ye-logo.v1.2

6 лютого: історія, події та факти

Історія 1019
Приміщення Проскурівської міської бібліотеки
Приміщення Проскурівської міської бібліотеки. Фото: ounb.km.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Шостого лютого 1996 року Британія передала свою антарктичну станцію «Фарадей» українським полярникам. На її базі створено українську станцію «Академік Вернадський».

Цього дня 25 років тому о 18:45 над станцією був урочисто піднятий жовто-блакитний прапор. Історичний момент про те, як британські вчені передавали українським полярникам станцію, описав Національний антарктичний науковий центр:

Як відомо, Велика Британія безкоштовно передала Україні свою антарктичну станцію. Проте все має свою ціну, нехай хоч символічну. 6 лютого 1996 року, коли над островом Галіндез замайорів жовто-блакитний прапор і англійські колеги попрощалися перед відправленням на «велику землю», останній бейзкомандер «Фарадея» Данкан Хейг жартома зажадав символічної плати за станцію. Мовляв, така прикмета.

«Я дістав з кишені один фунт і віддав Хейгу. Той вмить побіг до майстерні, вхопив інструменти і тут же «вмурував» монету в дерев’яну стільницю бару «Фарадей», - згадує керівник 1 УАЕ, геофізик Геннадій Міліневський.

Підпис під монетою було викарбовано наступного дня, тож у ньому зазначена дата не 6 лютого, а 7 лютого.

До слова, минулого року шепетівчанин увійшов до української антарктичної експедиції. Максим Білоус став одним з 12-ти учасників, які наразі проводять рік в Антарктиді, на українській антарктичній станції «Академік Вернадський».

Як писав сайт «Є», для Максима Білоуса ця експедиція стала першою. Аби потрапити на станцію «Академік Вернадський», він пройшов відбір з майже дев'яноста претендентів. Тут він виконує системного механіка. А ще донедавна був приватним підприємцем і мав в Шепетівці майстерню побутової техніки.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1900 - російський вчений Олександр Попов вперше у світі передав по радіо сигнал лиха на морі (радіограму командирові криголама "Єрмак").
  • 1901 - у Парижі на вокзалах з'явилися перші громадські телефони.
    1935 - у США у продаж уперше надійшла настільна економічна гра "Монополія". У 1999 р. ця економічна гра потрапила в Книгу рекордів Гіннесса як найпопулярніша.
  • 1944 - видана постанова про повернення з евакуації до Києва Академії наук України.
  • 1958 - створена Спілка кінематографістів України.
  • 1985 — компанія Microsoft оголосила про створення текстового процесора Word, призначеного для комп'ютерів IBM PC.

Цього дня народилися

1883 року народився Дмитро Григорович — український авіаконструктор, творець першого гідроплану та першого у світі морського торпедоносця. Є автором майже 80 оригінальних конструкцій літаків найрізноманітнішого призначення, зокрема, гідролітаків.

1861 року народився Микола Зелінський — видатний вчений, хімік-органік, академік. Провів низку досліджень із встановлення органічного походження нафти, досліджував хімічний склад продуктів її переробки, синтезував низку органічних сполук, у тому числі бензен з ацетилену. Винайшов вугільний протигаз. У 1930-ті роки розв'язав нагальну для народного господарства проблему виробництва синтетичного каучуку.

Цей день в історії Хмельниччини

Нетішин вперше постає на сторінках писемних джерел саме 6 лютого 1542 року — в документі, за яким він відходив у володіння вдова Іллі Костянтиновича Острозького Беаті Костелецькій та її доньці. Серед володінь князів Острозький Нетішин був лише маленькою частиною. Попри це, всі відомості були ретельно задокументовані, як і все, що стосувалося поділу спадщини.

На той час Нетішин був замковим селом. Селяни підпорядковувалися князю Острозькому та платили йому податки. З кожного двору платилося 14 кіп литовських грошей. Крім грошей, селяни були повинні платити податки зерновими, птицею, яйцями та відпрацьовувати на панщині. Взимку — три дні, а влітку — п’ять.

Цього дня припинила виходити друком газета «Подільський листок» (в оригіналі: «Подольский листок» — авт.), яка видавалася у Кам’янці-Подільському з 1 січня 1882 року й власне до 6 лютого 1882 року. Як зазначає хмельницький історик Сергій Єсюнін у своїй статті «Періодичні видання Подільської губернії у 1838-1914 роках», «Подільський листок» увійшов в історію тим, що він вважається першим в краї неофіційним приватним часописом. Це була громадська та літературна газета, яка виходила друком тричі на тиждень. Її видавцем-редактором був журналіст і письменник Борис Сторожевський, який також спершу був секретарем газети «Киянин» (в оригіналі: «Киевлянин» — авт.), а далі — редактором цього видання. Причиною закриття «Подільського листка» стали фінансові проблеми редактора-видавця.

У цей день починається історія однієї з найстаріших публічних бібліотек регіону. Так, 6 лютого 1901 року було затверджено статут «Проскурівської міської бібліотеки у пам’ять О.С. Пушкіна». Відкрилась книгозбірня вже у травні того ж року в одній з кімнат Дніпровського полку на вулиці Олександрівській (нині Проскурівська — авт.).

Її книжковий фонд нараховував близько тисячі примірників. Це були виключно російські книжки, журнали і газети. Бібліотека була платною. Річний внесок читачів становив близько трьох карбованців. Особи, які надали бібліотеці значну пожертву, ставали почесними членами книгозбірні.

Після перенесення обласного центру в березень 1941 року з Кам’янця-Подільського до Проскурова міській бібліотеці було надано статус обласної. У 1948 році книгозбірні присвоєно ім’я письменника Миколи Островського. Проте 28 липня 2016 року під час сесії Хмельницької обласної ради місцеві депутати прийняли рішення про перейменування закладу на Хмельницьку обласну універсальну наукову бібліотеку.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую