ye-logo.v1.2
27 Січня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 14 грудня

Юна МІТРАШКО Історія 1105
14 грудня 1941 року в Проскурові було утворено єврейське гетто
14 грудня 1941 року в Проскурові було утворено єврейське гетто. Фото: tashdkr.blogspot.com

Про події, які увійшли в історію.

14 грудня 1905 року на квартирі по вулиці Кам’янецькій у Проскурові поліція влаштувала обшук і застала зібрання вісьмох поляків робітників, яких нібито навчав польській грамоті власник помешкання вчитель Станіслав-Йосип Ельжановський, відомий організатор демонстрацій 18-19 жовтня 1905 року та робітничих страйків у Проскурові, керівник місцевої групи польських соціал-демократів. Під час обшуку виявлено нелегальну літературу польською мовою, зокрема, п’ять брошур «Друзі і вороги робітничого люду», «Розповіді з польської історії для селян», прокламації «Брати, робітники», «Постанова сходки студентів Варшавського університету від 5 березня 1905 року» та інше. Все це призвело до чергового арешту Ельжановського і ліквідації групи польських соціал-демократів у Проскурові (нині Хмельницький).

14 грудня 1941 року гебітскомісар підписав наказ про переселення євреїв Проскурова зі своїм майном у гетто. Під гетто були виділені єврейські квартали, що були загороджені колючим дротом: від Південного Бугу по вулиці Кам'янецькій до вулиці Подільської і по ній до вулиці Проскурівського підпілля і знов до Південного Бугу. Одночасно в цьому гетто перебувало три тисячі євреїв. В Проскурові євреїв почали розстрілювати уже з осені 1941 року. Конвеєр смерті ще більше запрацював через рік - восени 1942 року. Євреїв розстрілювали у два етапи. На початку жовтня фашисти розстріляли мешканців гетто. 30 листопада 1942 року були розстріляні в'язні робочого єврейського табору та спеціалісти, які там утримувались. Поряд з місцевими євреями розстрілу в місті Проскурові зазнало єврейське населення навколишніх сіл. Всього було розстріляно понад 9,5 тисяч осіб.

14 грудня 1992 року постановою Кабінету Міністрів України було створено Інститут Прикордонних військ України. Новий навчальний заклад створили на базі колишнього Хмельницького вищого артилерійського командного училища. Потреба такого закладу виникла через те, що на той час у державі не існувало жодного навчального закладу для підготовки офіцерів-прикордонників. Вже за два роки, 12 квітня 1995 року, на базі Інституту формується Академія прикордонних військ України. Того ж року Академії присвоїли ім’я Богдана Хмельницького, а у 1999 році вона одержала статус Національної. За 27 років навчальний заклад підготував понад 10 тисяч офіцерів для охорони державного кордону, правоохоронних та силових відомств України, країн партнерів.

14 грудня країна відзначає День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тоді, 14 грудня 1986 року, після дев'ятимісячної роботи, було завершено будівництво саркофагу, поверх зруйнованого четвертого енергоблоку. Цього дня по всій країні проходять пам’ятні заходи для вшанування героїчного подвигу усіх ліквідаторів страшної катастрофи. Сьогодні на Хмельниччині проживає 7 тисяч 774 особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 3 тисячі 624 особи – брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, яка сталася 26 квітня 1986 року.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую