ye-logo.v1.2

21 лютого — яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 4393
21 лютого 2014 року хмельничани повалили пам
21 лютого 2014 року хмельничани повалили пам'ятник Леніну, який стояв у парку Чекмана. Фото: з архіву редакції

Чим холодніший останній тиждень лютого, тим теплішим буде березень.

Сьогодні, 21 лютого, у світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Це свято заснували в 1999 році на 30-й сесії Генеральної конференції ООН з питань освіти, науки і культури. Його мета — сприяння багатому культурному й мовному різноманіттю. Крім того, 21 лютого — це Всесвітній день екскурсовода.

Втім, цей день запам’ятався й іншими подіями. Після трьох місяців протестів і кривавого протистояння зі силовиками 21 лютого 2014 року тодішній президент Віктор Янукович підписав угоду з лідерами опозиції. Вона стосувалася врегулювання кризи в Україні. Фактично цей крок означав капітуляцію Януковича перед протестувальниками.

Ця угода передбачала, що впродовж 48 годин з часу її підписання в Україні буде відновлена Конституція редакції 2004 року, яка обмежує президентські повноваження. Також у ній були прописані питання формування нового коаліційного уряду, проведення конституційної реформи та позачергових президентських виборів. Проте після кривавих подій 20 лютого, коли у Києві силовики розстрілювали беззбройних протестувальників, люди не сприйняли цієї угоди. Вони вимагали, щоб Віктор Янукович достроково пішов у відставку.

А на Хмельниччині 21 лютого 2014 року продовжувався «ленінопад». Наприклад, в обласному центрі цього дня повалили одразу три пам’ятники вождю більшовицької революції. А саме: у парку імені Михайла Чекмана, біля заводу «Новатор» і у мікрорайоні Ружична. З часом пам’ятник, який стояв у парку, зник, хоча його передавали на баланс комунальників. Правоохоронці досі не змогли встановити винуватців крадіжки майна громади.

Яке сьогодні церковне свято

У церковному календарі 21 лютого — це день пам’яті святого пророка Захарія Серповидця. Відомо, що він з ранніх років вивчав Слово Боже й вмів передбачати майбутнє. Святому дали прізвисько Серповидець, бо побачив він уві сні свиток, схожий своєю формою на серп. Хоча Захарій жив задовго до народження Ісуса Христа, він пророкував прихід Спасителя.

Що не можна робити у цей день

  • Не можна заздрити та зловживати спиртним.
  • Не можна плюватися.
  • Не рекомендується підіймати зі землі знайдену річ.

День ангела 21 лютого святкують

Олександр, Андрій, Захар, Макар, Петро, Сава, Семен, Сергій, Степан, Федір.

Прикмети дня

  • Якщо вночі 21 лютого прогриміло, то можна розраховувати на багатий урожай, великий приплід у тварин і часті дощі влітку.
  • Чим холодніший останній тиждень лютого, тим теплішим буде березень.
  • Якщо цього дня холодна погода, слід чекати на ранню та теплу весну.

Події, що сталися 21 лютого в Україні та світі

1804 рік — Англійський винахідник Річард Тревітік продемонстрував першу у світі поїздку паротяга. Цей локомотив з п’ятьма вагонами, у яких розмістили 10 тонн залізної руди та 70 пасажирів, за чотири години зміг подолати 15,69 кілометра. Однак паротяг виявився доволі важчим, через що ламалися рейки, якими він їхав. Таким чином тоді не вдалося втілити у життя ідею запустити масове використання залізничного транспорту: до цього не була готова інфраструктура, а його виготовлення — було затратним процесом. До цієї ідеї повернулися через вісім років.

1916 рік — У Франції розпочалася Верденська операція або ж «Верденська м’ясорубка». Ця битва вважається однією з найбільш кровопролитних і безглуздих військових операцій у період Першої світової війни. Вона тривала до 18 грудня. За це час ні німці, ні французи з британцями не вдалося зсунутися зі своїх позицій, тому жодні зі сторін не отримала ніякої переваги. Однак загальні втрати армій сягнули маже мільйона людей. Також під час цієї наступальної операції вперше були застосовані легкі кулемети, рушничні гранатомети, вогнемети і хімічні снаряди.

1992 рік — Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію про введення на територію Югославії миротворчого корпусу, щоб забезпечити дотриманням перемир’я та захист цивільного населення.

Цікаві факти з минулого

21 лютого 1919 року в Проскурів прибув Головний отаман Армії УНР Симон Петлюра. Його терміновий приїзд був пов’язаний з єврейським погромом, який стався 15-16 лютого. Прибувши в місто, він видав наказ роззброїти гайдамаків-погромників, заарештувати їх очільника отамана Івана Семесенка та створити спеціальну комісію для розслідування трагічної події.

За переказами проскурівчан, того дня Симон Петлюра виступав у колишньому міському театрі, який нині у Хмельницькому є міським будинком культури. До речі, на його фасаді у 2019 році було встановлено пам’ятну дошку Головному отаману Армії УНР.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини — у матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 21 лютого».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую