ye-logo.v1.2

Що робити, якщо ломить поперек і тягне ногу – поради лікаря

Здоров'я 90915
Біль у попереку часто відчувають люди після важкої фізичної праці, підняття вантажів чи навіть необережних рухів
Біль у попереку часто відчувають люди після важкої фізичної праці, підняття вантажів чи навіть необережних рухів. Фото: ілюстративне pixabay.com

Запалення сідничного нерва стається через килу (грижу) хребта.

Біль у попереку часто відчувають люди після важкої фізичної праці, підняття вантажів чи навіть необережних рухів. Часто причина цього — радикулопатія, або, як кажуть в народі, защемлення сідничного нерва. Про види болю у спині, його причини та профілактику розмовляємо з лікарем-неврологом, кандидатом медичних наук, доцентом кафедри неврології та нейрохірургії факультету післядипломної освіти Вінницького національного медичного університету імені Пирогова Русланом Свістільніком.

— Біль у спині можна розділити на три категорії, — пояснює Руслан Вікторович. — Перша — це неспецифічний біль. За статистикою, він трапляється найчастіше, майже 80-85 відсотків всіх випадків. Цей біль виникає внаслідок залучення в больовий синдром зв'язкового апарату хребта, тобто м'язи, зв'язки, самі хребці. Неспецифічний біль у спині виникає внаслідок напруження, перевантаження м'язів хребта, мікротравмування. Друга категорія болю у спині — так званий корінцевий больовий синдром. При ньому виникає ураження самого нервового корінця. Його в народі називають радикулітом. Найчастіше виникає защемлення сідничного нерва — так званий попереково-крижовий радикуліт. За статистикою, цей вид болю займає 7-8 відсотків усього болю в спині. Основна причина — кила диску. Кила ж утворюється внаслідок фізичного перевантаження, підняття вантажу, незвичного положення, різких рухів. Передумовами до цього можуть бути дегенеративні зміни в хребті, які називають остеохондрозом. Третій група причин болю в спині — специфічний біль, тобто конкретна патологія: онкологія (пухлини хребта, спинного мозку, метастази в хребет), туберкульоз хребта, захворювання ревматологічного профілю (хвороба Бєхтєрєва тощо).

— Розкажіть детальніше про запалення сідничного нерва.

— Те, що в народі називають запаленням сідничного нерва, у медицині має назву радикулопатія. Йдеться про патологію нервових корінців. Основна причина — кила диску. Коли вона з'являється, то починає тиснути на нервовий корінець, виникає запалення корінця, його набряк, стиснення до кісткових структур хребця. Найчастіше страждають нервові корінці, які формують сідничний нерв. За рахунок цього й виникає попереково-крижовий радикуліт. Хоча радикуліт може виникати в будь-якому відділі хребта - шийному, грудному, попереково-крижовому. Оскільки поперекова ділянка несе більшу функцію в активних рухах людини і утримує масу тулуба, то саме у цій ділянці найчастіше виникають дегенеративні зміни, які з часом можуть призводити до формування кил.

— Як проявляється радикуліт?

— Найпоширеніші прояви: різкий біль, який виникає у тій ділянці хребта, де вражається нервовий корінець. При защемленні сідничного нерва — у попереку. Зазвичай цей біль провокується підняттям вантажу чи якоюсь іншою фізичною дією. Це може бути різкий нахил чи навіть вставання з ліжка. У деяких випадках біль виникає без видимої причини. Він віддає в кінцівку. При попереково-крижовому радикуліті — в сідницю, ногу. Біль посилюється навіть при незначному фізичному навантаженні, ході. Він достатньо інтенсивний, який не завжди вдається зняти знеболювальними препаратами. Інший симптом — напруження м'язів навколо хребта. Його можна помітити і візуально — як невеликий набряк в ділянці спини. Це призводить до обмеження рухів: людині важко нагнутися, розігнутися, деколи хворого навіть перекошує на один бік. Це своєрідна захисна реакція організму, щоб обмежити рухливість ураженої ділянки. Також хворі скаржаться на відчуття затерпання якоїсь ділянки ноги, пальців, відчуття повзання мурашок, проходження електричного струму в нозі. У важких випадках навіть може виникати м'язева слабкість ноги: людині важко ходити, ставати на п'яти чи пальці. Таке стається при великих килах. Біль може тривати досить довго: у легких випадках — тиждень-два, а у важких — навіть до трьох місяців. У процесі лікування він послаблюється, але повністю зникає тільки протягом певного періоду. Напади радикуліту мають тенденцію повторюватися. Річ у тім, що завдяки лікуванню знімається запалення, набряк, зникає біль, але якщо кила є, то все може знову вернутися при наступному провокуючому факторі, до прикладу, підняття ваги, важких фізичних навантаженнях.

— А як позбутися кили?

— Повністю її позбутися можна лише хірургічним шляхом. Але операція показана при великих килах. Проте, якщо у людини є схильність до їх утворення, то вони можуть виникнути в іншому місці.

— Чи може кила сама зникнути?

— Якщо усунути запалення й набряк та позбутися провокуючих факторів, то кила з часом може зменшитися і не турбувати. Зазвичай для цього потрібно пройти курс лікування, призначений лікарем. Також корисні фізпроцедури, санаторне лікування.

— Яка перша допомога при нападі радикуліту?

— Якщо відчули раптовий біль, найперше потрібно забезпечити спокій цій ділянці хребта, не провокувати її фізичними навантаженнями. Рекомендується помірний ліжковий режим протягом одного-трьох днів. Також варто прийняти знеболювальний засіб, але краще це робити за рекомендацією лікаря, бо усі препарати мають різну побічну дію. У цей період не можна нічого вправляти, як це часто люблять робити українці. Такі маніпуляції можуть погіршити стан і навіть сприяти зростанню кили у розмірах. Також у гострому періоді протипоказаний масаж. Найкраще — за найближчої можливості звернутися до лікаря. Він призначить знеболювальний засіб і міорелаксант — препарат, який зменшує напруження м'язів. Також можна використовувати мазі чи гелі — зігріваючі, ті, які полегшують біль, покращують кровообіг, а також на основі протизапальних засобів.

— При радикуліті люди часто обв'язують поперек теплою хусткою. Чи дієво це?

— Немає доказів, що це ефективно. Але це допомагає обмежити рухливість ділянки хребта. В аптеках продаються спеціальні пояси та корсети. Але їх не можна носити тривалий час, а лише в період загострення.

— Радикуліт не минає сам по собі?

— Як я вже пояснював, велика кількість скарг на біль у спині викликана так званим неспецифічним болем. При цьому виді біль не віддає у ногу чи сідницю. Оскільки він викликаний напруженням, перевантаження м'язів хребта, то після відпочинку самостійно минає за кілька днів. Зазвичай він не несе жодної загрози здоров’ю. А ось при радикуліті біль сильний і довго не минає, тому потрібно звернутися до лікаря і пройти курс лікування. Також не слід забувати про інші причини болю, зокрема й пухлини. І якщо вас турбує біль у спині, варто звернутися до лікаря і встановити його причину.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую