ye-logo.v1.2

Марш мільйонів і рекордно низька температура — 8 грудня в історії

Історія 2633
8 грудня 2013 року Хмельницький долучився до столичного «Маршу мільйонів»
8 грудня 2013 року Хмельницький долучився до столичного «Маршу мільйонів». Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня, 8 грудня, 2013 року в Києві пройшов «Марш мільйонів», або ж Народне Віче. Про його проведення оголосили завчасно й за різними оцінками тоді на столичному майдані Незалежності зібралися від кількадесят до кількасот тисяч людей українців.

Під час виступів політиків і діячів культури опозиція оголосила ультиматум тодішньому президенту Віктору Януковичу. Йому дали 48 годин на виконання вимог Майдану. Зокрема, арешт міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, відставка уряду Азарова та звільнення політичних в’язнів. В іншому разі опозиція пообіцяла заблокувати резиденцію Януковича в Межигір’ї. Після палких промов зі сцени люди рушили в урядовий квартал. Там учасники Революції гідності збудували кілька барикад. А надвечір кілька активістів повалили пам’ятник Леніну на бульварі Шевченка.

Того ж дня «Марш мільйонів» підтримали й у Хмельницькому. На місцевому майдані Незалежності зібралися понад півтори тисячі людей. Їм в онлайн-режимі повідомляли про перебіг подій у Києві. Також цього дня хмельничани зібрали майже 25 тисяч гривень, щоб відправити на столичний Майдан активістів.

Цей день в історії Хмельниччини

8 грудня 1989 року в Кам’янці-Подільському відкрили пам’ятний знак «Жертвам репресій». Його встановили на кладовищі, що на Руських фільварках, наприкінці центральної алеї — біля південної стіни кладовища. Тут до 1936 року ховали репресованих, розстріляних у тюрмі. Про це місце в 1941-у писало видання «Подолянин»: «на кладовищі копали великі ями, в кожну з яких кидали 10-15 трупів. Потім ями вирівнювали, а зверху насипали звичайний гріб. Таких ям на цвинтарі виявлено близько 100. Сторожів Дембіцького та Гриневича, які закопували трупи та знали всі таємниці, невдовзі розстріляли на хуторі Загальського». Пам’ятний знак виготовлено з білого мармуру. Розколена мармурова плита символізує наслідок сталінського терору, який смерчем пронісся по долях тисяч і тисяч людей.

8 грудня 2016 року брати Капранови презентували у Хмельницькому історичний роман «Забудь-річка». На зустріч із письменниками прийшло чимало хмельничан. Читальний зал обласної наукової бібліотеки був заповнений повністю. Письменники працювали над романом упродовж чотирьох років. І 22 березня 2016-го «Забудь-Річка» вийшла друком. Трохи більше як за пів року письменникам вдалося продати близько 14 тисяч примірників. А на презентацію до Хмельницького вони привезли книги вже з третього накладу цього роману.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1919 рік — Члени Антанти визнали східним кордоном Польщі так звану «лінію Керзона». Таким чином вони юридично затвердивши окупацію Польщею етнічних українських земель — Холмщини, Лемківщини, Посяння і Підляшшя.

1980 рік — У Нью-Йорку психічно неврівноважений фанат Марк Чепмен застрелив колишнього учасника гурту «Beatles» 40-річного Джона Леннона. Коли музикант входив у свої апартаменти, до нього підійшов вбивця та чотири рази вистрелив з близької відстані. Джон Леннон помер ще до прибуття в лікарню.

2013 рік — Японські науковці зафіксували в Антарктиді рекордно низьку температуру для поверхні планети Земля. А саме: -91,2 градуса за шкалою Цельсія.

В цей день народилися

1876 рік — Марія Крушельницька, українська акторка та письменниця.

1878 рік — Михайло Омелянович-Павленко, український політичний діяч, генерал-полковник Армії УНР, Начальний Командант УГА, командувач 1-го Зимового походу.

1943 рік — Джим Моррісон, американський рок-музикант і вокаліст культового гурту «The Doors».

Читайте також: Бій римського легіонера з варваром: неподалік Хмельницького знайшли унікальний артефакт

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую