ye-logo.v1.2

Битва під Берестечком, окупація Кам’янця-Подільського — 10 липня в історії

Історія 3657
Німецькі військові на вулицях Кам
Німецькі військові на вулицях Кам'янця-Подільського. Фото: німецького видання «Der Messer» 1941-го року

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 80 років тому Кам’янець-Подільський захопили союзники Німеччини. Саме того дня у місто першими увійшли війська 8-го угорського корпусу: танкова та кавалерійська бригади. Лише пізніше у Кам’янець прийшли німці.

Як зазначає краєзнавець Ігор Старенький у статті «Окупація Кам’янця. Як це було» для місцевого видання «Ключ», місто було перетворене на центр округу, до складу якого увійшло п’ять районів.

Намагаючись прихилити на свою сторону місцеве населення, окупаційна влада почала імітувати розвиток освіти та культури. Але цей процес був нетривким. Наприклад, 29 липня 1941 року в місті відновив свою роботу обласний державний історичний архів. Також було створено газету адміністрації гебітскомісара «Подолянин», перший номер якої побачив світ 7 вересня 1941 року.

А вже початку серпня 1941 року окупаційна влада Кам’янця-Подільського запровадила комендантську годину. Цивільному населенню заборонялося ходити по вулицях з 21 години до 5-ї ранку.

Також саме з цього часу почалися репресії проти єврейського населення міста. Зокрема, 8 серпня у Кам’янці-Подільському у Старому місті було створено єврейське гетто. А перший відомий розстріл єврейських громадян нацистами відбувся 27 серпня.

Нацистська окупація Кам’янця-Подільського тривала до 26 березня 1944 року.

Цей день в історії Хмельниччини

Цього дня у 2010 році відбулося освячення відбудованого василіянського храму Пресвятої Трійці в Старому місті Кам’янця-Подільського. Свято-Троїцький храм – один з найдавніших у місті. Церква належить до монастирського комплексу Святої Трійці. Територія монастиря в XVII-XIX століттях займала частину міського кварталу. У 1935 році цей храм був знищений радянською владою. Спочатку храм підірвали вибухівкою, потім пошкоджену будівлю церкви розібрали до фундаменту. Святиню відбудовували 12 років.

Свято-Троїцький храм — один з найдавніших у місті. Фото: з архіву

10 липня 2014 року в зоні проведення Операції об’єднаних сил загинув 32-річний Леонід Шірпал зі села Суслівці Летичівського району. Він разом із ще трьома бійцями української армії виїхав на патрулювання. На дорозі, неподалік митного посту «Довжанський», БМП військових наскочив на фугасний заряд великої потужності.

Цього дня 2015 року у Славуті відкрили Пам’ятний знак Героям Небесної Сотні. На відкриття люди приїхали з Нетішина, Старокостянтинова, Шепетівки, Хмельницького та Києва. Кошти на встановлення пам’ятного знаку збирали усією громадою Славути. Орієнтовна вартість монументу — 48 тисяч гривень.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1651 - під Берестечком закінчилася найбільша битва визвольної війни 1648-1654 років. об'єднаних військ Богдана Хмельницького (100 тис. вояків) та кримського хана Іслам-Гірея (50 тис.) із польською армією короля Яна II Казимира (150 тис.).
  • 1878 - у Великій Британії футбольний арбітр уперше використав свисток (доти судді кричали).
  • 2011 - вийшов останній номер британського таблоїда News of the World, що вів свою історію з 1843 року. Газета мала тираж понад 2,9 мільйонів примірників (друге за накладом англомовне видання у світі), закрилася після скандалу з прослуховуванням телефонів зірок.

Цього дня народилися

  • 1509 - народився Жан Кальвін, швейцарський релігійний реформатор, засновник кальвінізму.
  • 1775 - народився Петро Прокопович, визначний український бджоляр, основоположник раціонального бджільництва.
  • 1856 - народився Нікола Тесла, винахідник, який зробив неоціненний внесок у розвиток електротехніки (генератори, трансформатори, електродвигуни) і радіотехніки.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую