ye-logo.v1.2

7 березня: історія, події та факти

Історія 2412
«Апостол» початку XVII століття. Переписаний з «Апостола» Івана Федоровича 1574 року. Музей Острозької академії
«Апостол» початку XVII століття. Переписаний з «Апостола» Івана Федоровича 1574 року. Музей Острозької академії. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

7 березня 1573 року друкар Іван Федоров заснував у Львові першу в Україні друкарню, про існування якої точно відомо історикам.

У всіх його українських книгах, а також у первісних документах, що висвітлюють діяльність і побут друкаря, прізвище Федоров не згадано жодного разу. Сам же Іван Федоров у виданнях, випущених в Україні, іменує себе так: «Іван Федорович Москвитин». Тож прізвище першодрукаря було Федорович, а Федоров – це його пізніший російський еквівалент

Організувати власну друкарню Івану Федоровичу допомогло Львівське братство. Наприкінці лютого 1573 року він розпочав друкування своєї першої в Львові книги «Апостол», роботу над якою завершив 15 лютого 1574 року. Львівський “Апостол” – надзвичайно дбайливо складена та майстерно оформлена книга на 264 сторінки.

Другим видатним львівським виданням Івана Федоровича був «Буквар» – перший в Україні друкований посібник для навчання письменності, укладений, як зазначено в післямові, «ради скорого младенческого наученія». Ця невелика книжка налічує 45 аркушів (90 сторінок), оздоблена заставками й гербами Львова та її автора, Івана Федоровича.

Обидві книги надруковано на якісному білому папері місцевого виробництва. Із видрукованих Федоровичем 2 тисяч примірників до нашого часу збереглися два неповних екземпляри - у Королівській бібліотеці Копенгагена та у Гарвардському університеті, що у США.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1573 рік - Іван Федоров заснував у Львові першу в Україні друкарню.
• 1876 рік - 29-річний американський винахідник Александр Грехем Белл отримав патент на телефон. Його право на цей винахід неодноразово оскаржувались іншими винахідниками. Лише 11 червня 2002 року Конгрес США в резолюції № 269 визнав пріоритет італійця Антоніо Меуччі на цей винахід.
• 1934 рік - В американському місті Атлантик-Сіті Чарльз Дарроу подав заявку на патент на популярну й нині гру в жанрі економічної стратегії «Монополія».
• 1976 рік - В Музеї воскових фігур мадам Тюссо з'явився двійник Елтона Джона. До нього такої честі удостоїлися лише учасники The Beatles — їх копії з'явились ще 1964 році.
• 1997 рік - вчені Единбурга перші у світі вивели клоновану вівцю Доллі.

Цього дня народилися

• 1765 рік - Жозеф Ньєпс Нісефор, французький винахідник, один з творців фотографічного процесу. У 1820-ті роки винайшов спосіб фіксування зображення за допомогою світлочутливого асфальтного лаку (геліографії).
• 1932 рік - Володимир Дахно, український кінорежисер і художник-аніматор, автор повнометражного анімаційного фільму «Енеїда» та серіалу «Козаки».

Цей день в історії Хмельниччини

7 березням 1915 року датований лист відомого краєзнавця Юхима Сіцінського про неналежну перебудову Сутковецької церкви. Краєзнавець Юрій Блажевич у статті «Церковно-історичне (релігійне) краєзнавство на Поділлі: витоки, становлення, церковні історики та діячі (ХІХ – перша третина ХХ століття)» пише, що загроза над історичними пам’ятками нависала й у минулому. Зокрема, під час їх ремонту не завжди враховувалися їх архітектурні ансамблі. Наприклад, про це свідчить лист Юхима Сіцінського до Київського товариства охорони пам’яток старовини та мистецтва датований 7 березням 1915 року. Він стосується Покровської церкви-фортеці - унікального зразка архітектури XIV-XV століть у селі Сутківці (нині Ярмолинецького району).

Згідно з ним, місцеве духовенство наприкінці ХІХ століття провело перебудову церкви, внаслідок якої було спотворено її старовинну архітектуру. Юхим Сіцінський із сумом зазначав, що священник провів ремонт Сутковецької церкви-фортеці «на свій лад», через що «давні форми дахів і куполів були спрощені». До речі, цій святині свого часу Юхим Йосипович присвятив історичну розвідку «Церква-замок в Сутківцях Летичівського повіту».

7 березням 1915 року датований лист відомого краєзнавця Юхима Сіцінського про неналежну перебудову Сутковецької церкви

7 березня 1923 року в Україні ліквідували повіти та волості. На території Хмельницької області створили округи: Кам’янецький (17 районів), Проскурівський (16 районів) і Шепетівський (14 районів). Така адміністративно-територіальна реформа відбулась через утворення у 1922 році СРСР. При проведенні такої реформи враховувалися економічне значення майбутніх адміністративних центрів, господарські і культурні зв’язки населених пунктів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую