ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Новий російський фейк про Україну і використання письменника Миколи Островського, дезінформація про Залужного: підбірка тижня

Суспільство 1228
Роспропаганда продовжує створювати фейки ха допомогою радянської літератури
Роспропаганда продовжує створювати фейки ха допомогою радянської літератури. Фото: espreso.tv

Роспропаганда активно використовує радянські твори.

Окупанти продовжують використовувати постаті комуністичних письменників для просування своєї пропаганди. Після цього росіяни дивуються проведенню декомунізації в Україні.

Микола Островський - герой роспропаганди

Цього тижня російська пропаганда знову почала масово використовувати письменника й уродженця Хмельницької області Миколу Островського для просування своїх наративів.

Так, у дезінформації, яку першим почав просувати російський пропагандист “Матвєй Раздєльний”, активно використовує образ Островського та його роман “Як загартовувалась сталь”.


Постать Миколи Островського активно використовуэ росыйська пропаганда

При цьому в пропагандистському дописі цей роман позиціюють не як художній твір, а як стовідсоткову хроніку та автобіографічну книгу.

Варто зазначити, що рукопис тексту роману зберіг 19 різних почерків. Написання книги завершували, коли Островський важко хворів. Він був паралізований і мав проблеми зі зором. Книгу писали його родичі та друзі під диктовку. Така собі вільна творчість. Тож писав Островський книгу не сам. Більше того, роман неодноразово редагувався та переписувався як з дозволу автора, так і без дозволу, зважаючи на політичну ситуацію.

Тож ні про яку правдиву, біографічну книгу не може йти мови. Це роман, який кілька разів переписувався під впливом політичної ситуації.

Нагадаємо, Микола Островський був не лише письменником, а й учасником встановлення радянської влади в Україні та боротьби з повстанським рухом. Зокрема, намагався дискредитувати українську визвольну боротьбу 1917-1921 років. Тож у різних містах країни комуністичний режим встановлював йому пам’ятники. Зокрема, у Шепетівці він з’явився у 1966 році.

Після завершення Революції Гідності пам’ятники Островському почали демонтувати. Натомість у Шепетівці він й досі залишається на своєму місці. Навіть після декомунізації у 2020 році однойменного музею та перетворення його у Музей пропаганди. Вирішили долю пам’ятника лише через понад сто діб масштабної війни з російськими загарбниками. Втім, його досі не демонтували.

Фейки про фінансову допомогу

Неодноразово “Сайт “Є” писав про фейкові повідомлення щодо виплат від Червоного Хреста. Однак у мережі продовжують з’являтися нові повідомлення.

Так, проєкт “Брехунець” розвінчав два фейки щодо таких "виплат".

«Громадяни України можуть отримати фінансову допомогу від Червоного Хреста та країн ЄС. Виплати від 10000 UAH» – відеоповідомлення такого змісту поширюють у мережі Facebook від спільноти під назвою «Ukraine Group 24». Подібний рекламний допис з'являється у стрічці новин соцмереж. Але це фейк.


В соцмережах поширюють фейк щодо виплат

Публікуючи допис, його автор вдається одразу до кількох прийомів, аби привернути увагу якомога більшої кількості користувачів.

По-перше, зловмисники використали вирізані кадри відео з Володимиром Зеленським, які склали до купи, і президент ніби закликає залишити свої дані, щоб отримати кошти.

По-друге, на відео зазначили, яку суму людина зможе отримати – від 8000 гривень, аби зір «вловив» цей меседж. Також використали логотип "Україна 24" – закритий загальноукраїнський інформаційно-аналітичний телеканал. У коментарях до посту є сотні відгуків людей, які нібито вже отримали компенсацію у різному розмірі. Проте всі ці профілі – пусті, отже – це боти.

Це – фейк, а дії авторів допису можна кваліфікувати як шахрайство.

У тексті йдеться, що "представники Україна 24 з'ясували", хоча телеканал з 22 липня 2022 року закритий. Також в Україні немає жодного "Єдиного компенсаційного центруповернення невиплачених грошових коштів". Крім того, на сайті у тексті є низка помилок. Це може бути свідченням неправильного перекладу з російської мови через онлайн-перекладач.
Такого центру не існує


Якщо користувач все таки захоче «отримати виплату» і пройде всі процедури на сайті, то далі дійде до розділу: «аби отримати багатотисячну виплату, потрібно сплатити кілька разів комісію», яку шахраї обіцяють повернути протягом доби.

Опісля відкривається сторінка, де потрібно вказати номер банківської картки разом із конфіденційними даними. Після виконання цієї операції будьте певні, що шахраї «очистять» вашу картку.

Дезінформація про Залужного

Російські медіа поширюють дезінформацію, яка базується на інтерв’ю головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного. Цитуючи українського воєначальника, прокремлівські ЗМІ заявили, що Валерій Залужний нібито визнав – «російський генеральний штаб у багато разів перевершує Збройні сили України у стратегії», – пише "Стоп Фейк".

Дезінформація про «зізнання Залужного в любові до російської армії» базується на інтерв’ю головнокомандувача Збройних сил України американському виданню "Time". У статті з назвою «Всередині українського контрудару, що змінив перебіг війни» аналізуються великі поразки росії у війні проти України – аналіз проводиться на основі низки інтерв’ю великих військових начальників і експертів України та США.

У статті описано особистість генерала Залужного. Наголошується, що український воєначальник «уособлює нове покоління офіцерів» Збройних сил України. Це покоління, підкреслюють автори матеріалу, «поєднало в собі дві різні епохи: люди виросли в радянській Україні, але прагнули позбутися військових догм СРСР».

Саме тому Валерій Залужний на своїй посаді насамперед почав впроваджувати зміни, орієнтуючись на модель не СРСР чи росії, а збройних сил США і НАТО. Наголошується, що Залужний виховував молодших офіцерів, заохочуючи модель більш гнучкого ухвалення рішень, передаючи повноваження командирам на місцях.

В інтерв’ю американським журналістам генерал Залужний додав, що навчався військовій справі поряд з іншими воєначальниками і в очільника генштабу ЗС росії Валерія Герасимова й «перечитав усе, що він коли-небудь писав». 

«Я виховувався на російській воєнній доктрині, і я все ще вважаю, що вся наука про війну сконцентрована в росії… Я вчився у Герасимова. Я читав усе, що він коли-небудь писав… Він надзвичайно розумний чоловік, і мої очікування від нього були величезними», – наводить цитату Залужного Time.

Саме цю цитату вирвали з контексту російські ЗМІ для створення дезінформації про «любов Залужного до російської армії» – таких заяв головнокомандувач ЗСУ не робив. Не говорив український генерал і про «перевагу над ЗСУ російської стратегії». Навпаки генерал Залужний розповів про своє здивування великим промахам росії у війні проти України. Залужний підкреслив, що коли окупанти стикнулися з сильним опором і втратили здатність поповнювати запаси, росія не змінила стратегію, продовжуючи гнати своїх солдатів на забій.

«Вони просто загнали своїх солдатів на бійню. Вони вибрали сценарій, що найбільш влаштовує мене», – підкреслив Залужний в інтерв’ю "Time".

Також в інтерв’ю "Time" головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний висловив упевненість, що нинішня російська війна проти України не остання. «З огляду на те, що я знаю про росіян із перших вуст, наша перемога не буде остаточною. Наша перемога стане можливістю перевести подих та підготуватися до наступної війни», – резюмував Залужний.

Читайте також: Україна підписала заявку на пришвидшений вступ до НАТО: як відреагували в Альянсі

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую