Гаряча тема:
- Війна
Як російська пропаганда використовує комп'ютерні ігри: добірка дезінформації за тиждень

Для поширення російських наративів використовують платформу Discord і Steam.
Російські пропагандисти для поширення своїх наративів використовують традиційні медіа, соціальні мережі, фільми, пісні і навіть комп'ютерні ігри.
Пропаганда у світі комп'ютерних ігор
Російська пропаганда продирається в світ відеоігор. Такі ігри як Minecraft, World of Tanks і Roblox використовуються, як платформи для поширення наративів кремля, пов'язаних із війною росії проти Україні, пише паблік “По той бік новин”.
Так, у Minecraft російські гравці відтворили битву за українське місто Соледар і поділилися нею у найпопулярнішій соцмережі країни-агресора.
Як зазначає видання NYT у російській версії World of Tanks, багатокористувацької військової гри, було відтворено парад танків радянського союзу в москві в 1945 році. Крім того, в Roblox користувач створив контент до так званого дня росії, в якому показав «могутність» російських силовиків.
За даними фактчекерів, віртуальний світ цих ігор став простором, де гравці використовують символи, пов'язані з російськими військами, підтримують російські територіальні претензії (читай — бажання окупувати) та повторюють негативне зображення українців як нацистів, звинувачуючи Захід у розв'язанні війни.
Компанія Microsoft, власник гри Minecraft, визнала, що росія намагається проникнути в ігрові спільноти, щоб поширювати там свою пропаганду. Керівник групи аналізу загроз Microsoft зазначив, що російське воєнізоване угруповання «Вагнер» просуває "зловмисні ворожі наративи" на таких платформах, як Discord і Steam.
У цьому віртуальному світі гравці використовують такі символи, як літера "Z", що символізує російські війська, які вторглися в Україну, і підтримують нікчемні російські територіальні претензії до України. Вони також повторюють путінські спроби спаплюжити українців як нацистів, звинувачуючи Захід у війні.
У статті наголошується, що світ ігор є ефективною платформою для впливу на громадську думку, особливо серед молодого населення. Президент Microsoft Бред Сміт повідомив, що служба безпеки компанії виявила спроби росії проникнути в ігрові спільноти, але применшив їхнє значення, заявивши, що "публікація інформації десь" є неминучою.
Використання кремлем відеоігор демонструє його рішучість у досягненні політичних цілей за допомогою західних соціальних мереж і споживчих товарів, незважаючи на дипломатичну та економічну ізоляцію.
Фейк, що в Києві набирають людей для обману поляків
В польських медіа почали поширювати фейк, що нібито у Києві наймають людей зі знанням польської мови для обману поляків та заволодіння коштами за допомогою шахрайства.
Як пише “Україно-польська медіа платформа” польське видання Niezaleny Dziennik Polityczny вкотре опублікувало на своїх ресурсах інформацію з російських джерел. Цього разу йдеться про те, що у Києві нібито розпочали рекрутувати людей на роботу з метою обману поляків.
В оголошенні вказані умови роботи: «зручний графік, офіс близько до метро, безкоштовний обід та дружній персонал. Зарплата 500 доларів + відсоток від “продажу”.
Медійникам вдалося вийти на контакт з людиною, яка подається в оголошенні як HR-менеджер.
Спочатку фактчекери поцікавилися умовами такої «роботи» як зацікавлена особа, аби перевірити правдивість наявності вакансії. Як виявилося, даної вакансії не існує: HR-менеджер пояснила, що такої пропозиції не мають, людей зі знанням польської мови не шукають і підтвердила, що використано саме її паблік у Телеграмі.
Журналістам вдалося виявити, з якого оголошення створено фейкову інформацію.
Крім того, журналісти встановили першоджерело фейку - популярну російську групу у Телеграмі на 240 тисяч підписників.
Фейкова обкладинка журналу з Ольгою Харлан
Російські пропагандисти періодично поширює підроблені обкладинки французького тижневика Charlie Hebdo, щоб підкреслити той чи інший дезінформаційний наратив, пише видання "Стоп Фейк".
Наприклад, сайт “Є” писав, що проросійські телеграм-канали поширюють фейкову обкладинку французького журналу Charlie Hebdo, на якій Президент України Володимир Зеленський тримає загиблого з підводного човна «Титан», щоб той перерахував гроші на допомогу Україні.
Тепер ж користувачі соцмереж, а також російські ЗМІ поширюють новину про те, що тижневик Charlie Hebdo нібито розмістив на обкладинці ілюстрацію, присвячену нещодавній ситуації на чемпіонаті світу з фехтування в Мілані. Тоді українська шаблістка Ольга Харлан відмовилася потиснути руку суперниці з Росії, що програла, за що її спочатку дискваліфікували, а пізніше скасували дискваліфікацію, як і обов'язкове рукостискання спортсменів.
Пропагандисти пишуть, що, зобразивши Харлан у непривабливому вигляді, «тижневик висміяв її за такий вчинок».
Насправді це чергова підробка російської пропаганди. На офіційному сайті Charlie Hebdo можна побачити усі попередні випуски журналу. У архіві обкладинка, про яку повідомляють російські джерела, відсутня. Натомість журнал досить часто висміює президента рф, на що російські ЗМІ не звертають уваги. В акаунтах соціальних мереж журналу ілюстрація з Харлан також відсутня.
Російська пропаганда у Африці
Згідно з новим дослідженням Африканського центру стратегічних досліджень, наукової установи Міністерства оборони США, росія намагається підірвати демократію в понад двох десятках африканських країн, пише видання DW
Основними інструментами, які використовує Росія, є: політичне втручання, дезінформація та позаконституційні претензії на владу, показало дослідження, яке було оприлюднено минулого місяця. У деяких випадках ці засоби працюють.
На останній Генасамблеї ООН у лютому такі країни, як Ботсвана, Замбія та Туніс, проголосували за «справедливий і міцний» мир в Україні, тоді як Малі та Еритрея проголосували проти, а ще 15 африканських країн утрималися під час голосування.
Свою роль у цьому може зіграти вплив росії на африканські країни. Однією з ключових цілей росії є дипломатична легітимізація її війни в Україні.
«Росії справді потрібна Африка», — сказав DW науковий співробітник Африканського центру стратегічних досліджень Марк Дюрксен, особливо зараз, коли росія стикається з дедалі більшою міжнародною ізоляцією.
Ті африканські уряди, які не мають внутрішньої системи стримувань і противаг, створюють середовище, яке дозволяє росії впливати на континент. Вони часто самі ізольовані на міжнародному рівні і тому бажані партнери для рф.
«Навіть до війни в Україні ми бачили, як росія агресивно намагалася заручитися підтримкою своєї політики, часто тоді, коли вона суперечила політиц Європи, НАТО чи Північної Америки», — Джастін Аренштейн, генеральний директор найбільшої на африканському континенті громадської технологічної мережі Code for Африка, розповідає DW.
Важливу роль в африканських країнах відіграє військова участь рф. Найманці групи Вагнера діють у таких країнах, як Малі, Лівія та Центральноафриканська Республіка.
В обмін на свої послуги війська Вагнера отримують доступ до сировини, наприклад золота. Група Вагнера також відіграє певну роль у поширенні політичного впливу Кремля.
У Малі, наприклад, після 10 років допомоги у боротьбі з ісламістськими бойовиками Франція вивела свої сили, не досягнувши бажаного результату. Малі також попросила ООН вивести миротворчу місію MINUSMA. Малі чітко дистанціюється від колишніх колоніальних держав і натомість тісніше співпрацює з росією.
Росія використовує соціальні мережі для поширення значної частини своєї пропаганди та дезінформації. За словами Дюрксена, ця стратегія є особливо успішною в країнах, які не мають глибоких традицій незалежної та вільної преси. Ось приклад:
Група Вагнера є головним об'єктом кількох пропагандистських мультфільмів на континенті. Такі відео націлені на Малі, Буркіна-Фасо та Кот-д'Івуар. В одній зі сцен відео російські солдати воюють у Малі проти французьких зомбі, які символізують французьких солдатів. Зомбі кажуть, що вони демони президента Еммануеля Макрона і що Малі «це наша країна». На відео карикатура схожа на Макрона також говорить: «Франція відвоює Африку». Цей наратив про «неоколонізаторський» Захід часто використовується росією.
Крім того, росія платить африканським впливовим особам за поширення її пропаганди. Наприклад, Кемі Себа, франко-бенінська інфлюенсерка з понад 1 мільйоном підписників у Facebook, часто публікує антизахідний і проросійський контент. Відразу після вторгнення рф в Україну він заявив, що москва «намагається відвоювати російські землі».
Російські посольства також відіграють важливу роль у поширенні дезінформації, про що свідчить наступний приклад.
На початку липня посольство Росії в ПАР опублікувало нібито скріншот статті видання Politico під заголовком «20 000 000 життів заради свободи». Цей фейк раніше спростував сайт “Є”.
До цієї публікації посольство додало такий коментар: «(…) НАТО веде війну до останнього українця», звинувачуючи НАТО у війні рф в Україні. Уважніший розгляд і деякі дослідження показують, що знімок екрана підроблений; Politico ніколи не публікував цю статтю. Граматика та правопис англійської мови на підробленому скріншоті повні помилок, а логотип Politico на ймовірному скріншоті сфабрикований. Посольство рф в Південній Африці згодом видалило пост, але він уже мав понад 100 000 переглядів у Twitter.
На фоні роботи російської пропаганди думки багатьох африканців щодо війни в Україні розділилися. Однак, опитування, проведене в червні серед громадян Південної Африки, Кенії, Нігерії, Сенегалу, Уганди та Замбії, показує, що більшість вважають, що російське вторгнення в Україну суперечило принципам міжнародного права.
Але росіяни продовжують намагатись змінити думки багатьох країн на власну користь.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: