ye-logo.v1.2
10 Серпня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 13 жовтня

Історія 932
Микола II підходить до храму Олександра Невського у Волочиську, поруч царевич Олексій. 1915 рік
Микола II підходить до храму Олександра Невського у Волочиську, поруч царевич Олексій. 1915 рік. Фото: з архіву

Про події краю, які стали історією.

У 1859 році 13 жовтня до Кам’янця-Подільського прибув російський імператор Олександр II. Спочатку він відвідав православний кафедральний собор святого Іоанна Предтечі. В його присутності в соборі був виконаний молебень за "здоров'я і багатоліття царя". Після цього цар вислухав доповідь губернатора про економічний і політичний стан губернії та про те, як сприймає місцеве дворянство повідомлення про підготовку закону про скасування кріпосного права. Потім прийняв делегації чиновників. На завершення дня відвідав бал, який дворянство дало в Кам’янець-Подільській чоловічій гімназії. Лише опівночі він повернувся до канцелярії губернатора, де були підготовлені покої для відпочинку.

13 жовтня 1915 року у Волочиськ прибув імператор Микола II. Під час Першої світової війни Волочиськ опинився в епіцентрі бойових дій на лінії фронту. Тож імператор приїхав для перевірки бойових позицій. Та спочатку, як тоді було заведено, у присутності царя відбулося коротке богослужіння у церкві Олександра Невського при вокзалі. До сьогодні збереглось унікальне фото, де Микола II підходить до храму з військовими. Поруч єдиний син, царевич Олексій. На задньому плані видно частину будівлі вокзалу. Після закінчення відправи цар прийняв генерала Щербачова та виїхав у бік Тернополя. Увечері за повного туману високі гості повернулися у Волочиськ. В очікуванні потягу повечеряли на харчувальному пункті княгині Волконської, що розташовувався на вокзалі, і о восьмій годині покинули містечко.

У 2012 році цього дня у Летичеві відкрили меморіальну дошку 1-му Кінному полку Чорних запорожців. Це військове формування армії Української Народної Республіки, що існувало в 1918—1920 роках. Восени 1919 — навесні 1920 полк узяв участь у І Зимовому поході Дієвої армії УНР, де відзначився як чи не єдиний боєздатний і відносно уніформований підрозділ. У листопаді 1920 року полк разом з іншими підрозділами Дієвої армії УНР перейшов річку Збруч і його було інтерновано в таборах на території Польщі. Для того аби вшанувати пам'ять про Чорних запорожців, того дня, у Летичів приїхали їх нащадки з різних куточків України та навіть Польщі. Летичів обрали не випадково, бо саму тут точилося багато важких боїв.

Відкриття меморіальної дошки 1-му Кінному полку Чорних запорожців у Летичеві.
Відкриття меморіальної дошки 1-му Кінному полку Чорних запорожців у Летичеві.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Інформація з інших ресурсів

Останні оголошення

Відпочивай і подорожуй

  Так  Ні, дякую