ye-logo.v1.2

Чи врятує вакцинація Україну від поширення COVID-19 у 2021 році – висновки експертів

Здоров'я 1354
Вакцинація не допоможу Україні у 2021 році побороти коронавірус
Вакцинація не допоможу Україні у 2021 році побороти коронавірус. Фото: pixabay.com

Україна перетнула позначку середньоєвропейської захворюваності й продовжує тренд на зростання. 

Цього тижня (19-26 листопада 2020 року) Україна перетнула позначку середньоєвропейської захворюваності й продовжує тренд на зростання. Загалом всі країни Європи стабілізувалися та змогли переломити тренд росту захворюваності. Імовірно, це стало можливим завдяки введенню локдаунів та/або комплексних обмежень. 

Як повідомляє Київська школа економіки, водночас в Україні росте захворюваність на COVID-19. Ми і далі тримаємося в п’ятірці європейських країн з найбільш критичною ситуацією. 

«Попри відносно стабільну ситуацію в європейському регіоні, жодна країна істотно не послаблює карантинні обмеження. Навіть Швеція, яка довгий час йшла шляхом формування колективного імунітету, посилила обмеження через спалах захворюваності. Тепер посиленні заходи діють по всій території країни: обмеження публічних зібрань до 8 людей та на продаж алкоголь в ресторанах та барах після 22:00», - йдеться у повідомленні.

Україна має тестувати на COVID-19 у 6 разів більше 

Система тестування в Україні не контролює захворюваність в країні. Щоб взяти ситуацію під контроль, при 12 500 нових випадків на добу слід проводити 250 000 ПЛР-тестів щодня. Нинішній рівень тестування — в середньому 40 000 ПЛР-тестів на добу — достатній для контролю ситуації, коли ми мали 2 000 нових випадків на день. 

Коефіцієнт виявлення нових випадків дуже високий — 33%. ВООЗ рекомендує дотримуватися рівня у 5% для контролю за ситуацією. Жодна з областей в Україні не відповідає цьому рівню. 

На сьогодні всього чотири області в зоні помірного спалаху: Харківська, Вінницька, Кропивницька та Луганська області. Ситуація у більшості регіонів незмінна — майже всі області України у зоні неконтрольованого спалаху. 

Прогноз розвитку ситуації

Київська школа економіки представила новий прогноз щодо можливих смертей за трьома сценаріями. «Зелений сценарій» передбачає, що смертність внаслідок COVID-19 на кінець 2020 року складе до 17 000 осіб. Нагадаємо, що цей сценарій справедливий при умові, якщо будуть введені комплексні карантинні обмеження. І на нашу думку, на сьогодні він є малоймовірним. 

За «жовтим сценарієм» померти може до 26 000 жителів України на кінець року. Умова сценарію — карантин вихідного дня вплинув на поширення вірусу. 

Моделювання «чорного сценарію» передбачає, що карантин вихідного дня не матиме суттєвого впливу на ситуацію із поширенням SARS-CoV-2 в Україні. За ним до кінця року внаслідок коронавірусної хвороби може померти до 33 000 людей. 

Поки залишається імовірним будь-який з трьох можливих сценарії щодо смертності внаслідок COVID-19 в умовах так званого карантину вихідного дня. За рівнем захворюваності, країна наразі рухається між жовтим і чорним сценаріями. 

6 місяців триватиме вакцинація однієї групи ризику за ідеальних умов  

Неможливо швидко провести масову вакцинацію населення країни від SARS-CoV-2. Такого висновку дійшли аналітику Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки, змоделювавши ідеальний сценарій вакцинації. 

Наприклад, в Україні орієнтовно 13,5 млн людей старше 55 років, які є в групі ризику із COVID-19. Їх треба вакцинувати у першу чергу. Ми підрахували, що навіть в ідеальному світі, коли всі 6 580 амбулаторій сімейної медицини, законтрактовані Національною службою здоров’я, щоденно вакцинуватимуть постійний потік пацієнтів по 8 годин на день без перерв і вихідних, це триватиме 6 місяців. Це всього 36% населення, що навіть не гарантує встановлення колективного імунітету. 

У реальному світі забезпечити таку ефективність практично нереально. А для розгортання додаткових пунктів вакцинації, щоб збільшити пропускну спроможність, необхідні додаткові медичні кадри.

Рекомендації Київської школи економіки

Україна рухається в сторону країн з найбільш складною ситуацією з поширенням COVID-19. Карантин вихідного дня, найбільш імовірно, не дасть очікуваного ефекту на поширення коронавірусу. Він лише відкладе дату запровадження більш жорсткого локдауну. Аналіз практики європейських країн та епідемічної ситуації в Україні свідчить: національні обмеження (локдаун) повинні бути запроваджені уже сьогодні. На термін — один місяць. Через місяць області можуть перейти до моделі адаптивного карантину, за умови, що вони повернуть контроль над поширенням. 

Слід готувати кампанію масової вакцинації навесні 2021. Навіть якщо Україна отримає достатню кількість вакцин від SARS-CoV-2 уже навесні, ефекту може не бути без масової вакцинації населення з груп ризику у короткі терміни. Без такої організованої кампанії імунізація навіть основних груп ризику може затягнутися на пів року і більше — без значного ефекту на поширення коронавірусу.

 Читайте також: Локдаун в Україні: Аваков виступає за жорсткий карантин якомога швидше

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую