ye-logo.v1.2

Початок Другої світової війни, День знань на Хмельниччині – 1 вересня в історії

Історія 3802
1 вересня з 15 століття знаменує початок нового навчального року
1 вересня з 15 століття знаменує початок нового навчального року. Фото: shcola37.ucoz.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Перший день осені, вже багато років поспіль, знаменує початок нового навчального року. В давнину школи були переважно при церквах, а навчання починалось з нового церковного року - свята Новоліття (його відзначали з 1 вересня). Під час правління Петра Першого новий рік було перенесено на січень, проте дата початку навчання залишилася колишньою. Окрім цього, найважливіші сільськогосподарські роботи закінчувалися саме з приходом календарної осені, тому відпускати на навчання дітей без особливої шкоди для сім'ї можна було саме в цей час. За часів радянщини школярі також починали вчитися 1 вересня, ця дата була обрана в 1935 році. До 1984 року цей день був навчальним, але після прийняття указу "Про оголошення 1 вересня всенародним святом — Днем знань", в перший день осені в школах проводили тільки урочисті заходи. На законодавчому рівні України День знань було офіційно встановлено 13 травня 1999 року. Тому більшість історичних фактів 1 вересня пов'язана саме з освітою.

Цей день в історії Хмельниччини

1 вересня 1944 року після визволення області від фашистської окупації, відновили роботу школи Хмельниччини. Після трирічної перерви школярі знову сіли за парти. Оскільки більшість будівель була зруйнована або переоблаштована під інші потреби, відновлювати школи брались жителі населених пунктів. Вони ре¬монтували шкільні приміщення, самі виготовляли парти, меблі, класні дошки. Після війни до шкіл прийшло багато різних за віком учнів, серед них була велика кількість сиріт та безпритульних.

1 вересня 1956 року у Хмельницькому розпочалась історія школи №9, в ній навчалось 486 учнів і працювало 27 вчителів. Згодом, 31 жовтня 1966 року, колектив середньої школи №9 перейшов у нове приміщення, в якому працює і сьогодні. У 2001 році загальноосвітню школу №9 та дошкільний навчальний заклад №11 було реорганізовано у заклад нового типу – навчально-виховне об’єднання №9. Нині НВО №9 – член асоціації шкіл нового типу: ліцеїв, гімназій Хмельницької області. У закладі навчається 935 учнів, працює 64 педагоги.

1 вересня 1969 року у Хмельницькому в новому приміщенні учнів зустріла загальноосвітня школа №11. Старе приміщення школи розташовувалось у 50-ті роки по вулиці Маршала Рибалка (нині Бандери). Це була одноповерхова будівля, яку в 1970 році було передано у підпорядкування спортивного клубу, а пізніше, у зв'язку із новою забудовою, знесено. У серпні 1969 року була зведена нова будівля загальноосвітньої школи №11. У 1985 році середня школа №11 одержала статус асоційованої школи ЮНЕСКО. У 1999 році школа змінила структуру і отримала назву: ліцей і загальноосвітні класи, НВК №3. У 2000 році школа знову змінила свій статус і стала гімназією №2.

У 1971 році 1 вересня прийняли школярів новозбудовані корпуси середньої школи № 5 та восьмирічної школи № 11 у Кам’янці-Подільському.

1 вересня 1975 року був введений в експлуатацію Хмельницький дошкільний навчальний заклад № 38 «Світанок». Це ясла-садок комбінованого типу, розрахований на 186 дітей. Сьогодні у дошкільному закладі є групи для діток з вадами зору.

1 вересня 1976 року у Кам’янці-Подільському відкрито середню школу № 6, в селищі цементного заводу. Навчання у ній розпочали 352 учні в 10 класах.

1 вересня 1988 року у Хмельницькому була збудована і відкрита загальноосвітня школа № 2. Тоді в 44 класах почали навчатися 1343 учні, працювало 120 учителів. В 1998 році – школа змінила статус на навчально-виховний комплекс №2 (дошкільний заклад – загальноосвітня школа – колегіум).

1 вересня 1989 року прийнята в експлуатацію Хмельницька загальноосвітня школа №27. Директором школи призначено Анатолія Долинського, який на той час був наймолодшим серед директорів міста. У 2001 році школа отримала новий статус – спеціалізована загальноосвітня школа №27 з поглибленим вивченням предметів естетичного циклу.

1 вересня 2019 року у Хмельницькому запрацював новий дитячий садок «Кобзарик».

На території закладу також спорудили багатофункціональний спортивний майданчик.

Торік цього дня в Хмельницькому офіційно відкрився новий дитячий садочок у мікрорайоні Лезневе - ДНЗ №2 «Соколятко». Будівництво дитсадку вартістю 39 мільйонів гривень тривало близько двох років. Розрахований він на 160 дошкільнят. У двоповерховій будівлі діє шість груп.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1819 — уперше на сцені Полтавського театру поставлено п'єсу Івана Котляревського «Наталка Полтавка».
  • 1887 — американський винахідник Еміль Берлінер отримав патент на грамофонну платівку.
  • 1939 — офіційна дата початку ІІ світової війни. Збройні сили Німеччини вторглися в Польщу. У бойових діях на стороні Німеччини взяли участь також війська Словаччини.
  • 1951 — у Лондоні відкрився перший у світі супермаркет.
  • 1964 — у Києві відкрито перший в Україні широкоформатний кінотеатр «Україна».
  • 2004 — захоплення чеченськими бойовиками школи в місті Беслан Північної Осетії. Три дні терористи утримували в приміщенні школи понад 1 100 осіб. Це були діти з батьками, які прийшли на свято першого дзвоника, та працівники навчального закладу. У результаті невдалої штурмової операції загинуло більше 350 заручників і понад 30 терористів.

Цього дня народилися

  • 1875 — Едгар Берроуз, американський письменник, автор романів про Тарзана.
  • 1923 — Роккі Марчіано, американський професійний боксер-важковаговик, чемпіон світу у 1952-56 роках; єдиний з чемпіонів, хто не програв жодного бою за свою професійну кар'єру.
  • 1947 — Микола Петрович Мозговий, український естрадний співак, композитор.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую