ye-logo.v1.2

2 березня: історія, події та факти

Історія 1104
Аерофотографування Кам
Аерофотографування Кам'янця-Подільського (1914 рік). Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 1884 року у Кам’янці-Подільському було засновано комісію імператорського людинолюбного товариства, головними завданнями якої були благодійність і волонтерство. На Поділлі робота комісії спрямовувалась переважно на медичну допомогу незаможним.

У підпорядкуванні комісії були безоплатна амбулаторія для бідних, відкрита у 1884 році, та Віспощеплювальний інститут, відкритий 1 січня 1887 року. Безплатною амбулаторією керував Антоній Ролле.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1949 - закінчився перший безпосадковий політ на літаку навколо земної кулі. Він тривав 94 години і був здійснений на літаку Lucky Lady II (B-50 Superfortress) екіпажем із 13 осіб; літак-дозаправник дозаправляв їх чотири рази.
  • 1969 - перший випробувальний політ надзвукового пасажирського літака "Конкорд".
  • 1983 - в Англії фірми "Sony", "Philips" і "Polygram" представили публіці компакт-диск і програвач компакт-дисків.
  • 1993 - Указом Президента України засновано Національну академію медичних наук України. До складу АМН України спочатку входило 13 наукових установ. За 15 років, що минули, було створено ще шість наукових установ. Крім того у 2000 р. постановою Кабінету Міністрів України до підпорядкування Академії було передано ще 18 науково-дослідних інститутів. В установах АМН працюють понад 20 тисяч осіб, в тому числі біля трьох тисяч науковців, серед яких майже 2500 докторів і кандидатів наук. До персонального складу Академії входять 32 дійсних члени і 75 членів-кореспондентів.
  • 1998 - Міністерство юстиції США оголосило про початок широкомаштабного розслідування діяльності корпорації "Майкрософт", звинуваченої у порушенні антимонопольного законодавства при ліцензуванні операційної системи Windows 95 і нечесній конкуренції шляхом примусового встановлення браузера Internet Explorer, інтегрованого в ОС. Звинувачення міністерства юстиції підтримали 27 штатів.

Цього дня народилися

  • 1824 - народився Бедржих Сметана, чеський композитор, диригент, піаніст, основоположник чеської опери.
  • 1859 - народився Шолом-Алейхем (Шолом (Соломон) Рабинович), єврейський письменник походженням з України - уродженець Переяслава, класик літератури мовою ідиш. Автор роману "Тев'є-тевель".
  • 1882 - народився Архип Тесленко, український письменник.
  • 1962 народився Джон (Френсіс) Бон Джові (Бонжові), американський музикант, поет-пісняр та актор, перед усім відомий як вокаліст і засновник популярної американської рок-групи Bon Jovi. Сьогодні 59-а річниця.
  • 1968 народився Деніел Крейг, англійський актор. З 2006 року знімається в ролі Джеймса Бонда. («Казино Рояль», «Квант милосердя», «Дівчина з татуюванням дракона», «007: Координати «Скайфолл»). Сьогодні 53-а річниця.

Цей день в історії Хмельниччини

Проблема фальсифікації виборів не нова. Такі злочини траплялися й у Проскурові позаминулого століття. Один з прикладів наводить Вадим Байдич у своїй статті «Матеріали про зловживання проскурівських чиновників 40-70 років ХІХ століття у фондах Держархіву Хмельницької області».

Майже вісім років, з 2 грудня 1863 року до 2 березня 1871 року, в повітовому суді розглядалася справа тогочасного міського голови Савицького. Під час проведення виборів на його посаду він вчинив злочинне зловживання своїми службовими повноваження. Фактично він сфальсифікував результати виборів.

2 березня (16 лютого за старим стилем) 1919 року Подільський губернський комісар Григорій Степура видав депешу, в якій наказував місцевим органам самоврядування якомога краще відзначити роковини Тараса Шевченка.
Як йдеться у статті Андрія Машталіра «Відзначення Шевченківських днів громадськістю Кам’янця-Подільського у 1919 році», цього ж дня копії депеші розіслали у всі повіти. У додатку до цього документа Григорій Степура наказав перенести відзначення Шевченківських роковин з 11 на 10 березня та зробити його вихідним днем, щоб усі урядовці мали змогу взяти участь у панахиді.

Цього ж дня 2018 року двоє прикордонників Ігор Дзюбак і Богдан Марцонь, які родом з Хмельниччини, повернулися з понад чотиримісячного російського полону. Їх обміняли на двох працівників ФСБ.

Українські військові зникли на Сумщині у жовтні 2017 року. Обоє — родом з Хмельницької області й служили у Сумському прикордонному загоні.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую