ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 16 жовтня

Історія 2629
 Урочисте відкриття гімназії для дорослих відбулося у приміщенні державного університету 16 жовтня 1918 року
Урочисте відкриття гімназії для дорослих відбулося у приміщенні державного університету 16 жовтня 1918 року. Фото: uinp.gov.ua/

Від давнини до сьогодення про людей та події.

16 жовтня 1918 року відбулося відкриття гімназії для дорослих у Кам’янці-Подільському.

У газеті „Подольской мысли” про українську гімназію для дорослих повідомляли, що заклад надаватиме повну середню освіту, тобто передусім розрахована на тих вступників, хто з певних причин не мав можливості свого часу її отримати. Курс навчання розрахований на чотири роки (по 8 місяців занять на рік), з оплатою 40 карбованців щомісяця. Лекторами запрошувалися, зокрема, й співробітники Кам’янець-Подільського державного українського університету. Бажаючі навчатись, мали подати до канцелярії товариства „Просвіта” досить вичерпну про себе інформацію.

Гімназія, за задумом її творців, мала досягнути двоєдинної мети: дати дорослим людям повну середню освіту з правом вступу до вищої школи та поступово, планомірно навчити їх засвоювати необхідні знання українською мовою. Адже у місті був відкритий український державний університет, для вступу до якого в обов’язковому порядку вимагалося свідоцтво про закінчення середньої школи.

З метою найбільшого та найтіснішого співробітництва з університетом та належної організації справи керівництво новим проєктом перебрав на себе ректор Кам’янець-Подільського державного українського університету Іван Огієнко, котрий мав посісти і посаду директора гімназії. З цією ж метою до викладацької діяльності в новій інституції запросили представників професорської корпорації вищого навчального закладу. Задля стимулювання їхньої праці і запрошення найкращих викладачів була переглянута розцінка педагогічної праці у бік її істотного збільшення.

До гімназії приймалися особи обох полів, яким виповнилося 17 років. У залежності від рівня знань, який визначався спеціальною комісією, прийом проводився відразу до усіх 4 класів. Попередній запис засвідчив досить бажаючих поступити до гімназії.

На початку жовтня 1918 року розпочалися вступні іспити. Вступники здавали екзамени усно та письмово з релігії, природознавства, фізики, математики, мовознавства, історії та географії. Навчальний процес планувалося розпочати 15 жовтня після проведення спеціального молебню, але насправді урочисте відкриття гімназії для дорослих відбулося у приміщенні університету 16 жовтня 1918 року.

16 жовтня 1991 року у Камянці-Подільському перейменовували площу Леніна. Цього дня було оприлюднено пропозицію топонімічної комісії перейменувати площу Леніна на площу Свободи — на честь проголошення незалежності України. Того ж дня міська топонімічна комісія рекомендувала нові назви і вулиць Кам’янця-Подільського. Комісія встановила, що понад 25 вулиць міста «названо іменами комуністичних псевдогероїв». Проте завершився процес лише у 1992 році на спільному засіданні виконкому, топонімічної комісії та депутатської комісії з питань культури. Спочатку було схвалено назвати майдан Центральним, але після дискусії вибрано інший варіант — майдан Відродження.

16 жовтня 2016 року у Державному архіві області створили стелу пам’яті зі світлинами загиблих бійців АТО з Хмельниччини. Зробили це для того, аби усі, хто приходить до архіву, могли побачити обличчя героїв, котрі віддали життя за майбутнє України.

16 жовтня 2018 року під час навчань «Чисте небо» розбився військовий літак. Фото: з архіву

16 жовтня 2018 року під час навчань «Чисте небо» розбився військовий літак. Винищувач «Су-27УБ» піднявся у небо з військового аеродрому в Старокостянтинові. Приблизно 17:00 неподалік Уланова Вінницької області, літак впав, а двоє пілотів – українець Іван Петренко та американець Сет Нерінг із 194-ї бойової ескадрильї Каліфорнійської повітряної національної гвардії, загинули. Військова прокуратура Вінницького гарнізону розпочала слідство, аби встановити причини трагедії. Вже у 2019 році прокуратура повідомляла, що у кримінальному провадженні відпрацьовуються чотири основні версії – це людський фактор, тобто, помилка пілота при виконанні польоту, технічна несправність літака, можлива заправка літака неякісним паливом або погодні умови, які спричинили катастрофу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую