ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 19 грудня

Історія 1758
а жаль, через дію карантину цьогоріч довелося відмовитися від традиційного святкування Миколая
а жаль, через дію карантину цьогоріч довелося відмовитися від традиційного святкування Миколая. Фото: з архіву редакції

Про польські конспіративні організації, боротьбу з алкоголізмом і святкування Миколая.

Історик Андрій Хоптяр у статті «Діяльність конспіративних організацій у Кам’янці-Подільському в першій половині ХІХ ст.» зазначає, що апогей діяльності польських конспіративних організацій припав на перші місяці польського повстання 1830-1831 років. Через те, що кордон з Царством Польським був перекритий, новини про листопадові заворушення у Варшаві досягли Кам’янця-Подільського лише 10 грудня. У той же день в Кафедральному соборі ксьондз А. Ломжинський у завуальованій формі привітав варшавське повстання.

І вже 19 грудня 1830 року підпільні групи Подільської губернії спільно з представниками груп сусідніх губерній утворили єдине «Патріотичне товариство», керівним органом якого було проголошено виконавчий комітет або ж — хунту. До хунти увійшли впливові дворяни Правобережжя: В. Тишкевич представляв Київщину та виступав неформальним лідером, Я. Малиновський — Союз Косин’єрів (партизанська польська патріотична організація), І. Сулятицький — Волинь, А. Жарчинський — польське молодіжне патріотичне крило. Інші ж члени Ради: В. Стемпківський та Ф. Михальський забезпечували організаційну роботу на місцях. Діяльність Патріотичного товариства поширювалась на сім повітів губернії, зокрема Кам’янецький та Проскурівський.

19 грудня 1900 року у Кам’янці-Подільському було освячено та відкрито Пушкінський народний дім. Історія будівництва у тодішньому губернському місті такого закладу культури була пов’язана із розгорнутою наприкінці ХІХ століття по всій Російській імперії кампанією боротьби за «народну тверезість».

Пушкінський народний дім у Кам’янці-Подільському, 1901 рік. Фото: з архіву редакції

Пушкінський народний дім у Кам’янці-Подільському, 1901 рік. Фото: з архіву редакції

У 1895 році вільну акцизну систему продажу алкогольних напоїв у Російській імперії замінили казенною винною монополією, яка поступово була введена у всіх регіонах неосяжної імперії. Схема монополії на спиртні напої була простою – горілчані та винні заводи продавали свою продукцію державі за встановленими цінами та звозили її на спеціальні підприємства — акцизні спиртоочисні склади, які були побудовані у повітових центрах, наприклад, у Проскурові та Летичеві. Там горілку та вино доводили до певних стандартів та фасували у «державну» тару. Далі вона доправлялась для продажу у мережу теж державних закладів торгівлі. Фактично, держава прибрала до своїх рук майже 90 відсотків алкогольного ринку країни. Лише за один рік продавалось до 40 мільйонів відер алкогольних напоїв, що на душу населення становило 0,7 відра (відро становить 12,3 літра — авт.).

Отримуючи від горілчаної монополії надприбутки, імперська влада все ж робила висновки, що народ спивається. Тому уряд був змушений був шукати «золоту середину» між бажанням одержати великі прибутки та необхідністю зберегти працездатність і здоров’я населення. Через це було створене «Попечительство о народной трезвости», перед яким поставили три головні завдання: здійснювати нагляд за тим, як проводиться торгівля алкогольними напоями, відкривати і утримувати заклади для лікування алкоголіків, розповсюджувати серед населення знання про шкоду алкоголю.

Для цього влаштовували народні читання та співбесіди, концерти й вистави, друкували й поширювали серед людей видання, які розповідали про шкоду зловживання міцними напоями, відкривали чайні, народні читальні та народні дома.

Так, у Кам’янці-Подільському впродовж багатьох років у Пушкінському домі читалися лекції, організовувались бесіди та працювала бібліотека. З встановленням радянської влади назва «Пушкінський народний дім» стала забуватись.

А 19 грудня 2018 року в обласному центрі говорили про створення нової Української помісної церкви. Цього дня з Об’єднавчого собору, що проходив у столиці повернулась делегація з Хмельниччини. Митрополит Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній на брифінгу розповів, яких змін варто чекати вірянам та як відбуватиметься перехід громад. 

Торік цього дня у Хмельницькому відзначали День святого Миколая. Свято влаштували на сцені Різдвяного ярмарку поблизу головної ялинки міста. Щоб побачити святкове дійство, на майданчику перед кінотеатром імені Тараса Шевченка зібралося чимало хмельничан. Гамірно та весело маленькі жителі міста цього вечора зустрічали святого Миколая та інших казкових героїв. Проте цього року через дію карантину в обласному центрі вирішили відмовитися від вже традиційних святкувань.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую