ye-logo.v1.2

Ніщо так не прикрашає людину, як блискуча усмішка

Здоров'я 4110
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Але для того, щоб красиво усміхатися, потрібно мати гарні зуби. У цьому переконана заступник головного лікаря Хмельницької обласної стоматологічної поліклініки Валентина Левицька.

Хто з нас не відтягував візит до стоматолога доти, поки зубний біль не ставав уже нестерпним? Більшість населення нашої неосяжної Батьківщини може відповісти на це питання зі знанням справи, випробувавши на собі і панічний страх перед візитом до лікаря-стоматолога, і зубний біль, і його наслідки - втрату зуба. Завдяки телевізійній рекламі ми знаємо сьогодні практично все про карієс, через який і відбуваються всі, описані вище неприємності. Проте ще однією проблемою для осіб старше 50 років є хвороба ясен - пародонтоз, яка призводить до втрати не одного, а всіх зубів одразу. Результат - знімний протез на всю щелепу. І відбувається це через те, що ми вчасно не звернули уваги на кровоточивість ясен і зубні камені. Про важливість профілактики та про гігієну ротової порожнини розповідає заступник головного лікаря з медичної частини комунального закладу “Хмельницька обласна стоматологічна поліклініка” Валентина Левицька.

- Валентино Іванівно, чим, на ваш погляд, обумовлений страх перед стоматологічним кріслом?
- У 80-90-х роках у вітчизняній стоматології анестезію застосовували лише при видаленні зубів і при оперативних втручаннях у порожнині рота. Маніпуляції доставляли пацієнтові неприємні відчуття, а іноді навіть і біль. Саме тому лікар-стоматолог найчастіше асоціюється з болем. Сьогодні ж цей страх абсолютно не виправданий. В арсеналі сучасної стоматології є широкий спектр знеболювальних засобів (анестетиків), які можна застосовувати навіть у пацієнтів із підвищеною групою ризику, до якої належать вагітні жінки, діти, хворі на серцево-судинні захворювання тощо. Ці анестетики мають гарні знеболювальні ефекти і практично не мають побічної дії.

- Про які ще захворюваннях, крім карієсу, нам слід знати і звертати увагу на їх перші ознаки, щоб уникнути серйозних проблем та ускладнень?
- Порівняно з карієсом, ураження тканин пародонта (ясен) (гінгівіт, пародонтит, пародонтоз) супроводжуються серйознішими і глибшими порушеннями обмінних реакцій, імунологічних, ендокринних змін. Ці порушення призводять до руйнування комплексу тканин пародонту, рухливості й випадання зубів. На пізніх стадіях таких захворювань стоматологу дуже важко зберегти комплекс тканин пародонта і запобігти втраті зубів у хворого. Тому велике значення має своєчасне звернення до лікаря і комплексне лікування.

- А що таке пародонтоз? Чи справді до цього захворювання схильне практично все доросле населення? Чи є це неминучою долею всіх, хто переступив поріг 50-річчя?
- Якщо відбувається запалення ясен - це парадонтит, якщо склерозуючі зміни, то це вже пародонтоз. Справді, відсоток людей зазначеного вами віку, які страждають від пародонтиту, дуже великий. Причинами цього захворювання є зубні відкладення, каріозне ураження зубів, неповноцінні пломби, протези та ортопедичні апарати, а також шкідливі звички, неправильне розташування вуздечок губ, язика, патології прикусу, порушення функціонування слинних залоз, кількісних і якісних змін слини, загальні захворювання організму - цукровий діабет, захворювання крові, гіпо- та авітамінози, захворювання шлунково-кишкового тракту, патологія нирок, гормональні порушення, спадкові захворювання. Тому не варто ігнорувати профілактичне відвідування стоматолога хоча б один раз на півроку, навіть якщо у вас немає жодних скарг.

- Які Ваші рекомендації класичної профілактики? Що б Ви порадили для щоденної практики кожному члену сім'ї?
- Кожна людина повинна проводити індивідуальні щоденні профілактичні заходи, зокрема, раціональну гігієну порожнини рота. А навчання чищенню зубів потрібно починати з 2-х років (спочатку просто щіточкою, а потім уже із використанням дитячої пасти). Потрібно ретельно видаляти залишки їжі та зубного нальоту з усіх поверхонь зубів. Основним предметом гігієни порожнини рота є, звісно ж, зубна щітка. Але не всі вони однакові. Ступінь їх жорсткості також поділяється за призначенням. Так, жорсткими щітками рекомендується очищати зубні протези. М'які і дуже м'які - призначені для дітей та тимчасового використання дорослими після оперативного втручання в порожнині рота. Щітки середньої жорсткості оптимально використовувати дорослим без зазначених патологій. Наполегливо рекомендую міняти щітку щомісяця. Нову ж слід ретельно обробити окропом із содою, а після кожного використання намилювати милом (воно утворює захисний шар від бактерій). Однак навіть за допомогою щітки неможливо видалити залишки їжі між зубів. Для цих цілей обов'язково треба використовувати спеціальну зубну нитку - флосс, яка продається в аптеках. Звичайна швейна нитка для цього не підходить, оскільки може поранити ясна і занести в рану інфекцію. Також після кожного чищення зубів рекомендується користуватися ополіскувачами та зубними еліксирами.

- Реклама запевняє нас, що ефективним засобом профілактики карієсу і пародонтиту є зубна паста. Як розібратися у великій кількості паст, які існують сьогодні?
- Зубні пасти поділяються усього на два види: гігієнічні та лікувально-профілактичні. Гігієнічні пасти не містять жодних лікарських речовин направленої дії. До них належить більшість паст для дітей. А ось до лікувально-профілактичних паст входять рослинні препарати і речовини, які володіють тими чи іншими профілактичними властивостями. Тут вам слід, все ж таки, звернутися до лікаря, для того, щоб з'ясувати, яку пасту найкраще застосовувати саме вам. Усім відомі також фторовмісні зубні пасти і пасти з солями кальцію і фосфору, які застосовуються для профілактики карієсу.

- Чи потрібно забороняти дітям їсти цукерки? Які продукти взагалі шкідливі для зубів, а які корисні?
- Особливо шкідливі для зубної емалі продукти, багаті на цукор і крохмаль, і ті, які липнуть до зубів. Але не варто повністю відмовлятися від смачної їжі. Вихід у цьому випадку такий - обмежити споживання шкідливих продуктів. Для захисту ж зубів потрібно щодня включати до раціону молочні продукти: молоко, кефір, йогурт, сир тощо. Дуже корисно для гігієни ротової порожнини пити чорний або зелений чай, оскільки це забезпечує приплив природного фтору. А хрусткі свіжі фрукти й овочі, на зразок яблук, моркви та огірків захищають зуби за рахунок стимуляції ясен. Для зубів і ясен також особливо корисні ті продукти, які містять вітаміни А, С, D, а також фосфор і кальцій. До них належать яйця, риба, шпинат, зелені овочі, боби, цільнозернові продукти, м'ясо та птиця. Велика користь від горіхів і насіння, однак їх не можна гризти зубами. Правильно підбираючи продукти для свого раціону, можна уникнути багатьох неприємностей, пов'язаних із захворюваннями зубів, і зміцнити зубну емаль.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую