ye-logo.v1.2

А форма таки важлива

Суспільство 13028
Фото: автора

Особливо коли йдеться про випічку. Але які тонкощі потрібно знати, обираючи такий посуд?

Що не кажіть, а справжня господиня повинна мати у своєму кухонному арсеналі такий незамінний вид посуду, як форми для випічки. Без них не обійтися, готуючи торти, кекси, домашнє печиво... Тому до їх вибору необхідно підійти грамотно. Наразі в магазинах асортимент форм для випічки, виготовлених з найрізноманітніших матеріалів, досить великий. Що саме нині продають в хмельницьких крамницях та які форми краще обрати, щоб кулінарія на вашій кухні перетворилася на справді творчий процес, а випічка була ідеальною, дізнавалися кореспонденти «Хмельницької народної газети «Є».

Чавун чи алюміній?

Чи не найбільший вибір у магазинах посуду металевих форм. Деякі з них виготовлені зі сталі, інші — з алюмінію. Вони легкі і зручні у застосуванні. А ще — не надто дорогі: від 20 за набір для кексів та від 40 гривень за форму для торта. Продавці кажуть, що нержавійка добре підходить для випічки тортів, а от алюміній — для кексів. Щоправда, в останнього є свої плюси і мінуси. З одного боку, форми з алюмінію дуже легкі, але від високої температури можуть деформуватися, а з іншого - до алюмінію випічка не так чіпляється, а отже, не підгорає.

Щодо форм, то металевий посуд для випічки — найрізноманітніший, в тому числі й роз'ємний, коли бортики встановлюються на плоску чи рельєфну основу. Класичний варіант - металева форма з конусом посередині. До речі, як зізнаються бувалі господині, цей конус має не лише естетичну роль (коли кекси і торти виходять з отвором всередині), його головне завдання — забезпечити доступ гарячого повітря до центру випічки. Для тонкостінного сталевого та алюмінієвого посуду це особливо важливо.

Як зізнаються продавчині посуду, в моді нині й антипригарне покриття, мовляв, з ним простіше і зручніше. Хоча воно й вимагає дбайливого догляду, оскільки будь-яке пошкодження верхнього шару, навіть невелика подряпина, може призвести до осипання тефлону, а отже - до підгорання випічки.

Однак, не зайвим буде нагадати, що вже кілька років поспіль навколо тефлону точиться справжнісінька війна. Американські учені оприлюднили результати досліджень, з яких випливає, що при нагріванні тефлону виділяються отруйні компоненти, в тому числі перфтороктанова кислота, включена ООН до списку найбільш небезпечних хімічних сполук. Вони стверджують, що люди, котрі регулярно споживають приготовлену в тефлоновому посуді їжу, ризикують захворіти на рак та діабет, а також у них порушується репродуктивна функція. Щоправда, виробники в один голос заявляють, що нанесення тефлону на посуд відбувається при високій температурі (більше 427 °C), і майже уся кислота при цьому випаровується. Тож використовувати посуд з тефлоном чи ні — особистий вибір кожного.

Звичні здавна ще нашим бабусям чавунні форми нині теж можна знайти в магазинах. Звісно, такий посуд вже “осучаснений”, але умови його використання практично не змінилися. Найчастіше такі форми купують ті, хто випікає вдома хліб, а ще — паски. Словом, чавун чудово підходить для дріжджового тіста. У чавунних формах воно добре підходить, такий посуд витримує високу температуру і забезпечує рівномірне пропікання випічки. А мають такі форми лише один незначний недолік - велику вагу.

Кераміка виглядає по-домашньому

Серед улюблених господинями форм залишаються і керамічні та скляні форми для випічки. Звісно, і кераміка, і скло має бути вогнетривким. Як стверджують фахівці, кераміка чудова тим, що в таких формах випічка пропікається дуже рівномірно: такі форми нагріваються повільно і віддають тепло поступово. Тому для приготування пудингів, суфле і запіканок кращого варіанту, мабуть, не знайти. До того ж, у такій формі випічку можна подавати прямісінько до столу, адже кераміка виглядає гарно і по-домашньому. Однак варто мати на увазі, що кераміка не переносить різких перепадів температури, оскільки це може призвести до появи тріщин у посуді. Тому ставити форми з випічкою можна лише в злегка розігріту духовку, а перед тим як мити — остудити.

Скляний посуд і симпатичний зовні, і зручний у роботі, адже крізь скло можна бачити процес приготування випічки, а значить, і контролювати його. До того ж, скло вважається найбільш хімічно нейтральним, тому смак випічки буде без сторонніх запахів чи присмаків. У формі з вогнетривкого скла, як і в керамічній, випічка пропікатиметься рівномірно. Щоправда, купуючи такі форми, варто мати на увазі, що почистити їх від залишків пригорілих запіканок буває досить важко. Тому кондитери радять застилати її пергаментом або папером для випічки.

У магазинах посуду ми побачили скляний посуд для випічки найрізноманітніших форм: круглі, квадратні, прямокутні, з високими і низькими, гладкими і рельєфними бортиками... Щодо вартості, то за такі форми (скляні та керамічні мають приблизно однакову ціну) доведеться віддати від 40 до 150 гривень. Продавці зізнаються, що в таких формах можна не лише випікати солодощі, а й готувати інші страви, рагу та печеню, а також зберігати їх в холодильнику, розігрівати в мікрохвильовці та мити в посудомийній машині. Але пам'ятайте, хоч вогнетривке скло досить міцне, поводитися з ним слід обережно, бо можна й розбити.

І трохи силікону...

Форми для випічки з силікону з'явилися порівняно не так давно, але одразу стали популярними, і нині господині купують їх дуже часто. Вони досить універсальні й прості у використанні в порівнянні з іншими видами посуду для випікання. До того ж, хоч і силікон на перший погляд видається ніжним матеріалом, такі форми можуть витримати температуру від мінус 60 до плюс 250 градусів. Тому в таких формах легко готувати гарячі страви та розігрівати напівфабрикати просто в них. А оскільки силікон добре витримує і низькі температури, то, наприклад, запіканку можна зберігати в холодильнику, не викладаючи її з форми.

У крамницях можна побачити силіконові форми на будь-який смак: для пирогів, кексів, печива, піци, випічки у формі квітки чи ведмедика... Крім того, їх використання дозволяє господині обходитися без зайвого жиру, адже, як радять виробники в інструкції з використання, силіконову форму досить змастити жиром лише перед першим використанням. А потім достатньо лише трошки збризнути водою. Cиліконові форми зручні ще й тим, що випічка не пригорає, а витягується дуже легко - достатньо лише вивернути форму на виворіт. Їх можна використовувати в газових, електричних печах і навіть у мікрохвильовках — головне, уникати контакту з відкритим вогнем, тобто ні в якому разі не ставити їх на вогонь або електричну конфорку.

Незважаючи на купу “плюсів”, силіконові форми потребують правильного догляду. Перш за все, не потрібно використовувати під час миття такої форми абразивні засоби, а лише злегка протирати їх вологою губкою. І звісно ж, різати готову випічку у формі теж не варто, інакше ви її запросто пошкодите. В усьому іншому силіконові форми незамінні на будь-якій кухні. Щоправда, як каже продавчиня посуду одного з хмельницьких магазинів Віра Тимченко, силікон - матеріал м'який, тому заповнювати форми рідким тістом краще, попередньо встановивши їх на деко або решітку. Інакше, поки ви будете переносити їх зі столу до духовки, тісто може виплеснутися. А ще стверджує, що безпечніше, якщо ви купуватимете силіконові форми відомих виробників. Вони мають відповідні сертифікати якості. Тобто, дають впевненість у тому, що форму зроблено з безпечного матеріалу, і вона служитиме господині справді довго. А от впевнитися, з чого зроблені форми, які не мають ані інструкції з використання, ані сертифікату якості, звісно ж без документів важко. А вони все-таки, контактують з їжею...
Коментар фахівця

Ігор Баланюк, завідуючий відділенням гігієни харчування обласної санепідстанції:

«Купуючи посуд, не зайвим буде завбачливо попіклуватися про безпеку, адже він буде безпосередньо контактувати з їжею, яку ми споживаємо. А тому попросіть продавця посуду показати вам висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи Міністерства охорони здоров'я України. Такий документ має мати будь-який посуд, незалежно від того чи він продається в спеціалізованому магазині, чи на ринку. Перевіряйте висновок державної експертизи, особливо якщо купуєте посуд, який потім будете нагрівати — кастрюлі, казанки, чайники, сковорідки. Саме висновки міністерства та дослідження відповідних інститутів, можуть буди запорукою того, що ви купуєте безпечний для здоров'я виріб. Якщо таких висновків немає, від покупки краще відмовитися, бо хто зна, з якого матеріалу зроблена пательня чи кастрюля. Свого часу, на базі лабораторії обласної санстанції, ми досліджували посуд китайського виробництва з меланіну з яскравими малюнками. Нас цікавило питання: чи не переходять ці яскраві фарби у харчові продукти. Як показали дослідження, короткотривале зберігання продуктів у такому посуді шкідливого впливу не має. А от від довготривалого зберігання продуктів та зберігання продуктів, які створюють кислотне середовище, у такому посуді краще відмовитися».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую