ye-logo.v1.2
5 Серпня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 24 серпня

Історія 1287
24 серпня 1920 року в Проскурові був націоналізований перший приватний театр міста
24 серпня 1920 року в Проскурові був націоналізований перший приватний театр міста. Фото: з архіву

Події краю, які увійшли в історію.

У 1444 році 24 серпня містечко Сатанів отримало підтверджувальний привілей - Магдебурське право. Перша згадка про Сатанів в історичних документах датується 1404 роком, коли польський король Владислав ІІ (Ягайло) подарував його разом з навколишніми селами шляхтичу Петру Шафранцю. У 1431 році ці землі перейшли Петру Одровонджу. Від того часу Сатанівські землі належали Одровонджам, їх нащадкам та спадкоємцям понад 300 років. В 1443 році Сатанів набув статус містечка, а за рік Король Владислав ІІІ надав місту «Магдебурзьке право», як місту з самоуправлінням.

У 1672 році цього дня при штурмі Кам’янця-Подільського турки захопили Новий замок. Збільшуючи лінію фронту, турки змушували оборонців до розширення лінії оборони. Під прикриттям артилерійського вогню турки поволі наближалися до стін Нового Замку, бо через нестачу гармашів і стрільців інтенсивність його гарматних пострілів була незрівнянно слабшою. Вогонь турецьких батарей спрямовувався не лише на укріплення, а й на саме місто, спричиняючи руйнування та деморалізацію міщан. Головний удар наносився по Новому Замку з боку Хотина. У такій обстановці ситуація у Новому Замку стала настільки критичною, що було прийнято рішення про відступ до Старого Замку.

24 серпня 1920 року в Проскурові (нині Хмельницький) був націоналізований перший приватний театр міста (нині Будинок культури). Перший театр у Проскурові відкрився у 1892 році, вона знаходилась на сучасній вулиці Кам’янецькій (в районі філармонії). Театр був приватним, належав Борису Шильману. Постійної трупи в ньому не було, грали винятково приїжджі актори. Шильман, фактично, був лише власником приміщення, а зал віддавав в оренду антрепренерам, що й організовували гастролі. Єдине, що стримувало приїзд у Проскурів «зоряних» труп, було саме приміщення театру — дерев’яна необладнана будівля. Тому у 1907 році на центральній вулиці Олександрівській (нині Проскурівська) Шильман зводить нову будівлю театру. Поруч з ним, у дворі, відкривається невеличкий готель для приїжджих акторів та театральний ресторанчик.
24 серпня 1920 року У 1920 році театр Шильмана був націоналізований радянською владою, а у його приміщенні організували клуб імені Леніна. У 1925 році театральну споруду передали колективу щойно організованого Українського державного драмтеатру. Це перший театр такого типу на Поділлі, який увійшов до загальної мережі театрів України”.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення

Відпочивай і подорожуй

  Так  Ні, дякую