ye-logo.v1.2

Парад супергероїв і мирний договір — 28 вересня в історії

Історія 2221
28 вересня 2019 року центральною вулицею Хмельницького пройшов парад супергероїв
28 вересня 2019 року центральною вулицею Хмельницького пройшов парад супергероїв. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня у 2019 році у Хмельницькому відбувся парад супергероїв. Супермен, Бетмен, Людина павук та багато інших відомих героїв коміксів і кінофільмів одночасно пройшли вулицею Проскурівською. Очолював парад місцевий супергерой — Хмельмен, а супроводжували яскравих персонажів мажоретки, оркестр і колектив барабанщиків. Власне це дійство стало частинкою тодішнього відзначення Дня міста й не випадково. Більшість святкових заходів були пов’язані зі супергеройською тематикою й у 2019-му День міста проходив під гаслом «Ласкаво просимо у Хмельвіль». Тому не дивно, що парад супергероїв став головною родзинкою тематичного свята.

До речі, цьогоріч святкування Дня міста проходило без супергероїв, але не менш яскраво та цікаво. Були й виступи зірок, різноманітні спортивні змагання, мистецькі виставки, вогняні шоу… Однією з родзинок святкування стало шоу дронів. Одночасно сто дронів 26 злетіли у небо над Молодіжним парком, демонструючи різні написи: «Хмельницький», «Проскурів», «1431» (рік першої писемної згадки про місто) тощо.

Цей день в історії Хмельниччини

Влітку 1901 року в Сатанові для огляду, опису та фотографування пам’яток давнини побував Юхим Сіцінський. На основі зібраних у Сатанові та інших місцях матеріалів він підготував доповідь для Історичного товариства імені Нестора-Літописця. Її на засіданні товариства, що відбулося 28 вересня 1902 року, зачитав історик Володимир Щербина, оскільки Сіцінський не зміг прибути до Києва. У 1903 році доповідь було опубліковано в сімнадцятій книзі «Читань в Історичному товаристві Нестора-Літописця».

Зокрема, в інформації, зібраній у 1903 році Київським губернським статистичним комітетом, зазначено існування в Сатанові лірницької школи. Учителями в ній були Гринько Сафандулько та Микола Кравчин.

28 вересня 2011 року у Державному архіві Хмельницької області урочисто відкрили галерею «Провідні дослідники історії Хмельниччини», до якої внесено прізвища п’ятнадцяти краєзнавців. Серед них: Олександр Завальнюк, Лев Баженов, Віктор Прокопчук, Віталій Лозовий, Іван Рибак, Анатолій Філінюк, Юрій Хоптяр.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1651 рік — Гетьман Богдан Хмельницький підписав з Річчю Посполитою Білоцерківський мирний договір. На такий крок він був змушений піти після поразки у Берестецькій битві, захоплення литовським князем Яном Радзивілом Чернігова та Києва й невдалих боїв під Білою Церквою. Згідно з цим договором, козацький реєстр зменшувався до 20 тисяч людей, територія обмежувалась лише Київським воєводством і гетьман втрачав право займатися міжнародними відносинами.

Проте ратифікацію Білоцерківського договору польським сеймом зірвав литовський шляхтич, вперше застосувавши право «вето». Це дало змогу Богдану Хмельницькому знову провести мобілізацію до війська й до весни 1652 року зібрати для війни з Польщею дві армії.

1928 рік — Під час дослідження властивостей грибка пліснявки, який вкривав культури стафілококів, шотландський мікробіолог Александер Флемінг виділив антибактеріальну речовину. Він назвав її пеніциліном. Серед його особливостей була здатність зупиняти ріст бактерій, а при великих дозах — вбивати їх.

Цього дня народилися

1803 рік — Проспер Меріме, французький драматург, новеліст, історик, етнограф, романіст.

1918 рік — Василь Сухомлинський, український педагог, автор книг «Серце віддаю дітям» і «Про виховання».

1921 рік — Михайло Заєць, діяч Української повстанської армії, автор спогадів про командира УПА Романа Шухевича.

1929 рік — Дмитро Павличко, український поет, письменник і політик.

Читайте також: Хмельницькому – 590 років: ТОП-5 цікавих фактів з історії міста

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую