Гаряча тема:
- Війна
5 лютого: історія, події та факти
Про події з історії світу, України та Хмельниччини.
Цього дня у 1861 році американець Коулмен Селлерс запатентував у кінематоскоп. Цей прилад представляв собою серію наклеєних на барабан фотографій, що змінювали одна одну перед очима. А цього дня 1952 року вперше почали використовувати триколірні світлофори. Відбулося це в Нью-Йорку. В 1958 році під час військових навчань біля узбережжя Джорджії в авіакатастрофі була втрачена воднева бомба, яку не вдалося знайти до сих пір.
Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні
- 1861 - американець Коулмен Селлерс запатентував у Філадельфії кінематоскоп. Цей прилад представляв собою серію наклеєних на барабан фотографій, що змінювали одна одну перед очима глядача, утворюючи рухоме зображення.
- 1887 – у міланському театрі «Ла Скала» відбулась прем'єра опери Джузеппе Верді «Отелло».
- 1919 - перша в Європі регулярна пасажирська авіалінія зв'язала в Німеччині Берлін і Веймар. На лінії використовували військові літаки AEG J.II. У такий біплан із відкритою кабіною, крім пілота, поміщався лише один пасажир, який перед посадкою мусив надягати шолом, окуляри, льотний комбінезон та хутряні унти.
- 1928 – німецький хімік Адольф Віндаус уперше синтезував вітамін D, брак якого спричиняє рахіт. Того ж року Віндауса за його відкриття удостоїли Нобелівської премії з хімії.
- 1952 – Нью-Йорк став першим містом світу, де почали використовувати триколірні світлофори.
- 1971 – американський космічний апарат «Аполлон-14» здійснив успішне приземлення на поверхню Місяця. Шепард і Мітчел здійснили третю висадку людей на супутник Землі. Вона тривала 4 години 29 хвилин. Після тридцяти трьох годин перебування на поверхні Місяці «Аполлон-14» стартував у зворотній політ.
Цього дня народилися
1840 року народився Хайрем Максим, американський конструктор-зброяр і промисловець. Творець автоматичної гвинтівки, гармати та станкового кулемета ("Максим"), який став чи не головним зброєю в роки громадянської війни в післяреволюційній Росії та в Україні.
1878 року народився Андре Сітроен, французький автопромисловець, засновник однойменної фірми.
Цей день в історії Хмельниччини
У 1831 році 5 лютого у Кам’янці-Подільському військового лікаря Володимира Даля призначили завідуючим першої карантинної зони. На той час у місті розгорілась епідемія холери.
Потрапив Володимир Даль у Кам'янець в січні 1831 року, його відрядили з групою військових лікарів на Поділля для боротьби з епідемією, яка почалась з липня 1830 року. Карантина зона Володимира Івановича розмістилась у військовому шпиталі гарнізонних казарм. У район, яким опікувався Даль, входила й приміська слобідка – там траплялись хати, де холера не залишила жодної живої душі.
Володимир Даль перебував на Поділлі менше року. Попри такий короткий термін лікар знаходив час, щоб ознайомитись з археологією та архітектурою краю, життям та побутом, збирати легенди, перекази та повір'я, поповнювати свій запас слів, який незабаром ляже в основу його творів. Записані на Поділлі народні пісні Даль включив до п’ятого тому своїх "Вибраних творів", виданих згодом в Петербурзі під псевдонімом Козака Луганського. До того ж, незабутні враження про перебування в Кам'янці лягли в основу його повісті "Подолянка". А у знаменитому словнику Володимира Даля у першому томі слово «беда» проілюстровано висловом «Кругом вода, а в середине беда» і зазначено, що так кажуть про Кам’янець, а також про місто Себеж на Псковщині.
Активісти хмельницького Майдану 5 лютого 2014 року отримали повістки з'явитись на допит в управління Міністерства внутрішніх справ міста після того, як 28 січня хмельницькі майданівці увійшли до адмінприміщення із вимогою прийняти звернення до Президента та парламенту. Хмельницьке міське управління МВС відкрило кримінальне провадження на основі частини 1 статті 341 Кримінального кодексу України (захоплення державних або громадських будівель чи споруд). Того дня затримали шістьох осіб і хоч їх відпустили, кримінальне провадження не закрили.
Повістки з’явитися на допит отримали 11 осіб. Активісти розповідали, що правоохоронці у них нічого не питали, просто відмітили у повістці, що з’явилися у зазначений час. Тих, кого викликали у якості свідків захоплення адмінприміщення, теж ні про що не запитували. Лише повідомили: очікуйте на чергову повістку.
За декілька днів справу закриють через вступ у дію закону України «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, що мали місце під час проведення мирних зібрань». Відповідно до нього, від кримінальної та адміністративної відповідальності звільнялися мітингувальники, які брали участь у масових заворушеннях, зокрема у захопленні державних установ.
Підписатися на канал "Є" в Youtube
Цього дня 2019 року в Хмельницькому зафіксували рекорд із залученням максимальної кількості дітей та дорослих до читання української книги. Кількість учасників – 12 тисяч маленьких хмельничан. Вони по черзі читали книгу відомої письменниці Лариси Ніцой «Незламні мураші». Її читали поодинці, у двох, групами і навіть класами. Дітки виставляти відео у Фейсбук, яке знімали під час читання та підписували хештегом #плекаймоукраїнськумову.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: