ye-logo.v1.2

Каштани, горіхи, яблука і не тільки: як конвертують у гривні осінній урожай

Суспільство 5506
Цієї осені ціна на каштани варіюється від 3 до 5 гривень за кілограм
Цієї осені ціна на каштани варіюється від 3 до 5 гривень за кілограм. Фото: ілюстративне pixabay.com

Мешканці області охоче збирають каштани, горіхи, шипшину, обліпиху та здають заготівельникам.

Цьогорічна погода сприяла щедрому врожаю не лише фруктів, ягід, а й горіхів, каштанів, найрізноманітніших лікарських рослин тощо. Їх приймають чи не у всіх регіонах. У кожній громаді нині активувалися дрібні фірми-заготівельники, які придбану у населення сировину здають більшим, а ті своєю чергою реалізовують перекуплене за кордон, вітчизняним фармкомпаніям чи заводам-переробникам.

На кожному з цих етапів, зрозуміло, зростає ціна. Пересічному українцю доводиться збувати назбиране чи вирощене на найдешевшому з них. Проте, запевняють ті, хто знає таку продукцію, якщо не лінуватися, можна підзаробити на кишенькові витрати чи на сяку-таку надбавку до пенсії.

Візьмімо, до прикладу, ті ж яблука. Зрозуміло, у фермерів, які займаються вирощенням цього фрукту в промислових масштабах, одні витрати і доходи, а у господарів, в яких сад на кілька десятків дерев – зовсім інші. Попри хороший урожай яблук гуртові ціни на них цього року дещо вищі, ніж торік. Яблука, залежно від сорту, здорожчали на 61-75 відсотків, свідчать дані моніторингу AgroTimes.

До слова, сьогоднішній рівень відпускних цін на фрукти є рекордним за всю історію незалежності України. Основна причина такого зростання — подорожчання імпортної продукції через девальвацію гривні та підвищення вартості логістики внаслідок повномасштабного вторгнення рф на територію країни. Українські садівники змогли відновити експорт свіжого яблука до країн Південно-Східної Азії та Близького Сходу, попри заблоковані російськими окупантами українські морські порти.

Дрібний господарник зазвичай реалізовує вирощену продукцію на ринках. Збирані (обтрушені) ж яблука заготівельні пункти приймають цьогоріч в діапазоні 2-4 гривні за кілограм. Щоднини, стверджують працівники подібних закладів, привозять по кілька тонн цих фруктів. До слова, тут активізувалися підприємливі власники транспортних засобів з причепами: у віддалених населених пунктах вони приймають яблука по гривні за кілограм. Утім, як мовиться, копійка до копійки – й гривня набереться: школярі пообтрушували яблуні при шляхах, у лісах, посадках ще задовго до їхнього цілковитого дозрівання.

Подоляни Марія й Павло Тищенки співпрацюють із заготівельними пунктами, відколи вийшли на пенсію.

«Впродовж року здаємо з чоловіком сушеню, - розповідає Марія Федорівна. – Щоправда, восени вона суттєво здешевшала. Влітку приймали по 32 гривні, зараз – по 20 за кілограм. Маємо кілька своїх горіхів, не лінуємося збирати й на міських алеях, у скверах. Тут уже, як мовиться, конкуренція: хто раніше встав. У сезон збирання «нічийних» чи то «спільних» горіхів розпочинається о п'ятій ранку. Цілі горіхи приймають по 10-12 гривень за кілограм. Ми ж здаємо товчені. Користуємося простим народним методом: щоб ядра були «метеликами», товчемо на пляшці з-під шампанського. «Метелики» здаємо по 160 гривень, а четвертинки – по 120 гривень за кілограм».

Підзаробляють українці й на збиранні шипшини. На Хмельниччині цю сировину приймають по 25-30 гривень за кілограм, на Закарпатті – по 17-20.

«Всі руки подерті до крові, – зізнається подолянка Галина Місюра. – Але мені такий заробіток підходить, бо нічого не вкладаєш і нічим не ризикуєш. Зранку погодувала худобу, подоїла корову і пішла збирати шипшину».

Каже, якщо збирати цілющу ягоду родиною, можна за сезон заробити кілька тисяч гривень.

Охоче беруть заготівельники і ягоди бузини. Цьогорічна ціна на сиру ягоду (у суцвіттях) коливалася від 10 до 17 гривень за кілограм. Проте її важко транспортувати. Тож багато людей сушать її самотужки. За кілограм сушеної продукції платять в середньому півтори сотні гривень.

Рясно вродила й обліпиха. Золота, як її називають, ягода останнім часом надто популярна. Приймають її навіть у кав'ярнях, де дивують найвибагливіших клієнтів імбирно-обліпиховим чаєм. Користується попитом ягода й на ринку. Там за неї правлять по 50 гривень за пів літра. Щоправда, рвати її – теж праця далеко не з легких.

До приємного, навіть релаксу, можна віднести, до прикладу, збирання каштанів. Їхня ціна варіюється від 3 до 5 гривень за кілограм. Каштани переробляють для фармакології та косметології. Їхній екстракт додають до мазей, кремів, які використовують для покращення стану судин.

Керівник однієї із заготівельних контор розповів, що каштани вони подрібнюють, сушать та передають фармкомпаніям. 

Заробити на кишенькові витрати можна і збираючи-заготовляючи найрізноманітніші лікарські рослини. Проте тут уже потрібні знання: яку траву у яку пору року збирати та за яких умов сушити. Втім, за якісну продукцію замовники готові платити непогані гроші.

Що ж стосується грошей «не дармових» (бо тут вкладено уже чимало праці), то у кожнісінькому населеному пункті ледь не щоднини приймають квасолю – від 30 гривень за кілограм, гарбузове насіння – від 70 гривень… А ще – картоплю й все, що ви виростили власними зусиллями.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую