ye-logo.v1.2
5 Грудня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 24 жовтня

Історія 1205
У 1981 році 24 жовтня почалося заповнення Дністровського водосховища, яке заховали під своїми водами десятки сіл..
У 1981 році 24 жовтня почалося заповнення Дністровського водосховища, яке заховали під своїми водами десятки сіл... Фото: з архіву

Події краю, які увійшли в історію.

24 жовтня 1925 року в Проскурові (нині Хмельницький) відбулось відкриття державного драматичного театру. Згідно з газетними повідомленнями того часу, ця подія викликала багато позитивних емоцій у жителів міста. Зокрема, про цю подію повідомляла газета «Червоний кордон»: «...відкриття відбулося 24 жовтня 1925 року, що стало справжнім святому для проскурівчан. Це перший театр такого типу на Поділлі, який увійшов до загальної мережі театрів України». Розташувався він у приміщення на вулиці Проскурівській, 43. Зараз в цій будівлі знаходиться Хмельницький міський будинок культури.

Цього дня у 1924 році 32 слухачі, які навчалися у Вінниці, приїхали до Кам’янця-Подільського, щоб продовжити навчання в місцевому інституті народної освіти. Серед прибулих були майбутній письменник Олексій Кундзіч, майбутній літературознавець і критик Давид Копиця.

У 1981 році 24 жовтня почалося заповнення Дністровського водосховища. У липні 1987 року воно досягло того рівня, який маємо сьогодні. Перші два агрегати Дністровської гідроелектростанції із шести дали струм у грудні 1981 року. 27 жовтня 1981 року у зв’язку із затопленням знято з обліку села Конилівка та Кривчани Староушицької селищної ради, Бакота та Студениця Колодіївської сільської ради. Із зони затоплення Дністровського гідровузла планувалося вивезти типові для Поділля споруди на Карвасари, але проєкт так і не вдалося реалізувати.

Читайте також: Невідома Бакота: про що пам'ятають і чому їдуть сюди щороку жителі неіснуючого села.

Загалом, у результаті реалізації проєкту з будівництва Дністровського гідровузла, переселенню підлягало 7486 дворів із 63 сіл Тернопільської, Чернівецької, Хмельницької та Вінницької областей. Людей, які жили у селах попередили про виселення: комусь дали житло, для когось була передбачена компенсацію на побудову нового. Але всі будинки в селах, перед затопленням, люди повинні були зруйнувати, територію зачистити. Тому жодного села на дні Дністра вже немає.

У 1981 році 24 жовтня почалося заповнення Дністровського водоймища. Фото: з архіву

24 жовтня 2017 року в зоні проведення ООС загинув 19-річний Ілля Стецун, уродженець села Любомирівка Новоушицького району. Чоловік був на контрактній службі у Збройних Силах України. Служив у 9-му окремому мотопіхотному батальйоні (59-а окрема мотопіхотна бригада). Загинув внаслідок мінометного обстрілу в районі села Водяне, Волноваського району на Донеччині.

Минулого року 24 жовтня сайт «Є» писав про те, що в Меджибожі у центрі селища утворилося провалля. Земля «пішла» і під висадженими декоративними деревами, і поблизу фонтану, збудованого декілька років тому для окраси парку. Пам’яткоохоронці тоді пояснювали, що грунт просів, оскільки територія багата на підземелля, а перед тим, як вести тут будівельні роботи, не було проведено ані археологічного, ані геологічного нагляду.

Пам'яткоохоронці кажуть, що грунт просів, оскільки територія багата на підвали. Фото: з фейсбук-сторінки Сергія Шпаковського

Також у 2019 році 24 жовтня сайт «Є» писав про святкування 90-річного ювілею Хмельницьким обласним краєзнавчим музеєм. Його відкрили у 1929 році в Проскурові. Тоді це був музей санітарної культури, від якого в 1933 році відокремився краєзнавчий відділ. Згодом, коли Проскурів став центром Кам’янець-Подільської області, музей отримав статус обласного. Цей період один з найтяжчих у його історії, адже у повоєнний період довелось повністю відновлювати фонди музею.

«Левретка Жизель» - скульптура П’єра-Жуля Мене, виготовлена у 1847 році. Зберігається у фондах Хмельницького краєзнавчого музею

У 1954 році Проскурів був перейменований на Хмельницький, а заклад отримав назву Хмельницький обласний краєзнавчий музей і з 1986 року розташовується на вулиці Подільській. Нині він налічує понад 85 тисяч музейних експонатів та складається з п’яти відділів.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Здам житло

  Так  Ні, дякую