ye-logo.v1.2

Перші кінотеатри в Кам’янці-Подільському та зруйнування Січі - 26 червня в історії

Історія 1227
25 червня 2013 року в Хмельницькому на одній зі стін кінотеатру «Планета» відкрили меморіальну дошку архітектору Гнату Чекірді
25 червня 2013 року в Хмельницькому на одній зі стін кінотеатру «Планета» відкрили меморіальну дошку архітектору Гнату Чекірді. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

У 2013 році 26 червня у Хмельницькому відкрили меморіальну дошку архітектору Гнату Чекірді. На одній зі стін кінотеатру «Планета» урочисто презентували меморіальну дошку, яка присвячена Гнату Чекірді - архітектору з Хмельниччини, який створив чимало відомих у місті будівель. Серед них Будинок ляльок, будинок обласної ради профспілок, готель «Жовтневий», парк культури та відпочинку парк імені Чекмана та будинок пожежного депо (тепер кінотеатр «Планета»).

Цей день в історії Хмельниччини

На початку ХХ століття у Кам’янці-Подільському почали діяти маленькі стаціонарні кінотеатри. Серед фільмів, які транслювалися у перших кінотеатрах, є назви знайомі сучасному глядачеві. Так, 1911 року кам'янчани побачили фільми «Ідіот», «Анна Кареніна», 1914 року – чотири серії «Фантомаса».

Кінематограф став надзвичайно популярним. В оголошеннях про фільми завжди вказували кількість частин, іноді - метраж. Так, 26 червня 1913 року в кінотеатрі «Міньйон» показували «Долю покинутих» - важку драму про дітей, відірваних від батьків, у двох частинах, завдовжки 1 200 метрів. Фільми ілюструвалися грою піаніста.
Де були перші кінотеатри в Кам’янці-Подільському, як вони називалися, йдеться у статті «З Бульвару капуцинів – до Кам’янця-Подільського».

Зокрема, розповідається, що наприкінці 1901 року у місті над Смотричем почали діяти два маленькі стаціонарні кінотеатри – «Ілюзіон» і «Біоскоп». Будівлі, у яких вони були розташовані, проглядаються на фотографіях Кам’янця початку ХХ століття.

«Ілюзіон» знаходився у будинку, який розташувався першим після перетину Новопланівського мосту зліва від дороги. Утім, ця дорога, яка з'єднувала Новий міст із Троїцьким майданом, мала конкретне ім'я - Троїцький узвіз. Оскільки нумерацію будинків у Кам'янці-Подільському міська дума запровадила тільки 1911 року, то до того замінником номера було ім'я власника будинку. Розглядуваний будинок був відомий усім як будинок Ландвігера. Пізніше будинку надали адресу - Троїцький узвіз, 1. Саме на другому поверсі цього будинку в кімнаті з балконом і розміщувався один із перших кам'янецьких кінотеатрів. Він мав усього 35 місць. Вхід у кінотеатр був із тротуару Троїцького узвозу. Тож часто в оголошеннях так і писали: на Новому мосту в будинку Ландвігера. Пізніше кінотеатр відомий під назвою «Універсал».

Згодом цей кінотеатр купив Шльома Зінковський. Він капітально відремонтував приміщення, встановив у кінотеатрі м'які стільці. В антрактах офіціанти подавали глядачам морозиво, солодощі, безалкогольні напої. Відповідно кінотеатр став називатися «Бомонд» (від французького beau monde - вищий світ).

Інший кінотеатр-первісток під назвою «Біоскоп» знаходився у будинку, розташованому справа Троїцького узвозу. На давніх фотографіях він розташований за чотириповерховим будинком міської бібліотеки.

Це дещо скромніший триповерховий будинок із шістьма вікнами на вулицю Довгу, правда, без балконів, як у будинку Ландвігера. В ньому було всього 25 місць. Пізніша адреса будинку - Троїцький узвіз, 4. Чому «Біоскоп»? Грецькі корені «біос» і «скопео» означають, відповідно, «життя» і «спостерігаю, розглядаю».

З оголошень у газетах можна довідатися, що «Біоскоп» розміщувався в будинку доктора медицини Цезарія Неймана. Архівні документи засвідчують, що Нейман деякий час був і власником кінотеатру «Біоскоп». Доля «Біоскопа» була такою ж, як і доля розташованого майже навпроти «Ілюзіона». Кінотеатр-крихітку теж купив Шльома Зінковський, теж переобладнав і назвав «Міньйон» (від mignon - малесенький).

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1709 рік - За наказом російського царя Петра I зруйновано Запорізьку (Чортомлицьку) Січ, козаки якої підтримали гетьмана Івана Мазепу у його союзі зі шведським королем Карлом XII проти російського царя Петра І.
• 1925 рік - У Голлівуді відбулась прем'єра фільму Чарлі Чапліна «Золота лихоманка», в якому він був сценаристом, режисером, продюсером і виконавцем головної ролі. У 1953 році «Золота лихоманка» була визнана суспільним надбанням США.
• 1940 рік - Указом Президії Верховної ради СРСР в Радянському Союзі введено восьмигодинний робочий день, семиденний робочий тиждень і кримінальна відповідальність за запізнення на роботу більше, ніж на 21-у хвилину.
• 1974 рік - У супермаркеті «Marsh» місті Трой (штат Огайо) продано перший у світі товар зі штрих-кодом — це була упаковка жувальних гумок «Wrigley».
• 1976 рік - Внічию закінчився матч за звання абсолютного чемпіона світу з бойових мистецтв між американцем Мухаммедом Алі та японцем Інокі — Алі ніразу не вдарив суперника, котрий всі 15 раундів проповзав на спині, намагаючись ногами зачепити боксера.

Цього дня народилися

• 1824 рік - Вільям Томпсон, лорд Кельвін, англійський фізик, один з основоположників термодинаміки (другий закон, 1851 р.; незалежно від Рудольфа Клазіуса), ввів поняття абсолютної температури (1848) і запропонував шкалу абсолютних температур (шкала Кельвіна).
• 1979 рік - Руслан Бещасний, український хокеїст («Сокіл» Київ).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую