ye-logo.v1.2

Епідеміям вхід дозволено! На Хмельниччині немає вакцин для планового щеплення дітей

Здоров'я 7444
Фото: Євгенія Дорофєєва

Спеціалісти кажуть, що це загрожує спалахом епідемій. Батьки занепокоєні тим, що відсутність препаратів ускладнить процес зарахування та вступу до виховних та навчальних закладів.

Не так давно вулиці міст та селищ, каси аптек та стіни поліклінік були завішані агітаційною продукцією щодо необхідності проведення планових щеплень. Сплеск агітації державного рівня викликав випадок, коли після вакцинації проти кору помер 17-річний хлопець. Тоді в країні утворився масовий рух противників планової вакцинації. А медики, почали говорити про необхідність щеплень як перевірену часом панацею проти хвороб, котрі століттями знищували людство.
Та цьогоріч ситуація із щепленнями, з огляду на минулі події, стала парадоксальною: батьки, які згодні добровільно робити планові щеплення, такої можливості позбавлені. Виявляється, що в Україні просто закінчилися необхідні препарати. А партію необхідних держава ще не закупила. Навіть для немовлят. І це при тому, що згідно з чинним законодавством, відсутність необхідних «уколів», ускладнює зарахування дітей як до дитячого садочка, так і до школи.

«Дитину я народжувала в середині березня у новому пологовому відділенні обласної лікарні, - розповідає молода мати Тетяна. – З самого початку ми з чоловіком вирішили робити усі необхідні щеплення. Та яким було моє здивування, коли після народження дитини, нам не зробили жодного! А між тим, в лікарні нам повинні були зробити у перші 24 години вакцинацію проти гепатиту В. А протягом трьох – семи днів вакцинацію проти туберкульозу (БЦЖ). Вже коли мене виписували, поцікавилася, чому вакцинацію дитині не зроблено. Лікар відповіла, що у відділенні просто немає препаратів. Хоча, заспокоїла, що усі необхідні щеплення нам зроблять у поліклініці за місцем проживання. Наступного дня до нас вперше прийшла дільничний педіатр. Проте, після планового огляду дитини заявила, що необхідних вакцин у поліклініці немає, тому доведеться поки зачекати. Через декілька тижнів я знову зателефонувала до лікаря. Та вона знову сказала, що вакцин немає. Хоча повідомила, що необхідні щеплення можна зробити у Хмельницькій міській дитячій лікарні, куди їх нещодавно завезли. При цьому, повідомила лікарка, щеплення у лікарні роблять лише раз на тиждень та й то лише протягом однієї години (!) з 13.00 до 14.00».
Теоретично з дитиною, котрій виповнилося всього декілька тижнів, встигнути здійснити такий запропонований крос можна. Можна, та нереально, бо ж перед тим, як доїхати до лікарні, малечі необхідно пройти огляд у власного педіатра, котрий зобов’язаний дати погодження на щеплення, якщо це дозволяє стан здоров’я дитини.

Хто не встиг, той запізнився

«Згідно з планом щеплень дітей, затвердженим, як я розумію, Міністерством охорони здоров’я України, - каже наше героїня, - через півтора місяця нам потрібно зробити вже друге за рахунком щеплення проти гепатиту В. А також першу проти небезпечних дитячих хвороб, як дифтерія, коклюш та поліомієліт. Чи будуть необхідні препарати, невідомо навіть лікарям. Тому, мені незрозуміло: для чого викидати купу бюджетних коштів на усю цю агітацію щодо необхідності вакцинації, якщо її зробити неможливо?». До речі, як каже Тетяна, вона готова необхідні вакцини придбати навіть самостійно. Проте, це молодій матусі аж ні як не допоможе. Вколювати високоякісний препарат, куплений у аптеці, не візьметься жодний лікар. Їм це просто заборонено. Бо ж хто його знає, що у тій, хай і найдорожчій ампулі!
А між тим, за словами імунолога Віктора Мілявського, відсутність необхідних вакцин може стати причиною чергового спалаху епідемій, котрі заполонили країну у 1990-х, коли бушувала дифтерія та 2006-му – році небувалого росту кількості хворих на кір. Як стверджує спеціаліст, проведення вакцинації, особливо у дітей до року, не можна відкладати. Імунолог запевняє, що вчасно не зроблене чергове планове щеплення усі попередні скасовує. Крім цього, навіть, якщо попередній сценарій не повториться (а всередині 1990-х від дифтерії загинули сотні людей), це може вплинути на зниження загального імунітету серед молодого населення України.

Країна залишилася без щеплення через тендери

Як розповіла нашій газеті педіатр однієї з поліклінік обласного центру, за останні декілька місяців вакцини надходять до медичного закладу нерегулярно та у недостатній кількості. «У березні ми отримали лише п’ять вакцин для проведення БЦЖ й одразу їх розподілили між дільницями, пояснює Людмила. - Та це крапля в морі! Підходить час робити повторну вакцинацію, а ми ще першу не зробили. До речі, у квітні, нарешті, нас повністю забезпечили препаратами проти туберкульозу. Декілька днів тому ми провели повну вакцинацію дітей до року. Щодо інших вакцин, то нам невідомо, коли вони з’являться. Принаймні, керівництво нам сказало, що очікувати доведеться не один тиждень».

Проте, виявляється, що «декілька тижнів» - це доволі оптимістичний прогноз. Принаймні, за словами першого заступника голови облдержадміністрації Вадима Гаврішка, котрий паралельно відповідає й за гуманітарні питання області та більше 20 років сам пропрацював головним лікарем одного з медичних закладів області, уколами немовлят Хмельниччини не будуть «катувати», як мінімум, до серпня.
«Відсутність вакцинації – це загальнодержавна проблема, - коментує ситуацію пан Гаврішко. – Хмельниччина тут не виняток. Усі проблеми з вакцинацією виникли з вини Міністерства охорони здоров’я України, яке вчасно не провело необхідні тендери».

Між іншим, як повідомляють українські засоби масової інформації, затримка у проведенні тендерів сталася через колотнечу у державному підприємстві «Укрвакцина». Зокрема, за словами голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я Тетяни Бахтєєвої, нині на підприємстві, на яке покладено обов’язок щодо проведення тендерів, усі зайняті судовими тяжбами – на його співробітників завели кримінальну справу.
Крім цього, медичні працівники, з котрими вдалося поспілкуватися нашому виданню, у приватній розмові розповіли, що відсутність препаратів, в тому числі й вакцин, може виникати й через сам механізм проведення тендеру. Як правило, дефіцит препарату виникає через те, що підприємства зривають тендерну процедуру його закупівлі. Одна з компаній направляє скаргу про те, що торг проводився незаконно, поза правовим полем, і процедуру визнають недійсною. Як правило, кажуть спеціалісти, це відбувається, якщо компанії не вигідний результат торгу. У результаті страждають пацієнти.

За словами першого заступника голови обласної адміністрації, нині сотні немовлят області забезпечені лише вакциною проти туберкульозу, проте, обласна влада вирішала піти іншим шляхом. «Закупівля вакцин є прерогативою суто Мінохорони здоров’я України. Проте, наразі, виходячи із складної ситуації, ми будемо намагатися отримати дозвіл на закупівлю необхідних препаратів за кошти обласного бюджету, - каже Вадим Дмитрович. - Нині, ми маємо змогу забезпечити вакцинами дітей першого року життя. Інша справа, чи отримаємо ми на це дозвіл».

Одна з основних перспектив, якою нині все частіше лякають лікарі батьків неповнолітніх, «нещеплених» дітей, це складнощі, які їх очікують при оформленні малечі, скажімо, до дитячих садочків. Офіційно, не маючи усіх необхідних щеплень це в нашій державі, зробити неможливо. До речі, наш східна сусідка Росія, цю норму вже відмінила. Так само, як і країни Західної Європи. Між іншим, рух «за відміну обов’язкової вакцинації» нині активно підтримує й більшість українських батьків. Інша справа, що дітей без щеплень перебуваючи серед прищеплених однолітків почуваються цілком захищено, та, що буде через декілька років спрогнозувати важко навіть спеціалістам.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую