ye-logo.v1.2

Вбивство через конкуренцію та відкриття БіоТЕС — 3 липня в історії

Історія 2175
Славута початку ХХ століття
Славута початку ХХ століття. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

3 липня 1835 року в Славуті сталася майже детективна історія. Сторож місцевої синагоги, ввечері відкривши її двері, побачив повішеним на балці палітурника друкарні Лазаря Протегеїна. Підозрав впала на Шмуля Аба Шапіро та Пінхаса Шапіро, яким належала одна з найбільших типографій у Російській імперії. Відтак братів заарештували.

На той час Славута підпорядковувалася поліції міста Заслава (нині Ізяслав), де була створена комісія для розслідування справи в складі трьох представників: заславського начальника поліції, місцевого помічника прокурора та лікаря зі Старокостянтинова. Допитавши свідків, дружину Лазаря, оглянувши труп і не знайшовши слідів насилля, комісія постановила, що Лазар повісився сам.

Справа була б закрита, якби не втручання одного з православних священник, який тлумачив подію, як вбивство на релігійному підґрунті. Начальнику жандармерії регіону, якому належала судова влада Волинської губернії, наказали розслідувати цю справу. Розпочалося друге розслідування, допити різних свідків.

Зрештою імператор Микола І 15 червня 1839 року підтвердив вирок братам Шапіро. Хоча їх причетність до вбивства Лазаря так і не довели, їм призначили досить суворе покарання. А саме: 1 тисяча 300 ударів шомполом кожному, позбавлення всіх прав і довічне виселення у Сибір за друк ними єврейських книг з недозволеними та незаконними посланнями, а також за підкуп чиновників. Як наслідок друкарі братів Шапіро були закриті. Тому нині історики припускають, що ця справа мала місце через конкуренцію.

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня 2014 року в зоні проведення ООС загинув Володимир Чепелюк зі села М’якоти колишнього Ізяславського району. Того дня поблизу Слов’янська під час виконання бойового завдання, його життя обірвав вибух гранати, випущеної з РПГ терористом. Військовий був сержантом з матеріального забезпечення аеромобільної десантної роти 80-ї окремої аеромобільної бригади.

3 липня 2018 року в Кам’янці-Подільському відкрили БіоТЕС, яка на той час за потужністю стала першою в Україні, третьою в Європі та лише п’ятою у світі. Біотеплоелектростанція виробляє електричну й теплову енергію не з газу, а з альтернативних видів палива. Тож близько двохсот багатоповерхівок, кілька дитячих садків і шкіл Кам’янця-Подільського, отримуватимуть тепло саме з цієї ТЕС.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1885 рік — Українські емігранти створили в США перше товариство взаємодопомоги «Братство святого Миколая» Його засновником став священник з Галичини Іван (Джон) Волянський, який прибув до Пенсільванії в 1884 році.

1991 рік — Відбулася прем’єра фільму «Термінатор 2: Судний день» з Арнольдом Шварценеггером у головній ролі. Фільм режисера Джеймса Камерона отримав близько 20 нагород, зокрема «Оскара»: за найкращі звук, грим, звукові та візуальні ефекти. А сума касових зборів сягнула понад 519 мільйонів 843 тисяч доларів.

Цього дня народилися

1883 рік — Франц Кафка, німецький письменник.

1885 рік — Юліан Буцманюк, український і канадський художник-монументаліст, учень Модеста Сосенка.

1932 рік — Вадим Іллєнко, український кінооператор, кінорежисер.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую