ye-logo.v1.2

Парадонтит та гінгівіт бояться... стоматолога

Здоров'я 5621
"Здоров
"Здоров'я зубів частоково залежить від того, що ми їмо", - запевняє Валентина Левицька.

Мабуть, багато хто зіштовхувався з ситуацією, коли під час чищення зубів на щітці залишаються сліди крові. При цьому ані сама щоденна процедура, ані процес жування ніякого дискомфорту не викликають.

 Такі аргументи діють як заспокійливе, і людина не звертає уваги на кровоточивість. А вона може бути “першим дзвіночком” парадонтозу. Заступник головного лікаря з медичної частини комунального закладу “Хмельницька обласна стоматологічна поліклініка” Валентина Левицька розповіла “Сімейній газеті” про те, як на здоров'я наших зубів впливає їжа, та чому важливо вчасно звертатися до стоматолога.

- Відомо, що лише деякі українці можуть похвалитися відносним здоров'ям своєї ротової порожнини. Чому ж у нас такі погані зуби?
- За даними ВООЗ, близько 95% дорослого населення планети і 80% дітей мають ознаки хвороб пародонту. Для України ця проблема теж актуальна. Частота цих захворювань у людей до 40 років становить 50-60%, а в старшому віці - 100%. Все вказує на те, що це не лише медична, але й соціальна проблема. Вважається, що хвороби ясен є наслідком порушення обміну речовин, нервово-трофічних процесів і авітамінозів. Їхньому розвитку також сприяють і захворювання шлунково-кишківникового тракту, серцево-судинної і нервової систем. Всі ці фактори повинні враховуватися при лікуванні.

- Що таке пародонт, і які хвороби ясен нині є найпоширенішими?
- Пародонт - комплекс тканин, який оточує зуб та забезпечує його фіксацію в кістці. Найпоширеніші хвороби пародонту — це гінгівіт, парадонтит та парадонтоз. При гінгівіті ясна запалюються, але цілісність зубоясенного прикріплення не порушується. Хворий скаржиться на кровоточивість ясен, біль при прийомі їжі, неприємний запах з рота. Ясна набряклі, кровоточать, на зубах значні відкладення. Гінгівіти зустрічаються в будь-якому віці, проте захворювання має зворотний розвиток і після лікування запалення зникає. Парадонтит - це запальний процес, при цьому руйнується зубоясенне з'єднання. Розвивається він спочатку непомітно, а основні його ознаки полягають у запаленні ясен. Вони кровоточать (особливо при чищенні), нерідко з’являється гній. У подальшому ясна опускаються, оголяється шийка, а потім корінь зуба. Якщо захворювання не лікувати, то воно прогресує; кісткова тканина, яка оточує корінь зуба, поступово розсмоктується. Зуби починають розхитуватися і, нарешті, випадають. Харчування людей перетворюється на болісний процес. При цій патології відновити втрачену кістку неможливо, але ущільнити її можна шляхом використання комплексу лікувальних заходів. А ось парадонтоз уражує як парадонт, так і кісткову тканину. Ясна поступово осідають, корінь зуба оголяється, з’являється підвищена чутливість зубів до температурних і хімічних подразників, а в подальшому косметичні дефекти. Ця форма захворювання частіше розвивається у людей середнього та похилого віку. Слід пам'ятати, що лише при своєчасному зверненні пацієнта до стоматолога результати лікування будуть успішними.

- Можна якось запобігти виникненню цих малоприємних захворювань? Чи це від нас не залежить?
- До групи ризику входять особи, які не дотримуються правил гігієни порожнини рота. Зубний наліт, в якому міститься велика кількість мікробів та продуктів їх життєдіяльності, провокує розвиток хвороб пародонта. Велике значення мають також такі місцеві несприятливі причини як погано виготовлені зубні протези, неповноцінні пломби, перевантаження окремих зубів і відсутність функціонального навантаження на зуби, вкорочені вуздечки губ і язика, скупченість зубів та неправильне їх розміщення, що перешкоджає очищенню зубів від нальоту. До того ж предмети гігієни потрібно правильно обирати та використовувати. До прикладу, зубна щітка має бути в міру м’якою, із головкою завдовжки 25-30 мм, висота щетинок - не більше 10-12 мм. Користуватись краще щіткою зі штучної щетини, бо в натуральній є внутрішні канали, де збирається мікрофлора. Чистити зуби потрібно вранці (після сніданку) і ввечері (на ніч) по 3-4 хвилини. Найпоширеніші помилки при чищенні зубів: чищення лише вестибулярної поверхні зубів, недостатня кількість рухів при чищенні, переважання горизонтальних рухів.

- А здоров'я зубів залежить від того, що ми їмо?
- Так. Харчування є дуже важливим. Слід вживати більше продуктів із достатньою кількістю білків, макро- і мікроелементів, вітамінів С, Е, Р, а також продуктів, які містять фтор (з урахуванням низького його вмісту у питній воді). Добре попереджують розвиток парадонтиту тверді овочі та фрукти: яблука, морква. Особливо корисно їсти їх після кави, чаю або газованих напоїв, які найбільше провокують утворення зубного каменю. Їжте молочні продукти (в них багато кальцію) та горіхи (створюють у роті лужне середовище, що частково нейтралізує кислоту, яка викликає карієс). Сьогодні парадонтит настільки “пулярна” недуга, що відомо безліч народних методів боротьби з ним. Кому довіряти - вирішувати вам. Існує думка, що утворення зубного каменю значно зменшується при регулярному вживанні чорної редьки та лимонів. Пов’язано це з тим, що лимонна кислота нормалізує рівень рН у слині, а сік редьки уповільнює відкладення каменю та розм’якшує його. Якщо ж парадонтит все ж таки атакував ваші зуби, корисно пити березовий сік - це знижує камнеутворення та запалення у яснах. Проте жоден цей засіб не замінить вам зубну щітку і пасту.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую