ye-logo.v1.2

Ліки під ногами

Здоров'я 11261

«В природі немає трави, яка б не мала цілющих властивостей», - вважає подільський цілитель Іван Іванович.

Захоплення Івана Івановича фітотерапією почалося більше тридцяти років тому завдяки випадку. «Моя тітка вступилася за старого єврея, - розповідає цілитель, - за що той подарував їй книгу Василя Кархута «Ліки навколо нас». А оскільки тітка жила в місті, а я в селі, то вона й віддала книгу мені, і з того часу (а це був 1976 рік) я почав серйозно займатися фітотерапією.
Маю багато літератури, в тому числі - Миколи та Івана Носалів, Миколи Соломченка, «Енциклопедію лікарських рослин» під редакцією академіка Гродзінського, яка поєднує народну медицину з офіційною.
Хочу зауважити, що лікування травами - справа непроста, адже треба знати дозування, протипоказання, бо є рослини отруйні, з якими слід поводитися дуже обережно.
Вважаю, що треба використовувати ті трави, які ростуть у нашій місцевості, бо наш організм реагуватиме на них краще, ніж на привозні».
Як стверджує Іван Іванович, також краще використовувати збори, оскільки вони діють швидше і дають стійкіший результат. Отож, цілитель назвав найвідоміші і найрозповсюдженіші трави, що ростуть у нашій місцевості, і описав їхню дію.
При запальних процесах (бронхіти, запалення легенів…) Іван Іванович радить використовувати розхідник, цвіт бузини, чабрець, цвіт липи.
При гіпертонії - цвіт та плоди глоду, валеріану, собачу кропиву (пустирник, який, до речі, має у десять разів сильнішу дію, ніж валеріана. За словами Івана Івановича, соком пустирника він вилікував від стенокардії чоловіка, який до того тривалий час і безрезультатно лікувався).
Ромашку застосовують при болю у шлунку, при отруєнні.
Дивосил для збереження вагітності.
Чистотіл - для виведення веснянок та бородавок.
Золототисячник знижує кислотність, знімає біль у шлунку.
Так само при болю в шлунку добре допомагає суміш ромашки, деревію та звіробою. (Але потрібно знати, що чоловікам не можна тривалий час вживати звіробій та м’яту).
Золототисячник і чабрець застосовують при лікуванні алкоголізму.
Мелісу - при гіпертонії, як заспокійливе.
Запах конвалії допомагає при депресії.
Зазвичай, рекомендується збирати трави до сходу сонця, проте, за словами цілителя, цілющі властивості рослини зберігаються до обіду. Сушать сировину в тіні. Для лікування, зазвичай, беруть 1 столову ложку трави чи суміші на склянку окропу і настоюють. Якщо трава свіжа - удвічі більше.

Лікуємо березовим та картопляним соком
До речі, за словами Івана Івановича, лікують не лише трави, а й дерева, кущі, овочі, ягоди…
Так, листя берези розсмоктує тромби, сік застосовують при хворобах нирок, як кровоочисне.
Шишки та бруньки сосни допомагають при бронхіті.
Листя ясена, зібране у травні-червні, виводить солі з організму, допомагає при маткових кровотечах, надмірних місячних, для збереження вагітності. (А от материнка, за словами Івана Івановича, навпаки, протипоказана, оскільки провокує викидні).
Цвіт каштана допомагає при варикозі.
Листя ліщини - при простатиті.
Шипшину вживають при гепатиті, авітамінозі та як сечогінне.
Кора верби має бактерицидну дію та сприяє зниженню температури.
Хвою з сосни, ялини застосовують для інгаляції при бронхіті.
Цілющі властивості мають фрукти, овочі та навіть компоти.
Так, картопляний сік вживають при гастритах і виразках. А в поєднанні з морквяним соком він очищує організм, допомагає при порушенні травлення та нервових захворюваннях.
Томатний сік разом з капустяним розсолом вживають при захворюваннях печінки.
Сливи їдять при закрепах, яблука (антонівка) розріджують кров при атеросклерозі. Всього дві грушки на день полегшують стан при запаленні жовчного міхура. А при печії досить з’їсти три горіхи, а десять горіхів щодня вистачить, аби добре почуватися при вегето-судинній дистонії.
Компот із черешень п’ють при захворюваннях печінки і жовчного міхура, атеросклерозі, артритах, при серцевих і ниркових захворюваннях.
Компот із груш - при серцевих, ниркових, шлункових, інфекційних захворюваннях і при нервово-психічних розладах.
Компот зі сливи покращує роботу нирок і печінки, регулює роботу шлунка, дає хороші результати при анемії, атеросклерозі, ревматизмі та подагрі.
Компот з абрикос п’ють при серцево-судинних захворюваннях, хворих нирках та печінці. А от при захворюваннях шлунка пити його небажано.
Компот із винограду дає гарні результати при шлунково-кишкових захворюваннях, але має скріплюючу дію.

Рецепти від Івана Івановича:
Кісти. Через міксер пропускаємо листя молодого лопуха, сік зливаємо у скляну посудину і ставимо у холодильник. Приймати протягом місяця, дотримуючись схеми:
1,2 день по 1 ч. л. двічі на день (за півгодини до їди).
3,4 день по 1 ч. л. тричі на день.
Далі вживати по 1 ст. л. тричі на день. З’являться виділення з неприємним запахом. Може бути кашель з виділенням мокроти, зміниться колір сечі.
Якщо через місяць УЗД покаже кісту, лікування слід повторити.
Простатит. 3 ч. л. подрібнених бруньок тополі заливаємо склянкою окропу, доводимо до кипіння, настоюємо 2-3 години. Проціджуємо і приймаємо по 2-3 ст. л. 3-4 рази на день до їди.
Варикоз. 50 грамів квіток або подрібнених плодів кінського каштана заливаємо 0,5 л горілки. Настоюємо два тижні у темному місці, періодично збовтуючи. Приймаємо по 30-40 крапель тричі на день протягом трьох тижнів. Настоянкою можна змащувати й ноги.
Вегето-судинна дистонія. 1 ст. л голок ялини заливаємо склянкою окропу. П’ємо як чай протягом місяця.
Шум, свист у вухах, головний біль, пов’язані з внутрішньочерепним тиском.
Квіти конюшини, висушені в тіні, засипаємо до половини у літрову банку, злегка втрамбовуємо і заливаємо 0,5 л горілки. Настоювати протягом двох тижнів у темному місці, періодично збовтуючи. Пити по 1 ч. л. до їжі і на ніч. Через три місяці робимо перерву на три тижні, після чого повторюємо лікування.
Гіпертонія. Столову ложку кукурудзяного борошна заливаємо склянкою гарячої води. Настоюємо ніч і зранку, збовтуючи, випиваємо натщесерце.
Слабкість, анемія. Квітки топінамбура подрібнити, залити спиртом у співвідношенні 1:10. Настоювати у темному місці протягом двох тижнів, після чого процідити і приймати по 30 крапель тричі на день після їди.
Хвороба Боткіна. Пропустити листя чистотілу через м’ясорубку. Склянку соку (75г) залити в півлітрову посудину з темного скла і доверху залити горілкою. Настоювати 21 день у темному місці, періодично збовтуючи. Зцідивши, п’ємо по 1 ч. л. тричі на день за півгодини до їжі.
Засіб для схуднення. 3 кг очищеного і порізаного шматочками гарбуза, 2 апельсини (з цедрою), 1 лимон (з цедрою), цукор за смаком, але небагато. Варимо на повільному вогні у два прийоми. Вживаємо за потребою.
2 ст. л. меду, 2 ст. л. "Кагору", 2 ст. л. подрібненого кореня петрушки або селери залити літром спирту. Настоювати на світлі три дні.
Приймати по 1 десертній ложці чотири рази на день до їжі, доки не вип’єте всю настоянку.
Для зменшення апетиту.
1 ст. л. кукурудзяних рилець заливаємо 0,5 склянки холодної води і кип'ятимо на малому вогні півгодини. Приймати по 3 ст. л. кожні три години.
2 ст. л. зерен вівса заливаємо літром води і кип’ятимо на малому вогні 15 хвилин. Настоюємо півгодини і випиваємо за три прийоми.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую