ye-logo.v1.2

21 квітня: історія, події та факти

Історія 1090
21 квітня 2020 року учасники 25-ї Української антарктичної експедиції подолали останній відрізок шляху до Антарктиди та дісталися станції «Академік Вернадський»
21 квітня 2020 року учасники 25-ї Української антарктичної експедиції подолали останній відрізок шляху до Антарктиди та дісталися станції «Академік Вернадський». Фото: Національний антарктичний науковий центр

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

21 квітня - Міжнародний день секретаря. Святкування Дня секретаря випадає на середу останнього тижня квітня. Після виникнення друкарської машинки, секретарями почали наймати жінок. За хвилину вони повинні були набирати близько чотирьохсот символів. Стенографію робили зі швидкістю 40 слів на хвилину. Також вимогами були володіння іноземними мовами і навички спілкування з людьми. У наш час секретарі можуть виконувати різні функції. Наприклад, відповідати на телефонні дзвінки, працювати з оргтехнікою, приймати листи або бути адміністратором.

Цікаво, що перші курси, на яких почали проводити підготовку секретарів як професіоналів, стартували в Україні в місті Харків. Сталося це в 1868 році. Пізніше подібні курси з’явилися в Америці, Англії та Франції. Нині ця професія входить до п’ятірки найбільш затребуваних.

Торік 21 квітня сайт «Є» писав про те, що учасники 25-ї Української антарктичної експедиції, серед яких і наш земляк з Шепетівки Максим Білоус, подолали останній відрізок шляху до Антарктиди та дісталися станції «Академік Вернадський». Команда прибула на острів Галіндез пізно вночі (за київським часом) сьогодні, 21 квітня.

Що ще відбувалося в історії цього дня - читайте в короткому огляді від сайту «Є».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 753 рік до нової ери - Згідно з легендою, саме в цей день латиняни брати-близнюки Ромул і Рем на місці, де їх вигодувала вовчиця, заснували місто, назване згодом Римом. Насправді ж легенда про Рома і Рема з'явилась десь в четвертому столітті до нової ери, а саме цю дату заснування Риму запропонував у 1 столітті до нової ери римський вчений Марк Терентій Варро.
• 1920 рік - У Варшаві голова дипломатичної місії міністр закордонних справ та юстиції Української Народної Республіки Андрій Лівицький та міністр закордонних справ Речі Посполитої Польської Ян Домбський підписали договір, за яким Українська Народна Республіка визнавалася незалежною державою на чолі з Симоном Петлюрою.
• 1972 рік - На Місяці поблизу кратера Декарт здійснив посадку американський космічний корабель «Аполлон-16».
• 2019 рік - В Україні пройшов другий тур чергових президентських виборів, на яких Володимир Зеленський набрав 73,22% голосів виборців. На цих виборах Зеленський переміг в усіх округах Хмельниччини. За нього в нашій області віддали свої голоси понад 70% виборців.

Цього дня народилися

• 1900 рік - Олександр Сорока, український радянський хоровий диригент.
• 1926 рік - Єлизавета II (Єлизавета Александра Віндзор), королева Великобританії (з 1952 року. Сьогодні 95-а річниця.
• 1941 рік - Віктор Сухенко, український скульптор, лауреат Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка (1984), один із авторів монументу на честь громадян міста Києва і військовополонених, розстріляних у Бабиному Яру, який був відкритий 2 липня 1976 року у Сирецькому парку.

Цей день в історії Хмельниччини

У 1916 році 21 квітня молодий лікар, а згодом видатний письменник Михайло Булгаков був призначений молодшим лікарем передового загону Червоного Хреста, що розташовувався в Кам’янці-Подільському. У серпні 1914 року почалася Перша світова війна. Події розгортались дуже швидко. З'явилися перші біженці із західних губерній. Відкривалися нові госпіталі і лазарети. Навесні 1916 року Михайло Булгаков склав прискорений випускний екзамен і, не чекаючи отримання диплома, як доброволець Червоного Хреста, виїхав на Південно-Західний фронт - в Кам'янець-Подільський військовий госпіталь. Услід за чоловіком до міста приїхала його дружина Тетяна. Булгаков проводив операції, а Тетяна Миколаївна, яку він влаштував у госпіталі сестрою милосердя, допомагала йому та іншим лікарям під час операцій, стерилізувала перев'язочний матеріал та інструменти. У червні, фронт просунувся далеко на захід, і Михайло Булгаков разом із госпіталем опинився в Чернівцях.

Історія одного із найдавніших в Україні Кам’янець-Подільського музею є складною та сповнена різними драматичними подіями. Особливо важким був період між двома світовими війнами. Радянська влада, намагаючись перетворити музей в першу чергу в комуністичний агітаційно-пропагандистський заклад, розпочала справжню війну проти тих діячів української культури.

Один із засновників цього закладу, який упродовж майже 30 років його очолював, Юхим Сіцінський був репресований радянською владою. У березні 1921 року його заарештували по звинуваченню у здійсненні «контрреволюційної діяльності». За кілька місяців звільнили, проте майже все його майно конфіскували, що призвело до важкої хвороби дружини вченого, яка через кілька років померла.

Вдруге Юхима Йосиповича заарештували у серпні 1929 року, звинувативши у тому, що він «належав до правих українсько-шовіністичних антирадянських кіл і серед своїх близьких займався критикою заходів радянської влади і здійснював антирадянську агітацію». Слідство тривало кілька місяців і своє 70-ліття видатний вчений зустрів у в’язниці. Врешті-решт 21 квітня 1930 року уповноважений СОГПУ УССР Аглицький не знайшов достатніх доказів для віддання Сіцінського до суду, тому зробив висновок, що справу слід припинити. Остаточно ця справа була закрита 7 серпня.

Юхим Сіцінський доклав чимало зусиль для відродження мистецтва та освіти подільського регіону. За це був репресований радянською владю. Фото: uk.wikipedia.org

Потім була короткотривала праця вченого у Всеукраїнському музейному містечку в Києві, повернення до Кам’янця-Подільського, де у Юхима Сіцінського вилучили будинок. Останні свої роки Сіцінський проживав на Підзамчі у надзвичайно важких матеріальних умовах. Помер 8 грудня 1937 року. В останню путь його супроводжували лише п’ять осіб. В радянській пресі про цю подію навіть не згадали.

21 квітня 2018 року у Кам’янці-Подільському встановили рекорд України. Суть рекорду полягає в тому, що 200 осіб одночасно виконали історичний реверанс - наймасовіший танець в історичних костюмах. Рекорд зафіксував представник Книги рекордів України.

21 квітня 2018 року у Кам’янці-Подільському встановили рекорд України. Фото: з архіву

У 2020 році сайт «Є» писав про те, що у Меджибізькій фортеці відновили замковий міст та дах Круглої вежі. Міст повністю реконструювали. Замінили бруківку, провели гідроізоляцію, зміцнили всі несучі конструкції. Але найголовніше – відтворили історичну реальність. Забрали чотири метри мосту, закладеного в ХІХ столітті, і надали конструкцію вигляду, яка нагадує той перекидний міст, який тут був з найдавніших часів аж до ХІХ століття. Також провели протиаварійні та консерваційні роботи на Круглій вежі. Її дах відновили за гравюрами ХІХ століття.

Дах Круглої вежі відновили за гравюрами ХІХ століття. Фото: Державний історико - культурний заповідник "Межибіж"

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую