ye-logo.v1.2

«Буває, що заходимо до хати, а п’яні батьки навіть не знають, що то за діти і як їх звати» -

Суспільство 4698
Фото: Пресслужба ХОССЦ

стверджує Ніна Магур начальник служби у справах дітей Хмельницької облдержадміністрації

Так заведено, що про дітей мають турбуватися їхні батьки. Проте, нерідко буває таке, коли діти, ставши обузою для свої батьків, опиняються в дитячих будинках або залишаються без опіки найрідніших людей, навіть проживаючи з ними в одному помешканні. На жаль, надія в них одна - на державу, яка, звичайно, не замінить маму й тата, але нагодує, вивчить і дасть притулок у житті.
Саме про таких дітей - в нашій розмові з начальником служби у справах дітей Хмельницької облдержадміністрації Ніною МАГУР:

- У цьому році нами обстежено понад 600 сімей. В результаті багато дітей отримали гуманітарну допомогу, а саме - шкільні приладдя, портфелі та одяг, надані нашими спонсорами. Крім того, вивчаємо ситуацію щодо того, чому родина живе в бідності: чи тому, що не оформлена соціальна допомога по малозабезпеченості чи через нераціональне використання коштів. Дивимося, можливо, дитину треба вилучити з родини, помістити в дитячий заклад, провести медичне обстеження і в подальшому, прилаштувати. Так, за результатами рейдів у цьому році вилучено з сімей більше 50 дітей, оскільки умови проживання загрожували їхньому здоров’ю і навіть життю. Малюки до 3 років поміщені в лікувальні заклади, а старші з більш-менш нормальним станом здоров’я - до центру соціально-психологічної допомоги, притулку.
- Але ж існують якісь причини, через що ці діти були вилучені з родини?
- Уявіть, ми приходимо, а в хаті порожньо, антисанітарні умови, з продуктів немає нічого. Діти брудні, голодні, батьки п’яні, і коли ми їх розрухали, навіть не могли сказати, що то за діти і як їх звати. Ми цих дітей забрали. Але водночас вважаємо, що їм удома краще, тому повернемо їх, але за умови, що діти матимуть що їсти, в хаті буде порядок, оформлені всі необхідні документи на соціальну допомогу… І, звичайно, контролюватимемо такі родини.
Після останньої перевірки 17 батьків оформляють документи на отримання допомоги по малозабезпеченості. А це не менше одного прожиткового мінімуму. Люди не можуть її оформити через те, що, припустимо, в мами немає паспорта чи прописки. І вони не знають, куди йти з таким питанням, а,може, й не хочуть. Звичайно, в законодавстві є речі, які не на користь дітям. Наприклад, якщо батьки не працюють, не перебувають на обліку в центрі зайнятості, мають пай (з якого,досить часто нічого не мають), сім’я не може набути статусу малозабезпеченої, а, отже, і не отримає допомоги.
- А що за перевірки ви проводите спільно з кримінальною міліцією та управлінням освіти?
- Це спільний рейд-урок, під час якого ми перевіряємо, як діти приступили до навчання. А якщо не приступили, то чому. Сьогодні без поважних причин до навчання не пішли 11 дітей. З них семеро - діти ромської національності, причому, всі - дівчатка, так що, можливо, їх вже віддали заміж. І одна дитина знаходиться в розшуку - хлопчик, який май йти в 10 клас, поїхав з батьком на заробітки і досі не повернувся.
На жаль, є родини, в яких батьки категорично не бажають віддавати дітей до школи. Років три тому в одному із міст області жінка, яка тепер визнана недієздатною, закривалася в хаті з 9-річною дитиною. І нам потрібно було рішення суду, щоб зламати двері і забрати дівчинку. Дитина, на превеликий жаль, позбавлена батьківського піклування і знаходиться в інтернаті. Нині аналогічна ситуація - теж у цьому ж місті. Мама, колишня вчителька, другий рік не пускає доньку до школи, мотивуючи тим, що в Україні немає достойних шкіл.
- А скільки дітей було вилучено з сімей у цьому році?
Протягом цього року маже 500 дітей перебували в притулку лікарнях, центрі. Але, забираючи дитину, ми пояснюємо батькам, що це величезний стрес для дитини, і кажемо, що треба зробити, аби вона змогла повернутися додому. Зазвичай, це дуже допомагає, бо, дивишся, а мама перестала пити, вигнала співмешканця, знайшла підробіток, словом, робить усе, щоби повернути дитину.
Отож, із 520 дітей більше 400 повернуто батькам. І лише в чотирьох випадках ми вилучали дитину повторно. Але в цьому випадку ми передаємо в прокуратуру справу про позбавлення батьківських прав. Взагалі, за цей рік позбавлено батьківських прав майже 250 осіб.
- Як я зрозуміла, у школах-інтернатах знаходяться діти, яких ваша служба забрала з родини?
- Я б не сказала. Взагалі мене хвилюють заяви батьків. Мати 3-4 дітей звертається до інтернатського закладу: «Прошу взяти моїх дітей, бо мені важко». Але вона отримує допомогу на кожну дитину, до речі, чималу суму. І я втомилася пояснювати, що якщо ви отримуєте соціальну допомогу, а ваші діти знаходяться в інтернаті, ви перестаєте її отримувати. І якщо ви народили трьох дітей, і вас позбавили батьківських прав відносно них усіх, а ви народжуєте четверту, то ви отримуєте гроші не як за четверту, а, як передбачають сімейний та бюджетний кодекси, за першу. Просто наші мами не ходять на роботу, але вони мають роботу народжувати дітей. Вчора до мене на консультацію приходила жінка, яка приїхала з іншої області. Там вона позбавлена батьківських прав відносно трьох дітей, а в нашій ще чотирьох народила. Відносно двох позбавлена батьківських прав, двох залишила в пологому. І вона звернулася до мене з запитанням: чи отримає вона допомогу на восьму дитину в такій сумі, як обіцяно. Звичайно, ні.
Також, якщо мама отримує соціальну допомогу, а діти знаходяться в школі-інтернаті за заявою мами, виплата соціальної допомоги також припиняється, оскільки держава не може утримувати дітей, які знаходяться в школі-інтернаті, і маму, яка влаштовує своє життя.
- Чи виправдовують себе будинки сімейного типу?
- Виправдовує, адже дитина виховується в сім’ї, а це мікроклімат, в якому дитину вчать жити серед людей. Інтернат цього не дає. Що стосується коштів, то утримання дитини в сім’ї, в порівнянні з утриманням сироти в інтернаті, обходиться державі на 60 відсотків дешевше.
Крім того, прийомні батьки мають право представляти інтереси дітей: вирішити питання пенсії, житла, навчання... Школа-інтернат цього зробити не завжди може.
Дехто закидає, що, мовляв люди беруть дітей, аби заробити на них. Так, гроші непогані, але прийомні батьки роблять їм весілля, спілкуються з ними, вже дорослими, одруженими, допомагають внукам. Так що ми вважаємо, що ці гроші виправдовуються. Крім того, більшість з цих дітей навчаються в інститутах, академіях, університетах. Діти ж з інтернатів, як правило, йдуть в ПТУ. А ще у нас в області одинадцятьом дітям прийомні батьки купили житло.
Що ж стосується грошей, то в області є лише 10 осіб і 4 сім’ї, які пройшли навчання і є потенційними батьками-вихователями, які бажають створити прийомну сім’ю або будинок сімейного типу.
Сьогодні на Хмельниччині нараховується 79 прийомних сімей і 13 будинків сімейного типу, де виховується 213 дітей-сиріт віком від 1 до 18 років. І жодна прийомна сім’я не закрилася через те, що не змогла налагодити стосунки. І немає жодного факту, щоби проти прийомних батьків порушилась кримінальна справа.
- Наскільки мені відомо, в цьому році на Хмельниччині майже не було якихось жахливих випадків, що стосуються дітей.
- Так, на щастя, за останні п’ять років цей - чи не найспокійніший. Правда, було кілька диких випадків, як нещодавнє самогубство 14-річного хлопчика. Дитина виховувалася батьком і бабусею, мати буда позбавлена батьківських прав. Тато купив йому комп’ютер, але коли сказав залишити комп’ютер і допомогти йому, хлопчик взяв мотузку і повішався.
Недавно правоохоронними органами було попереджено продаж дитини. Жінка, матір п’ятьох дітей, вирішила продати найменшу, аби за вилучені гроші купити старшій, вже заміжній дочці, квартиру.
Всіх дітей з родини вилучено, в тому числі й двох доччиних. Зараз мова йде про позбавлення батьківських прав мами і дочки.
Жахливих фактів згвалтування, як в минулому році в Летичівському районі, на щастя, не було. А що стосується педофілів, про які писалося у всіх місцевих засобах масової інформації, то, зазвичай, це люди з благополучних сімей. В одного з них, наприклад, була гіперопіка з боку мами, і в 40 років він не міг знайти собі пару.
Є випадки, коли шахраї використовують дітей, тому треба пояснювати змалечку, з ким можна спілкувалися, а з ким - ні. А то потім читаємо, що дівчинка винесла з дому винесла золота та інших цінностей на 15 тисяч.
Тому з дітьми треба дружити, бо інакшого виходу нема. Якщо ми не хочемо з ними говорити, пояснити, знайдуться такі, які зроблять це за нас. І я завжди кажу батькам: «Любіть, шануйте своїх дітей, щоби життя, прожите вами, було не даремне».
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую