ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 13 жовтня

Історія 2559
Минулого року цього дня в обласному центрі напередодні Дня захисника України влаштували фестиваль повсталого духу
Минулого року цього дня в обласному центрі напередодні Дня захисника України влаштували фестиваль повсталого духу. Фото: з архіву

Про події краю, які стали історією.

13 жовтня 1842 року у Кам’янці-Подільському було відкрито зразковий жіночий пансіон Кавецької (уродженої Неймейстер). Цей пансіон перебував під контролем директора чоловічої гімназії. А ще, в силу найвищого повеління від червня 1837 року про відкриття шляхетних пансіонів у Києві, Вінниці, Житомирі й Кам’янці-Подільському, отримував субсидію від уряду — 1500 карбованців. Попри таку підтримку згори, місцева громада з прохолодою поставилася до пансіону. Тож він, не маючи досить учениць і матеріальних засобів, закрився через п’ять років.

У 1859 році 13 жовтня до Кам’янця-Подільського прибув російський імператор Олександр II. Спочатку він відвідав православний кафедральний собор святого Іоанна Предтечі, після цього вислухав доповідь губернатора про економічний і політичний стан губернії. Потім прийняв делегації чиновників. На завершення дня відвідав бал, який дворянство дало в Кам’янець-Подільській чоловічій гімназії. Опівночі він повернувся до канцелярії губернатора, де були підготовлені покої для відпочинку.

13 жовтня 1915 року у Волочиськ прибув імператор Микола II. Під час Першої світової війни Волочиськ опинився в епіцентрі бойових дій на лінії фронту. Тож імператор приїхав для перевірки бойових позицій. Правитель прийняв генерала Щербачова та виїхав у бік Тернополя. Увечері гості повернулися у Волочиськ. В очікуванні потягу повечеряли на харчувальному пункті княгині Волконської, що розташовувався на вокзалі і  покинули містечко.

У 2012 році цього дня у Летичеві відкрили меморіальну дошку 1-му Кінному полку Чорних запорожців. Це військове формування армії Української Народної Республіки, що існувало в 1918—1920 роках. Восени 1919 — навесні 1920 полк узяв участь у І Зимовому поході Дієвої армії УНР, де відзначився як чи не єдиний боєздатний і відносно уніформований підрозділ. У листопаді 1920 року полк разом з іншими підрозділами Дієвої армії УНР перейшов річку Збруч і його було інтерновано в таборах на території Польщі. Для того аби вшанувати пам'ять про Чорних запорожців, того дня, у Летичів приїхали їх нащадки з різних куточків України та навіть Польщі. Летичів обрали не випадково, бо саму тут точилося багато важких боїв.

Відкриття меморіальної дошки 1-му Кінному полку Чорних запорожців у Летичеві.
Відкриття меморіальної дошки 1-му Кінному полку Чорних запорожців у Летичеві.

Торік 13 жовтня в центрі Хмельницького відбувся фестиваль «Лицарський хрест». Подію приурочили Дню захисника України, Дню козацтва та Дню Української повстанської армії. З нагоди прийдешнього свята на майданчику біля кінотеатру Шевченка облаштували низку тематичних локацій. Хмельничанам демонстрували виставки озброєння різних епох, а центром міста прогулювалися реконструктори, одягненні у форму біців Української повстанської армії. На головній сцені фестивалю пройшли літературно-акустичні читання, а незабаром розпочнуться музичні виступи.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую