ye-logo.v1.2 food_01food_02food_03food_04food_05food_06food_07food_08food_09food_10food_11food_12food_13food_14food_15food_19food_17food_18food_19food_user-recipefood_20warningstar

Різдвяний сирний штоллен – найсмачніший в світі кекс

21 Грудня 2017 р. Світлана ЯСЬКОВА Гурман 6814
Ця різдвяна випічка завжди має певну форму й обов’язково всипана цукровою пудрою.
Ця різдвяна випічка завжди має певну форму й обов’язково всипана цукровою пудрою. Фото: автора

Це німецький класичний смаколик, який готують за 2-4 тижні до Різдва й витримують у прохолодному місці, щоб він набув свого традиційного приголомшливого смаку й аромату. При цьому він анітрохи не черствіє!

Зовнішній вигляд штоллену – овальний батон, посипаний товстим шаром цукрової пудри – символізує спеленаного новонародженого Ісуса. Традиційним вважається штоллен із дріжджового тіста, який я готувала минулоріч. Проте сирний смаколик не менше заслуговує на увагу. Тим більше, що готувати його швидше, адже не потрібно чекати доки підійде тісто. Наразі саме час спекти й залишити кекс до різдвяних свят у затишному місці – настоюватися (звісно, якщо вам це вдасться! Минулого року ми терпіли рівно три дні!embarassedlaughing). Штоллен, дійсно, виходить дуже й дуже смачним і неймовірно ароматним. В 2017 році я пекла ДВА кекси, але цьогоріч уже ЧОТИРИ! Мої знайомі господиньки з кулінарних форумів готують і дев’ять, і дванадцять! А потім загортають у пергамент, перемотують красивими стрічками й дарують рідним на свята.

Інгредієнти (на 3 великих або 4 середніх кекси):

Для тіста:

600 г борошна+15 г розпушувача,

250 г цукру,

400 г жирного домашнього сиру,

200 г вершкового масла (82,5% ),

200 г смажених горіхів (у мене волоські, але можна будь-які на ваш смак),

2 яйця,

100 г цукатів,

1 лимон (сік і цедра),

по 0,5 ч. л. кориці, коріандру,  меленої гвоздики, мускатного горіху, імбиру, кардамону,

по дрібці солі й меленого чорного перцю,

ваніль натуральна,

3-4 ст. л. мигдального борошна (у мене перемелений у блендері мигдаль).

Для замочування начинки:

400 г сухофруктів (я брала родзинки, в’ялену вишню та журавлину, фініки, інжир та курагу),

200 мл ароматного алкоголю (ром, коньяк, бренді, лікер або віскі; у мене останнє),

Для оздоблення:

100 г вершкового масла,

цукрова пудра.

Приготування:

Як мінімум, за день до випікання підготувати сухофрукти – ретельно помити теплою водою, скласти в банку.

Залити алкоголем, закрити кришкою і прибрати в холодильник (сухофрукти можна використовувати будь-які – темні й світлі родзинки, в'ялену вишню й журавлину, персики, груші, фініки, чорнослив, курагу… Якщо не має в наявності алкоголю – сміливо можна замінити його свіжовичавленим апельсиновим соком).

Наступного дня відкинути начинку на сито, щоб стік зайвий алкоголь (не виливайте таку смакоту! Настояні на сухофруктах віскі чи бренді можна використовувати для випікання різних смаколикв, або ж просто випитиlaughing).

Сир протерти через сито або змолоти в комбайні. Горіхи підсмажити й подрібнити.

Вершкове масло кімнатної температури збити з цукром та ваніліном, додати по одному яйця.

Ввести спеції, сіль, перець, лимонний сік і цедру.

Все ретельно збити міксером. Потім додати сир.

Наступним всипати мигдальне борошно.

Знову збити до однорідності.

Додати обсмажені й трішки подрібнені горіхи, цукати й сухофрукти. Перемішати.

Просіяти борошно з розпушувачем і замісити тісто (воно виходить м'яке, шовковисте й пухке; якщо маса трішки липне до рук, то «підпилити» борошном робочу поверхню, викласти на неї тісто й домісити вже на столі).

Розділити тісто на 3 або 4 частини (краще на чотири – штоллени виходять акуратнішими й різати їх потім зручніше).

З кожної частини сформувати класичні овальні батони:

Формування штоллену: розкачати кожен шматочок тіста завтовшки в 1 см у формі овалбної палянички.

Овал скласти вдвічі,

а верхню частину загорнути ще раз догори.

Викласти штоллени на деко (для кожного кексу варто зробити окрему «формочку» з пергаменту й змастити його вершковим маслом).

Випікати близько години в заздалегідь розігрітій до 180°С духовці (якщо сильно буде рум'янитися верх, можна прикрити кекси фольгою; мені вона не знадобилася).

Готовий, ще гарячий штоллен рясно змастити м'яким вершковим маслом (НЕ розтопленим! Воно буквально на очах буде вбиратися в гарячий кекс!).

Посипати товстим шаром цукрової пудри.

Охолодити й ретельно упакувати в декілька шарів паперу для випічки. Прибрати в прохолодне місце на кілька тижнів. 

В КУЛІНАРНИЙ ЗАПИСНИЧОК: традиція випікати штоллен особливо популярна в Німеччині. Перші такі різдвяні смаколики готували з пісного тіста — вівсяного борошна й води. Проте в 1491 році глава католицької церкви дозволив використовувати вершкове масло, про це навіть йшлося у спеціальному «масляному декреті». Натомість, належало вносити певну суму на користь церкви. В наш час існує безліч рецептів цієї ароматної різдвяної випічки. Проте особливістю будь-якого штоллена є наявність горіхів, різних сухофруктів в алкоголі й ароматних прянощів. Ця випічка завжди має певну форму, і вона обов’язково повинна бути всипана цукровою пудрою. Штоллен може довго зберігатися, при цьому не втрачає своїх смакових якостей, а лише примножує їх! Тому випікають його спеціально на декілька тижнів раніше, щоб загорнутий у папір кекс встигнув просочитися всіма ароматами.

P.S. Зізнаюся, ми таки не витерпіли й уже з’їли два штолленаlaughingsealed  Інших два я з боєм відвоювала у своїх ласунів й приховала. Дуже вже мені хочеться скуштувати його через два тижні. Навіть не уявляю, як це він може стати ще смачнішим! Для мене свіжоспечений штоллен уже ідеально-нереально смачнющий смаколик. Про результат обов’язково потім вам відзвітую!

 

новорічна випічка, різдвяна випічка, штоллен, солодка випічка, німецька кухня, сирний штоллен, сирна випічка, німецький кекс, кекс, різдво

Коментарі:

  Так  Ні, дякую