ye-logo.v1.2

12 травня: історія, події та факти

Історія 1199
В минулі роки в цей день у Хмельницькому відкривали туристичний сезон
В минулі роки в цей день у Хмельницькому відкривали туристичний сезон. Фото: з архїіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

12 травня 1662 року Плоскирів, спустошене містечко в Подільському воєводстві, був переданий в управління шляхтичеві Яцковському «з Війська Запорозького». Під час Визвольної війни українського народу (1648-1657) під проводом Богдана Хмельницького Плоскирівське староство неодноразово переходило із рук у руки ворогуючих сторін, при цьому зазнаючи великих руйнувань як від польських військ, так і від козацьких та повстанських загонів, внаслідок чого край зазнав повного спустошення. Як підтвердження цьому люстрація 1662 року подає: «Посесором Плоскирівської держави є Мартин Замойський, підстолій львівський, полковник Його Королівської Милости. Мешканців є 12, жодного податку не дають, бо недавно на слободи вийшли. Села держави: Галишин, Лесьнів або Глеснів, Мацьківці, Волиця, Заріччя; в них жодного нема підданого, а стави і млини пусті, бо зоставатися через набіги та наїзди опришківські у домах своїх не можуть».

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

* 996 рік — у Києві освячена перша в Київській Русі кам'яна церква Десятинна - християнська церква, зведена на Старокиївській горі в Києві в 989—996 роках. Присвячена Успінню Пресвятої Богородиці. Вважається першою кам'яною церквою Київської Русі. Церкву зруйновано під час монгольського штурму Києва 1240 року. Залишки фундаменту Десятинної церкви разом із містом Володимира є пам'яткою національного значення.

* 1311 рік - Інквізиція у Франції публічно стратила 54 лицарів Ордену тамплієрів.

* 1926 рік - В ході першого трансарктичного перельоту на дирижаблі «Норвегія» за маршрутом Шпіцберген — Північний полюс — Аляска Руал Амундсен і Умберто Нобіле досягли Північного полюсу.

* 1954 рік - Українська РСР стала постійним членом ЮНЕСКО та Міжнародної організації праці.
2008 • У китайській провінції Сичуань відбувся землетрус магнітудою 7,9 балів, який привів до загибелі та зникнення без вісті 87 600 і 374 200 пораненню чоловік; було зруйновано майже 5,36 будівель.

Цього дня народилися

* 1874 рік - Клеменс Пірке, австрійський педіатр; запропонував діагностичний тест на туберкульоз («реакція Пірке»).
* 1936 рік - Іван Степанович Марчук, український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка.


Цей день в історії Хмельниччини

12 травня 1542 року Нетішин вперше з'являється на сторінках писемних джерел. Ця згадка пов'язана з важливою подією в історії волості — поділом маєтків між удовою князя Костянтина Івановича Острозького Беатою Костелецькою та її донькою княжною Гальшкою. Згідно з листом польського короля Сигізмунда Августа, Нетішин, який був одним із замкових сіл, переходив у тимчасове розпорядження Беати Костелецької. Нетішин як одне з сіл Острозької волості у XVI — першій половині XVII столітті був маленькою частинкою усіх величезних острозьких князівських угідь.

12 травня 2011 року прийнято рішення щодо зміни меж міста Хмельницького. Його ухвалили народні депутати на пленарному засіданні Верховної Ради України 277 голосами «за». Площа земельних ресурсів міста до цього складала 8 тисяч 624 гектари, то після затвердження проекту землеустрою на державному рівні загальна площа міста збільшилась на 681 гектар. Розширення меж дало змогу долучити до обласного центру забудовані землі, зокрема житлові масиви Дивокрай і Обрій у мікрорайоні Озерна, садівничі товариства біля мікрорайону Книжківці.

12 травня 2018 року у Хмельницькому відкривали туристичний сезон. До відкриття турсезону спеціально підготували паперову мапу найвідоміших туристичних та історичних місць обласного центру. Окрім того, на вулиці Проскурівській організували парад живих скульптур «Видатні постаті Проскурова-Хмельницького».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую