ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 12 листопада

Історія 1828
Будинок князя Калікста Понінського, в якому 2 листопада 1781 року побував польський король Станіслав Август Понятовський
Будинок князя Калікста Понінського, в якому 2 листопада 1781 року побував польський король Станіслав Август Понятовський. Фото: kampod.at.ua

Що про цей день розповідають історичні джерела.

У 1781 році 12 листопада фортецю у Камянці-Подільському оглядав польський король Станіслав Август Понятовський, який напередодні прибув із візитом у місто. Як свідчать історичні джерела, король зранку в супроводі генерала де Вітте оглядав ту частину фортеці, яку не бачив напередодні, пополудні надав аудієнцію кам'янецькому єпископу, а далі вирушив на обід до князя Калікста Понінського, в якого після обіду тримав на хрестинах доньку. Будинок князя знаходився на Польському ринку (згодом відомий як будинок Шадбея або будинок під пеліканом). Пізніше у пілон балкону будинку вмурували таблицю з написом: «Найясніший Станіслав Август, Король Польський, ощасливив своїм перебуванням цей будинок 12 листопада 1781 року». Будинок до цього часу не зберігся.

Увечері король дав бал у домі де Вітте молодшого, найбільшому в Кам'янці. Бал був гарним і численним, одних дам було понад 50.

Тріумфальна арка в Кам`янці-Подільскому під якою проходив останій польський король Станіслав Август у листопаді 1781 року.

В історичних джерелах є згадки про зовнішньо-торгівельні зв'язки Кам'янця-Подільського на початку ХІХ століття. Так, на основі певних архівних матеріалів розкривається цікава сторінка економічної історії Поділля. Зручне географічне місце розташування губернського міста стало одним із головних чинників розвитку зовнішньоторговельних відносин. З джерел ми можемо побачити, які саме товари привозили купці. Наприклад, багато з них імпортували товари з містечок Хотин і Атаки. Так, є згадки, що кам'янецькі купці К. Чайковський і Г. Садовський отримали крам 12 і 14 листопада 1802 року. Перший отримав 23 діжки волоського червоного і білого вина, 36 напівдіжок червоного вина, 4 -винограду, 2 - чорносливу та 2 мішки волоських горіхів, а 19 грудня 1802 року другому було доставлено 52 коробки родзинок, 1 діжку горіхів, 1 - фініків, 2 - ікри соленої, 2 - оселедців і риби, 2 - соку лимонного, мед.

12 листопада 1919 року в Кам'янці-Подільському відбулась остання спільна нарада урядів ЗУНР та УНР. Галичани вимагали негайного включення до Директорії свого представника, зміни уряду та запропонували усунути Симона Петлюру від керівництва і залишити йому лише титул «Головного Отамана». Однак ніяких спільних рішень на нараді не прийняли. Згодом внаслідок недовіри, протистояння, складних зовнішньополітичних обставин дві українські республіки так і не об’єднались в одне ціле.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую