ye-logo.v1.2
5 Серпня, 2020

Люта спека «садить» серце

Здоров'я 1010
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

«Особливу обережність слід проявляти людям, які мають патологію серцево-судинної системи», - каже головний лікар Хмельницького обласного кардіологічного диспансеру Ігор Салабай.

Існує прямий зв'язок між аномальною спекою та серцево-судинними захворюваннями. У літній період найчастіше виникають інфаркти, інсульти, відбувається загострення ішемічної хвороби серця, гіпертонії. Це пов'язано з тим, що організм втрачає багато рідини та мінеральних солей - калію, магнію тощо. Йде згущення крові, виникає додаткове навантаження на серце та збільшується ризик утворення тромбів.
“Останніми роками спека не полишає Україну, але генетично мешканці України запрограмовані на температуру не більше +25-27ºС, - каже головний лікар Хмельницького обласного кардіологічного диспансеру, лікар вищої категорії Ігор Салабай. - Давно відомо, що з 12 до 16 години – найнебезпечніший час для пацієнтів із серцево-судинною патологією. Саме у цю пору в повітрі менше за все кисню. Тому організм людини починає захищатися: збільшується частота серцевих скорочень, судини розширюються. Разом із цим підвищується тиск, з’являється задишка, починає виділятися волога (піт), кількість рідини зменшується, тому кров згущається і збільшується кількість новостворених тромбів. Особливо це провокується при роботі на дачних ділянках, городах, коли людина нахиляється і кровообіг зменшується за рахунок нахилу хребта”.

Пийте квас та їжте сухофрукти
В спеку Ігор Олегович не радить працювати на відкритому просторі з 11 до 17 години, а для профілактики теплового удару закликає носити капелюхи чи хустинки. “Щоб компенсувати втрату рідини, потрібно вживати натуральну мінеральну воду (не солодку, краще із солоним присмаком, бо сіль утримує рідину у організмі), - каже лікар. - Напої на зразок “Кока-коли”, “Спрайт” лише збільшують спрагу. В середньому здорова людина повинна вживати 1,5- 2,5 л негазованої води на день. В жодному разі не пийте енерготоніки. Непогано тамує спрагу квас, який містить у собі вітаміни групи В, що допомагає врегульовувати тонус судин. Обмеження щодо вживання великої кількості води стосуються пацієнтів із хронічною серцевою недостатністю та постійною формою миготливої аритмії, коли суттєво знижені функції печінки та нирок. У таких пацієнтів це викличе лише затримку рідини та перевантаження серця”. Щоб підтримати роботу серця під час спеки у хворих із підвищеним артеріальним тиском Ігор Олегович радить вживати «Адоніс-бром» (1 пігулка 1-2 рази на день). За його словами, цей препарат не стимулює роботу серця, а сприяє накопиченню глікогену (енергетичного пального для серця). Також потрібно приймати всі ліки, які призначив кардіолог для корекції тиску. Не бажано часто пити знеболюючі препарати під час спеки — це також провокує перевантаження серця. Для того, щоб підтримати нормальний рівень калію в організмі, потрібно вживати родзинки, курагу, горіхи, печену картоплю. Після консультації з терапевтом можна попити «Панангін” – препарат калію. Також для зменшення згущення крові можна приймати аспірин кардіологічний (за відсутності протипоказань).

Прокидайтеся раніше й не вживайте алкоголь
“Під час спеки можна змочити рушник та накинути його на плечі, - радить лікар. - Використовувати кондиціонер у машині та в приміщеннях треба дуже обережно. Є ризик ангін та інших респіраторних захворювань. Крім того, при частих змінах температури судини не встигають швидко зреагувати, що може викликати запаморочення та головний біль через застій крові у венозному руслі. На ніч можна пити звичайну мінеральну воду із 1-2 ч. л. меду на склянку. Також дуже допомагає у спеку вживання грейпфруту (один фрукт на день). Бажано прокидатися раніше, а на дачних ділянках та городах працювати тільки після 18-19 години. Особливо небезпечно вживання спиртних напоїв та паління, що при збільшенні частоти серцевих скорочень провокує перевантаження серцево-судинної системи. А найкращими місцями для відпочинку для хворих із серцево-судинною патологією є санаторії курортів Хмільника, Немирова, регіону Закарпаття та Шацьких озер, де спека не так гостро відчувається завдяки природному мікроклімату”.
 

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення

Відпочивай і подорожуй

  Так  Ні, дякую