ye-logo.v1.2

День кавуна та ліквідація Січі - 3 серпня в історії

Історія 1896
3 серпня - Всесвітній День кавуна
3 серпня - Всесвітній День кавуна. Фото: з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

3 серпня - Всесвітній день кавуна. Варто знати, що він родом з Південної Африки. Але навіть у Стародавньому Єгипті вже обробляли цю культуру, що підтверджується розкопками. Так, кавуни часто поміщали до гробниць фараонів. Наприклад, насіння кавуна було виявлено і в гробниці Тутанхамона.

У Європі кавуни вперше з’явилися приблизно у XI-XII століттях, а до Америки вони були доставлені у XVI столітті європейськими колоністами.

Сьогодні кавуни вирощують практично в усіх країнах світу, але найбільше у Китаї, далі йдуть Туреччина, Іран, Єгипет та країни Америки.

Кавун на 90 % складається із води і містить близько 6 % цукру. Ця ягода є чудовим джерелом вітаміну А, містить комплекс вітамінів групи В, вітамін С та фолієву кислоту.

Цей день в історії Хмельниччини

3 серпня (22 липня за старим стилем) 1864 року в Кам’янці-Подільському відкрили жіноче духовне училище. Працював заклад на Польських фільварках. Основне завдання закладу полягало у вихованні майбутніх вчителів церковнопарафіяльних шкіл. Училище проіснувало до 1917 року.

Фактично у серпні 1914 року на Хмельниччину прийшла Перша світова війна (тривала вона з 28 липня 1914 року до 11 листопада 1918 року — авт.), адже у перший день місця Австро-Угорська імперія оголосила війну Російській імперії. Про це у статті «Село Лісоводи наприкінці ХІХ століття та в буремних подіях початку ХХ століття» пишуть дослідники Віктор і Володимир Морози та Володимир Орлов.

Саме 3 серпня 1914 року австрійські війська перейшли кордон біля Сатанова. Пройшовши через села Турчинці та Раковець з оголеними шаблями полки 5-ї кавалерійської дивізії зупинились біля Кузьмина (нині Городоцький район — авт.) і зайнялась грабунком. Друга частина цієї ж дивізії перейшла через Збруч біля Гусятина і шляхами через Лісоводи рухалась до Городка, де 4 серпня була розгромлена 2-ю зведеною козацькою дивізією 8-ї армії під командуванням Олексія Брусилова.

Також 3 серпня 1941 року наказом коменданта Кам’янця-Подільського було запроваджено комендантську годину. Цивільному населенню заборонялося ходити вулицями міста з 21-ї години до 5-ої ранку. Також саме з цього часу окупаційна влада розпочала репресії проти єврейського населення міста.

Крім того, під час нацистської окупації на території нинішньої Хмельницької області існувало дев’ять таборів типу «шталаг» (скорочена назва концентраційних таборів німецького Вермахту для інтернованих військовополонених з рядового складу — авт.). Вони були розміщені у Деражні, Дунаївцях, Кам’янець-Подільському, Летичеві, Проскурові, Славуті, Старокостянтинові, Шепетівці та Ярмолинцях.

Наприклад, у таборі «Грослазарет-301», який був розташований у Славуті, таємно від німецької адміністрації підпільники вели облік померлих полонених. Завдяки цій роботі нині відомо майже 20 тисяч прізвищ загиблих. Згідно з радянськими документами та «Повідомлення надзвичайної державної комісії по встановленню і розслідуванню злодіянь німецько-фашистських загарбників, вчинених в «Грослазареті» від 03 серпня 1944 року, вказується цифра у 150 тисяч знищених у таборі офіцерів і бійців. Дослідники називають цю цифру значно завищеною, що охоплює всіх військовополонених, які пройшли через «шталаг» за весь час їхнього перебування в Славуті.

3 серпня 2015 року на сході України загинув 38-річний Василь Остапчук з Полонного. Військовий отримав поранення у спину під час артилерійського обстрілу поблизу Артемівська (4 лютого 2016 року місто перейменовано в Бахмут — авт.) Донецької області. Захисник України помер під час транспортування до Артемівської міської лікарні.

У 2019 році 3 серпня, в День кавуна, кореспонденти сайту «Є» вирішили повторити цікавий експеримент з вибухом кавуна.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1492 рік - о 8-й ранку з порту Палос-де-ла-Фронтера в Андалузії відплила експедиція з трьох кораблів «Санта-Марія», «Пінта» і «Нінья» з екіпажем у 90 чоловік на чолі з Христофором Колумбом, який вирушив на пошуки західного морського шляху до Індії.
• 1775 рік - російська імператриця Катерина II видала маніфест, яким оголосила про ліквідацію Підпільненської січі, звинувативши запорожців у захопленні та присвоєнні чужої власності та намаганні створити незалежне управління. Січ була повністю зруйнована, її майно і архіви — вивезені у Петербург, а територіальні володіння козацтва були приєднані до Новоросійської губернії зі столицею у місті Кременчук. Частині козаків вдалось врятувались втечею до Османської імперії, де вони у 1792 році в дельті Дунаю заснували Задунайську січ.
• 1778 рік - На місці старої церкви Санта-Марія делла Скала в Мілані оперою Антоніо Сальєрі «Визнана Європа» відкрився оперний театр «Ла Скала», збудований за проектом архітектора Джузеппе П'єрмаріні.
• 1935 рік - В школах України введено новий навчальний предмет — фізкультуру.

Цього дня народилися

• 1938 рік - Олег Мінько, український художник і викладач, вважається одним із найкращих сучасних художників України.
• 1950 рік - Джон Лендіс, американський кінорежисер (Поліцейський з Беверлі-Хіллз 3, Оскар, Три амігос, Приїжджаючи ддо Америки).

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую