ye-logo.v1.2
21 Вересня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 24 серпня

Юна МІТРАШКО Історія 812
24 серпня 1920 року в Проскурові був націоналізований перший приватний театр міста
24 серпня 1920 року в Проскурові був націоналізований перший приватний театр міста. Фото: з архіву

Події краю, які увійшли в історію.

У 1444 році 24 серпня містечко Сатанів отримало підтверджувальний привілей - Магдебурське право. Перша згадка про Сатанів в історичних документах датується 1404 роком, коли польський король Владислав ІІ (Ягайло) подарував його разом з навколишніми селами шляхтичу Петру Шафранцю. У 1431 році ці землі перейшли Петру Одровонджу. Від того часу Сатанівські землі належали Одровонджам, їх нащадкам та спадкоємцям понад 300 років. В 1443 році Сатанів набув статус містечка, а за рік Король Владислав ІІІ надав місту «Магдебурзьке право», як місту з самоуправлінням.

У 1672 році цього дня при штурмі Кам’янця-Подільського турки захопили Новий замок. Збільшуючи лінію фронту, турки змушували оборонців до розширення лінії оборони. Під прикриттям артилерійського вогню турки поволі наближалися до стін Нового Замку, бо через нестачу гармашів і стрільців інтенсивність його гарматних пострілів була незрівнянно слабшою. Вогонь турецьких батарей спрямовувався не лише на укріплення, а й на саме місто, спричиняючи руйнування та деморалізацію міщан. Головний удар наносився по Новому Замку з боку Хотина. У такій обстановці ситуація у Новому Замку стала настільки критичною, що було прийнято рішення про відступ до Старого Замку.

24 серпня 1920 року в Проскурові (нині Хмельницький) був націоналізований перший приватний театр міста (нині Будинок культури). Перший театр у Проскурові відкрився у 1892 році, вона знаходилась на сучасній вулиці Кам’янецькій (в районі філармонії). Театр був приватним, належав Михайлу Шильману. Постійної трупи в ньому не було, грали винятково приїжджі актори. Шильман, фактично, був лише власником приміщення, а зал віддавав в оренду антрепренерам, що й організовували гастролі. Єдине, що стримувало приїзд у Проскурів «зоряних» труп, було саме приміщення театру — дерев’яна необладнана будівля. Тому у 1907 році на центральній вулиці Олександрівській (нині Проскурівська) Шильман зводить нову будівлю театру. Поруч з ним, у дворі, відкривається невеличкий готель для приїжджих акторів та театральний ресторанчик.
24 серпня 1920 року У 1920 році театр Шильмана був націоналізований радянською владою, а у його приміщенні організували клуб імені Леніна. У 1925 році театральну споруду передали колективу щойно організованого Українського державного драмтеатру. Це перший театр такого типу на Поділлі, який увійшов до загальної мережі театрів України”.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую