ye-logo.v1.2

29 березня: історія, події та факти

Історія 1473
Іван Огієнко увійшов у історію як талановитий державник, реформатор і патріот України
Іван Огієнко увійшов у історію як талановитий державник, реформатор і патріот України. Фото: iprosvita.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

29 березня – Всесвітній День фортепіано. Це щорічне міжнародне свято, засноване групою однодумців на чолі з сучасним німецьким композитором та піаністом Нільсом Фрамом.

Починаючи з 2015 року це свято відзначають у всіх куточках світу в 88-й день року (у 2021 році це 29 березня) - через кількість клавіш на інструменті, в честь якого створений цей день.

Метою свята є створення платформи для проектів, пов'язаних з фортепіано. Нільс Фрам запропонував відзначати внесок всіх причетних до фортепіано в цей день - композиторів, виконавців, настройщиків, проектувальників, вантажників і, безумовно, слухачів.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1778 рік - Англійський мореплавець Джеймс Кук першим з європейців висадився на острові Ванкувер біля західного узбережжя сучасної Канади.
• 1810 рік - Німецький інженер Фрідріх Кеніг отримав патент на винайдену ним тигельну друкарську машину. Виготовлена наступного року, вона мала продуктивність 400 аркушів за годину.
• 1848 рік - через сильні морози, що скували річку Ніагара, на понад 30 годин «зупинився» Ніагарський водоспад
• 1886 рік - Доктор Джон Пембертон з Атланти створив новий лікувальний напій, який сьогодні відомий під назвою Кока-кола.
• 1933 рік - валлійський журналіст Ґарет Джоунс опублікував репортаж про Великий Голод в Україні. Він уперше у західній пресі заявив під власним іменем, що в Україні у 1932-1933 роках відбувся Голодомор. Його репортаж був надрукований з-поміж інших також у газетах «Манчестер Гардіан» та «Нью-Йорк Івнінг Пост».
• 1974 рік - З борту американської міжпланетної станції «Марінер-10» з відстані 703 км вперше здійснено фотозйомку поверхні Меркурія. Прилади станції дозволили встановити, що її температура коливається від +187 °C вдень до -183 °C вночі, а сама планета має дуже розріджену гелієву атмосферу.

Цього дня народилися

• 1591 рік - Санторіо, італійський лікар, фізіолог, анатом; першим застосував термометр і вимірювач пульсу при лікуванні.
• 1728 рік - Кирило Григорович Розумовський, український військовий, політичний і державний діяч. Останній гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній Україні (1750—1764).

Цей день в історії Хмельниччини

У 1831 році Волинь та Поділля охоплює епідемія холери, яка почалась в липні 1830 року. У селі Нетішині 29 березня було зафіксовано перших хворих. Точних даних про захворювання та смертність нема, але відомо, наприклад, що в невеликому селі Подосах на Бердичівщині, від холери щоденно вмирало до 8 осіб. Поширенню холери сприяла російсько-турецька війна, коли військо почало повертатися з бойових дій. Холера свого апогею досягла в Україні 1831 року.

29 березня, 1919 року командир дієвої армії Української народної республіки Симон Петлюра «дав» телеграму з Шепетівки про взяття його військами міста Бердичева й продовження наступу на Київ. У боях за Бердичів 24 – 29 березня 1919 року Січові Стрільці втратили майже третину особового складу і половину офіцерів. Відступивши з-під Бердичева, вони упродовж квітня обороняли Шепетівку, як стратегічний залізничний вузол. У другій половині квітня 1919 року в районі Шепетівки розгорнулися жорстокі бої. Частини 1-ї та 2-ї Українських радянських дивізій 7 травня захопили містечко. Загалом в час визвольних змагань 1917-1920 років щонайменше 18 разів влада у Шепетівці переходила з рук в руки.

29 березня 1972 року у Вінніпезі, що в Канаді, помер Іван Огієнко – український вчений, мовознавець, лексикограф, митрополит Української Автокефальної Церкви, Глава Української Греко-Православної Церкви у Канаді і митрополит Вінніпегу.

Іван Огієнко, або ж митрополит Іларіон, був фундатором і першим ректором Кам'янець-Подільського державного українського університету (нині — Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка). Це був перший в Україні університет європейського зразка, який відкрили у 1918 році. Це також перший ВНЗ в Україні, створений законною українською владою, а не країною-окупантом. У 1919 році Уряд УНР у Києві призначає Івана Огієнка міністром освіти і віросповідань, ким він працює до 1924 року.

Більшу половину свого життя Іван Огієнко змушений провести в еміграції. У 1920 році він емігрував до Польщі. Із 1944 року йому довелося жити в Словаччині, Польщі, Австрії, Швейцарії, а з 1947 – в Канаді. Саме в Канаді Іван Огієнко довершив справу свого життя – підготовку й друк повного перекладу Біблії українською мовою.

У 2012 році 29 березня у Ватикані розсекретили документи які стосуються історії Кам’янця-Подільського. Ватикан оприлюднив архівні матеріали про російського царя та московського патріарха. Серед матеріалів експозиції на огляд було виставлено лист російського царя Олексія Михайловича Папі Клименту X стосовно захоплення турками Кам'янця-Подільського. У тексті зазначається, що мусульмани загрожували не лише Києву, але й усій Європі. Далі – прохання використовувати "авторитет духовний" і створити "святу лігу" європейських государів проти турецького султана.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую