ye-logo.v1.2

Сергій Покотило: Відчуваю чужий біль пальцями

Здоров'я 8048
Фото: Дмитро Скрипник

Масаж люблять практично всі, а дехто готовий підставляти спини і плечі під руки фахівців кожну вільну хвилину. Сучасна медицина стверджує: всього один сеанс професійного масажу здатен відновити сили і зняти стрес.

 “Проскурівський телеграф” хоче познайомити читачів із першокласним фахівцем у цій галузі — масажистом терапевтичного відділення Хмельницької поліклініки №1 Сергієм Покотилом. Це дивовижна людина, чарівні руки якої ось уже 20 років допомагають багатьом людям.

- Сергію Йосиповичу, масаж для Вас робота чи покликання?
- І робота, і покликання. Інакше й бути не може. Адже, щоб бути гарним спеціалістом, потрібно отримувати задоволення від того, що ти робиш, розуміти і любити свою справу.

- Нині існує дуже багато різноманітних короткострокових курсів масажу. Чи варто довіряти фахівцям, які їх закінчили?
- Зазвичай, такі спеціалісти знають предмет поверхнево. Якщо ж йдеться про якісь патології та серйозні захворювання, то їм важко з ними впоратися. Тому пацієнтам краще звертатися у профільні медичні заклади. Але знання прийомів та технік масажу ніколи не будуть зайвими. Їх можна успішно застосовувати вдома, щоб допомогти рідним розслабитися й відпочити. Якщо помірно використовувати масажні пасажі, то це не зашкодить.

- При яких захворюваннях масаж необхідний і при яких протипоказаний?
- Спектр дії масажу досить широкий. В основному, до нас звертаються при остеохондрозах. Нині це найрозповсюдженіше захворювання опорно-рухового апарату. Дуже добре масаж допомагає при порушеннях обмінних процесів. Це і міопатії різного характеру, які можуть бути пов'язані з цукровим діабетом, і неврологічні хвороби, і дистонічні порушення (масаж дуже добре регулює тиск). До нас навіть звертаються при хворобах очей, оскільки основа черепа відгалужує 12 пар черепно-мозкових нервів, які іннервують ділянку обличчя та голови. Масаж також ефективний при гіпертензії та кардіологічних хворобах (покращується рух артеріальної крові і тим самим впливає на роботу серця). Це найм'якший метод впливу зі всієї рефлексотерапії, тому протипоказань до масажу досить мало. Не можна його проводити при хворобах шкіри, крові, кісток. Також утриматися від масажу потрібно при загостреннях, які супроводжуються температурою.

- Який ефект від масажу і як надовго він залишається? З якою періодичністю його потрібно робити?
- Масаж — це загальнооздоровча процедура. Він впливає на організм в цілому. В процесі масажних маніпуляцій і деякий час після них людина відчуває розслабленість у всьому тілі, легкість, або навпаки - приємну важкість, спокій, гармонію. Масаж має пролонговану дію, тобто кожна наступна процедура підсилює дію попередньої. Саме тому, зазвичай, призначають декілька сеансів (в середньому — 10). Але вже після п'яти процедур пацієнт відчуває загальне покращення самопочуття. До того ж, у людини піднімається настрій, щезають стреси, поліпшується робота всіх функціональних систем організму. Ефект від масажу довготривалий і залежить від механізму розвитку хвороби. Ми радимо робити його навіть здоровим людям в міжсезоння з профілактичною метою. Але слід пам'ятати, що дуже часто такі маніпуляції робити не бажано. Оскільки масаж — це передусім стимуляція. Для здорової людини оптимальним буде робити його двічі на рік. Пацієнтам з вираженою симптоматикою — тричі. Якщо ж є травми, то для того, аби швидше реабілітуватися, масаж показаний частіше. Щоб закріпити ефект, після процедури потрібно посидіти й розслабитися стільки часу, скільки тривав сам масаж.

- А скільки часу триває сеанс? Від чого це залежить?
- Масаж — це суворо дозована процедура. Релаксуючий - триває до 20 хвилин, а більш інтенсивний — до 10. Раніше загальний масаж робили 40 хвилин, але нині від цієї практики відмовилися. Адже коли подразнюється багато зон, то це швидше вже спортивна маніпуляція, яка спрямована на реабілітацію. А лікувальний масаж стимулює лише певні зони людського тіла, й коли увага акцентується лише на одній ділянці, ефект від цього значно збільшується.

- Які ліки добре доповнюють масаж; які заважають?
- Зазвичай, подібне лікування проводиться в умовах стаціонару, коли пацієнт отримує комплексне лікування. Тобто, це і масаж, і застосування ліків. А медикаменти призначаються в залежності від захворювання. Тут потрібен індивідуальний підхід. Небажано робити масаж одразу ж після прийому пігулок.

- Як ви відчуваєте ті місця, де щось знаходиться не на своєму місці?
- До нас звертаються пацієнти після огляду у терапевтів, хірургів, травматологів, невропатологів тощо. Вони приносять із собою рентгенівські знімки, й ми візуально бачимо клініку захворювання. Тобто, ми убезпечені від того, що людина не діагностована й нанесення шкоди зведено до мінімуму. Звісно, масажисти з такою великою практикою, як у мене, вже можуть відчувати руками деякі недуги. За допомогою дотиків можна діагностувати м'язові блоки, зміщення. Деякі спеціалісти запевняють, що можуть пальцями визначити наявність гриж, але це не правда. Їх можна побачити лише на знімку.

- Якими методиками й техніками ви користуєтеся?
- Я використовую класичний російський масаж - це погладжування, розтирання, розминання і вібрація. Але часто застосовую у своїй практиці й шведський масаж — інтенсивні натискування на ості. Коли в пацієнта проблеми із суглобами, то використовуються активні та пасивні рухи.

- Що можете сказати про “східну екзотику”: корейський, японський, тайський, в'єтнамський масажі?
- Я часто застосовую елементи точкового масажу. Але, все ж таки, ми більше займаємося лікувальними маніпуляціями. Нетрадиційні ж види більше практикують приватні клініки, щоб привабити клієнта. Проте, якщо ваша мета досягти терапевтичного ефекту, то класичний масаж у поєднанні з точковим — це оптимальний варіант.

- А як щодо апаратного масажу?
- Він корисний здоровим людям, а тим, у кого є якісь проблеми зі здоров'ям зловживати апаратним масажем не варто, щоб не зашкодити собі. До прикладу, масажне крісло не може знати, де саме у вас болить і що конкретно вас турбує.

- Які профілактичні вправи можна робити вдома? І чи можна практикувати непрофесійний масаж в домашніх умовах?
- Можна, якщо в людини немає ніяких виражених патологій. Але, все ж таки, бажано проконсультуватися зі спеціалістом. Масаж корисно чергувати із помірними фізичними вправами. При остеохондрозі найкращі вправи для хребтового стовбура — це вправи на скручування, похитування, рухи голови вліво-вправо, нахили голови вліво-вправо. Кожен сам собі визначає амплітуду та кількість підходів. Головне, робити вправи потрібно систематично. Кругові ж оберти головою краще не практикувати. Для грудного відділу корисні нахили тулуба та обертання вліво-вправо. Дуже ефективні асани з йоги, ходьба та біг. Але основний критерій — це міра у всьому. Виснажуватися не потрібно, бо це не принесе користі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую