ye-logo.v1.2

Камені у нирках: чому вони з’являються та як їх позбутися

Здоров'я 10684 1
Сучасні методи лікування дозволяють видаляти камені в нирках навіть без розрізів
Сучасні методи лікування дозволяють видаляти камені в нирках навіть без розрізів. Фото: ілюстративне pixabay.com

Традиційні відкриті операції для цього застосовуються все рідше.

Чому з’являються камені в нирках? Якими методами їх видаляють та чи обов’язково це робити? Про сучасні методи лікування каменів в нирках розповідає завідувач урологічного відділення обласної лікарні, доктор медичних наук, заслужений лікар України Олексій Підмурняк.

— Олексію Олексійовичу, розкажіть, чому утворюються камені в нирках та сечовому міхурі?

— Камені спершу формуються у нирках, а потім опускаються і застигають або у сечоводах, або у сечовому міхурі. Це і є сечокам’яна хвороба. Єдиної теорії, яка би пояснювала причини утворення каменів у нирках, не існує. Цих причин існує більше ста. Нирки виводять шлаки з організму, зокрема і надлишок солей. Спеціальна система, яку містять нирки, запобігає склеюванню піску, і через нирки та сечові шляхи виводить цей пісок назовні. Якщо порушується баланс між системою, яка виводить солі з організму, і системою, яка запобігає їхньому склеюванню, тоді утворюються конгломерати піску, на них наростають корали і таким чином розростаються камені. Це може бути пов'язане з порушенням обміну речовин, харчування чи кровопостачання нирок, а також — з певними аномаліями, які призводять до застою сечі і порушення її відведення. Такою є найрозповсюдженіша теорія, що пояснює причини утворення каменів у нирках. Сказати, що лише харчування має вирішальну роль, не можна. Хоча за статистикою, в країнах Середньої Азії хворих на сечокам'яну хворобу значно більше, ніж деінде. Також більше хворіють там, де є підземні озера мінеральної води. В нашій області — це Городоччина, Чемеровеччина, Волочищина, де частіше діагностується сечокам'яна хвороба. Це пов'язано з надмірним безконтрольним вживанням води, яка вимиває одні солі, а залишає інші. Адже лікувальну воду можна вживати лише у відповідній кількості за призначенням лікаря і після усіх необхідних обстежень.

— Камені, які утворюються в нирках та сечових шляхах, мають різну будову?

— Загалом камені класифікують залежно від місця розташування і за фізико-хімічною будовою. Щодо розташування: камені нирок, сечоводів та сечового міхура. Щодо структури, то раніше виділяли оксалати, фосфати, урати, змішані. Сьогодні у світі застосовується інша класифікація: кальцієвмісні та кальцієневмісні — тобто, ті, які містять солі кальцію, і які їх не мають. Визначення структури каменю впливає на вибір методу лікування, а також на підбір дієти.

— Якими методами їх видаляють?

— Їх можна поділити на дві категорії — консервативні та оперативні. Консервативні методи полягають у тому, що людина приймає препарати, які сприяють підвищенню функції нирок, утворюється більша кількість сечі, і камінь вимивається назовні. Такий метод застосовується для видалення каменів розміром до 6-7 міліметрів у жінок і до 5 міліметрів — у чоловіків. Щодо оперативних методів, то можна виділити відкриті, малоінвазивні ендоскопічні та лапароскопічні операції та екстракорпоральну дистанційну літотрипсію. При відкритій операції камені видаляються через розріз до 20 сантиметрів. Цю методику зараз використовують вкрай рідко, лише коли камені великі — більші двох сантиметрів, у людини вже були подібні операції або є аномалії, які потребують корекції під час виконання операції. Малоінвазивні операції — це втручання через невеликі проколи. До ендоскопічних методів належить так звана перкутанна літотрипсія. Під час такого втручання виконується прокол у нирці, через який під контролем відеокамери заводиться апарат для дроблення каменю. Він може бути пневматичний, ультразвуковий, лазерний або поєднуватися кілька. Камінь дробиться, а уламки видаляють через цей прокол. Переваги такого втручання у тому, що воно малотравматичне, пацієнт швидко одужує, а ефективність досить висока. При малоінвазивних операціях використовуються інструменти діаметром від 5 міліметрів до сантиметра — залежно від розміру каменя, його структури та часу, який потрібен для його видалення.

Ще один метод — дистанційна літотрипсія — це операція без розрізів. Камені дробляться шляхом використання фокусових хвиль, які спрямовуються у місце розташування каменя, руйнують його на відстані. Камені, які містять солі сечової кислоти, можна розчинити завдяки деяким препаратам.

— Як визначають склад каменів і для чого це потрібно?

— Щоб з’ясувати, який вид каменю, маємо угоду з університетом, на кафедрі хімії є лабораторія, де досліджують склад каменів. Приватні лабораторії проводять дослідження “транспорт солей”. Вони визначають концентрацію солей у крові, сечі, роблять висновки, яких солей більше й з чого складається камінь. Завдяки цій інформації можна давати детальніші рекомендації пацієнтам щодо дієти, додаткових обстежень.

— Які ознаки вказують на те, що в нирках чи сечових шляхах є камені?

— Найперша і найяскравіша ознака — це ниркова колька — інтенсивний біль, який локалізується у поперековій ділянці і може віддавати донизу. Вважається, що цей біль — найпотужніший, який може бути, сильніший за зубний, за той, що відчуває жінка під час пологів. Проте камені не завжди турбують людину. Зазвичай великі камені не болять. І лише коли підвищується температура, є зміни в аналізах сечі, випадково виявляють камені.

— Чи потрібно видаляти камінь, якщо він не турбує?

— Вважається, якщо камінь розташований в нирці, не порушує її роботу, не викликає змін в аналізах сечі і має розмір до 10 міліметрів, за ним можна просто спостерігати. Якщо ж він починає рости, його потрібно видаляти.

— Якщо камені часто утворюються, вони не руйнують нирку?

— Є люди, у яких камінці періодично утворюються і відходять. Але якщо є запальний процес, то кожне підвищення температури призводить до утворення рубця на нирці. І якщо таке відбувається часто, нирка може втратити свої функції, виникає ниркова недостатність. Тоді людина потребує діалізу та пересадки нирки. Особливо небезпечні камінці для людей з цукровим діабетом, гіпертонічною хворобою, ожирінням.

— Чи можуть камені утворюватися повторно?

— Камені, які виникли внаслідок запалення, можуть через невеликий проміжок часу утворюватися знову. Вважається, що через десять років у 75 відсотків пацієнтів, яким видаляли камені оперативним шляхом, вони повторно утворюються. Якщо камінь вийшов сам, то повторне утворення спостерігається у 50 відсотків пацієнтів.

— Після видалення каменів потрібно дотримуватися спеціальної дієти?

— Зазвичай таким пацієнтам рекомендоване санаторно-курортне лікування, найефективніша лікувальна вода типу “Нафтусі”. Проте слід пам'ятати, що лікувальну воду потрібно вживати за рекомендацією та під контролем лікаря. Щодо дієти, то потрібно збільшити кількість рідини — не менше 2,5 літра на день. Але це слід робити періодично, а не постійно. Також треба обмежити вживання тваринного білка, солі, свіжих молочних продуктів, крім кисломолочних. Для кожного виду каменів розроблені детальні рекомендації щодо харчування.

Читайте також: Післяпологова депресія: чому вона виникає та як її подолати

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую