час для громадян вказані у положення статті 8 закону України "Про правовий режим воєнного стану".

“Водночас процедура отримання згаданого вище дозволу та, що найголовніше, особи, які можуть його отримати в умовах воєнного стану та з моменту оголошення мобілізації, до цього часу в українському законодавстві не окреслені взагалі”, - йдеться у статті.

Мова йде про упорядковування законодавства. Про введення якихось додаткових обмежень наразі не йдеться. Щобільше, якихось заяв від офіційних осіб з цього приводу також не було.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую