ye-logo.v1.2

Щоб не захворіти на грип, частіше мийте руки та харчуйтеся збалансовано

Здоров'я 6295
Фото: Дмитра Скрипника

Грип хоч і належить до групи гострих респіраторних інфекцій, але, безперечно, небезпечніший, ніж усі вони, разом узяті. Крім того, цей вірус має безліч “мастей” і, як хамелеон, щоразу “оформлений” по-новому.

 Тому, щоб перемогти цю підступну хворобу, розраховувати лише на традиційні засоби не доводиться. Як запобігти цій недузі або перенести її без ускладнень, “Проскурівському телеграфу” розповіла головний лікар Хмельницької міської інфекційної лікарні Оксана Піддубна.

Поряд із свинячим грипом подолян “атакуватимуть” Вісконсін та Вікторія
“Зазвичай, щорічно вчені називають три віруси грипу, які будуть домінувати. Проте, це не означає, що циркулюватимуть лише вони, - каже головний лікар Хмельницької міської інфекційної лікарні Оксана Піддубна. - В Україні цього року виділили два віруси типу А — це відомий нам з минулого сезону Каліфорнія H1N1 та “новий” - Вікторія. До них додався ще один незнайомий нам вірус типу В - Вісконсін. Вчені та медики вважають, що вони будуть основними в розповсюдженні інфекції. До речі, Каліфорнійський грип, який декілька років назад неабияк вирував, цього сезону в епідеміологічному плані буде не таким значним, оскільки він себе практично реалізував. Більшість людей на нього перехворіли й мають імунітет. Проте, про Н1N1 не варто забувати, адже він дає важкі ускладнення. Більше лікарі бояться вірусів Вісконсін та Вікторія — вони для нас нові й ми від них не захищені. У Польщі та США навіть уже є летальні випадки. В Україні ж офіційно оголошено початок сезону грипу, але епідемії ще немає. Нині в нашій лікарні перебувають 45 хворих з тими чи іншими вірусними інфекціями та сім чоловік із грипом. Серед них у двох пацієнтів ми виділили грип Вісконсін. Ще двоє потрапили в реанімації з важкою пневмонією, але їм уже краще. Всі хворі дорослого віку. Діти до нас із грипом ще не надходили”.

Віруси мають у своєму “арсеналі” отруту, яка руйнує судини
За словами Оксани Вікторівни, симптоми “нових” вірусів мало чим відрізняються від звичайних ГРВІ - це підвищена температура, біль у м'язах, нежить, закладеність носа, кашель, озноб, втома і головний біль у надбровних дугах. Проте вони можуть протікати важче й давати більше ускладнень. “Ось Каліфорнійський грип має свої особливості, - запевняє лікар. - У пацієнтів дуже швидко розвиваються катаральні явища — кашель та пневмонія. Остання, до речі, вважається найпоширенішим ускладненням грипу. Але це не обов'язково, адже можуть бути уражені всі органи. Вірус грипу має у своєму складі токсин, який порушує цілісність капілярів. Тобто, практично судини всього організму можуть бути ушкодженими. Від цього може страждати нервова система, розвиватися менінгіти, менінгоенцефаліти. До того ж, під час сезонного грипу щороку збільшується смертність від інфарктів, гіпертонічної хвороби, цукрового діабету тощо. Але у нас не завжди це розцінюється і реєструється, як грип на тлі якого можуть загострюватися ці хвороби. Як, до прикладу, в Америці. У першу чергу, це інфекційне захворювання небезпечне для людей похилого віку та людей із хронічними захворюваннями, такими як бронхіальна астма, цукровий діабет, ожиріння, хвороби нирок тощо. Також у групі ризику маленькі діти, оскільки в них дуже швидко відбувається інтоксикація організму та розвиваються ускладнення. “Існує близько 200 вірусів, дуже схожих на грип, - каже Оксана Вікторівна. - Але лише при грипі йде сильна інтоксикація організму, що температура тіла піднімається до +39-40ºС. Людина відчуває таку слабкість, що просто не може стояти. Інші вірусні респіраторні захворювання дають не таку високу температуру та інтоксикацію — +37,2-37,5ºС. Крім того, грип дуже контагіозне (заразне) захворювання. На нього одночасно може захворіти велика кількість людей. Лише грип здатний викликати епідемії, пандемії. ГРВІ ж не провокують такого масового зараження людей і не дають в більшості випадків таких важких ускладнень”.

Грип “боїться” калини, малини та лимона
Лікар запевняє, що специфічною профілактикою займатися вже трохи запізно. Адже вакцинацію проти грипу треба було робити хоча б місяць тому. Зараз це може і нашкодити. Потрібно повноцінно харчуватися, висиплятися, уникати перевтоми, одягатися по погоді. Намагайтеся в розпал хвороби не з'являтися в місцях масового скупчення людей. Мийте частіше руки, робіть вологе прибирання та провітрюйте кімнату, одягайте на вулиці маску. Що ж стосується імуностимуляторів, то приймати їх без рекомендації лікаря Оксана Вікторівна не рекомендує. “Переважно, у більшості населення грип перебігає в неважкій формі, - запевняє лікарка. - Проте не завжди так відбувається. Тому, якщо людина три дні лікується, а хвороба не відступає, потрібно терміново звернутися до лікаря. Багато пийте, вживайте вітамін С — він зміцнює судини. Слід пам'ятати, що температуру до +38ºС збивати не варто (потрібно дати організму шанс виробити природний інтерферон, який вбиває вірус). Якщо температура дуже висока, в жодному разі не можна знижувати її ацетилсаліциловою кислотою (аспірином) — це може призвезти до летального результату. І головне: грип потрібно “вилежати”. Цей вірус “боїться” кислого середовища й “обожнює” лужне. Тому полоскати горло содою, що так актуально при ангіні, не варто. Пийте чай з лимоном, морси з калиною й малиною. Можна запарювати трави. У період сезонного грипу слід відмовитися від дієт та інших обмежень у їжі. Харчування має бути повноцінним та різноманітним. Налягайте на овочі та фрукти. У вашому меню мають бути білки та жири. Тому не відмовляйтеся від м'яса та риби”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую