ye-logo.v1.2
25 Лютого, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 26 липня

Історія 1205
26 липня 1791 року освятили новий храм Святого Войцеха у селі Фельштин
26 липня 1791 року освятили новий храм Святого Войцеха у селі Фельштин. Фото: з архіву

Що про цей день розповідають історичні джерела.

26 липня 1791 року освятили новий храм Святого Войцеха у селі Фельштин (нині Гвардійське) Хмельницького району. Самому костелу Святого Войцеха вже понад 400 років. Його побудував Микола Гербурт (рід Гербуртів якраз і заснував Фельштин) у 1594 році. Однак, той перший костел не зберігся. У 1615 році містечко та храм знищили татари. Будівництво теперішнього кам'яного костелу розпочала пані Мар'яна Граб'янчина з роду Калиновських у 1753 році. У рік заснування костелу Мар'яна Граб'янчина за власні кошти заснувала також парафіяльну школу і лікарню. До жовтневої революції до парафії належало тридцять сіл, у яких було майже дев'ять тисяч католиків. У 1933 році радянська влада закрила костел. Спочатку у ньому розміщувалася машинно-тракторна станція, потім приміщення пристосували для кінотеатру та клубу. Під час німецької окупації частину храму використовували як зерносховище. Повернення костелу домоглися лише у 1990 році. Храм був у жахливому стані, та силами парафіян його реконструювали. 25 червня 1994 року єпископ Кам'янець-Подільської дієцезії Ян Ольшанський наново освятив храм. У цьому ж році відзначили 400-річчя фельштинської парафії.

26 липня 1919 року війська 2-го корпусу галичан, взаємодіючи з армією УНР, розпочали наступ на Проскурів. На Кам’янеччині залишилася лише бригада Січових Стрільців, як армійський резерв. В ході об’єднаного наступу армії УНР та Галицької армії ЗОУНР Проскуровом знову заволодіти українські війська. До кінця листопада Проскурів перебував під владою УНР. Столичні функції на той час виконував Кам’янець-Подільський, а Проскурів був важливим опорним пунктом молодої держави. Успішне проведення Проскурівської операції вплинуло на зростання уваги до УНР з боку країн Антанти, представники якої на нарадах з вищим українським політичним і воєнним керівництвом в Кам’янці-Подільському обговорювали можливість організації спільного походу проти більшовиків. Учасником переговорів були і представники УГА. Однак, через не можливість узгодити спільні дії, в силу серйозних розбіжностей між цими можливими союзниками українців в політичній площині, план не був прийнятий.

У 2004 році 26 липня Національний банк України ввів в обіг ювілейну монету номіналом дві гривні, присвячену сторіччю від дня народження поета Миколи Бажана. Відомий редактор, театрознавець, кінокритик, кіносценарист, перекладач та державний і громадський діяча Микола Бажан народився 9 жовтня (26 вересня за старим стилем) 1904 року в Кам’янці-Подільському. Монету виготовлено з нейзильберу. На реверсі є портрет поета та два написи: «Микола Бажан» і «1904—1983».

Монета з серії «Видатні діячі України» номіналом 2 гривні. Фото: kampod.at.ua

26 липня 2014 року в зоні АТО загинув кам'янчани Павло Стрельчук. Доброволець з Кам'янця-Подільського, активіст 15 сотні Самооборони Майдану загинув під час виконання службового обов’язку потрапивши у засідку та отримав поранення несумісні з життям.

26 липня 2017 року на одному із будівельних майданчиків Хмельницького знайшли танк. Однак наступного дня виявилося, що це була лише гармата, а точніше – рештки 120-міліметрової гаубиці. Того ж дня знахідку передали на зберігання одному з комунальних підприємств.


Гармату передали у музей історії міста Хмельницького. Фото: з архіву

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую