ye-logo.v1.2

Подорожуємо Хмельниччиною. ТОП-10 туристичних куточків області 2016 року

Туризм 26193
Фото: автора

Пропонуємо огляд матеріалів про туристичні об'єкти області, які набрали найбільше переглядів.

 Слідом за складанням рейтингу цікавих туристичних місць України пропонуємо підбити підсумки року за мандрівками Хмельниччиною. Цей рік приніс багато цікавих подорожей, як популярними туристичними об'єктами, наприклад, Самчиками та Сатановим, так і менш відомими місцями, наприклад, Балином чи Вербецькою товтрою.
Примітно, що беззаперечним лідером став матеріал про маловідомі місця Хмельницького. Це доводить, що подорожувати можна навіть не покидаючи межі рідного міста...

1 місце. ТОП-5 місць Хмельницького, які не показують туристам.

Ботанічний сад ХНУ.

До Дня міста Хмельницького ми запропонували здійснити прогулянку маловідомими, але від того не менш цікавими місцями обласного центру.
Для прогулянки обрали наступні місця:
- старовинне кладовище по вул. Кам'янецькій, де збереглися польські надгробки кінця ХVІІІ - початку ХІХ століття,
- ботанічний сад Хмельницького національного університету, де ростуть екзотичні рослини та розбитий японський сад;
- велетенський мурал “Поверніть нам наше небо”, намальований на 11-поверховому будинку;
- раритетний автомобіль ЗіС-5, який є пам'ятником воїнам-автомобілістам часів Другої світової війни;
- залізничний міст через Південний Буг, що у Дальніх Гречанах.

2 місце. Гора Грабина, урочище Бовгурі та інші дивовижні місця Кривчика.

Гора Грабина.

Село Кривчик на Дунаєвеччині стало для мене справжнім відкриттям. Воно розташоване у дуже мальовничій місцині, а над селом височіє могутня гора Грабина із скелями-зубцями. Тут з давніх-давен селилися люди, на згадку про що залишилося городище та численні археологічні знахідки: знаряддя праці, посуд, рештки людських поховань.
Ще одне дивовижне місце у Кривчику — маєток, збудований останнім місцевим поміщиком, генералом та членом Державної Думи Михайлом Крупенським. Зараз у маєтку психоневрологічний інтернат. Тому, щоб побачити його у всій красі, слід попросити дозволу на екскурсію у керівництва закладу.

3 місце. Від Фельштина до Гвардійського.

Костел святого Войцеха розташований у центрі села.

Зовсім поряд із Хмельницьким, всього-на-всього у 23 кілометрах, розташувалося цікаве містечко Фельштин (нині село Гвардійське) із багатою історією і двома важливими пам’ятками: двохсотрічним костелом та пам’яткою науки і техніки міжнародного значення.
Окрасою Гардійського є костел святого Войцеха, у 2016 році виповнилося 225 років від моменту його освячення.
За селом, в напрямку Хмелівки і Нафтулівки, стоїть непоказна, але дуже цінна металева конструкція. Це пам’ятка міжнародного значення, включена у список спадщини ЮНЕСКО, а саме – пункт «Фельштин» геодезичної дуги Струве.

4 місце. Маєток баронів Корфів у селі Рахнівка.

У маєтку Корфів зараз розташовується школа.

Село Рахнівка Дунаєвецького району примітне тим, що у ньому зберігся панський маєток. Він належав баронам німецького роду Корф, які жили в Російській імперії. Олександр Корф отримав Рахнівку у 1888 році. Новий маєток тут спорудили на початку ХХ століття, її власницею була Єлизавета-Софія Корф. Про неї селяни згадують як про дуже добру пані, переповідають історії, як вона допомагала місцевим біднякам.
Палац зберігся досить добре, у холі є навіть камін та плитка панських часів. Зараз у його приміщенні розташована місцева школа. Навчальному закладу у спадок дісталася панська каналізація, якою довгий час користувалися, а ще — підвали. Раніше у них діяла шкільна їдальня, зараз розмістилися спортивні секції.
Поряд із маєтком розкинулася алея старих дубів, яку в народі називають алеєю закоханих.

5 місце. Пам'ятки Сатанова: замок-завод і вежа за парканом.

На руїнах Сатанівського замку.

На п'ятому місці — смт Сатанів Городоцького району. Його пам'ятки — це в'їзна брама та руїни замку з промисловими споруди сторічного цукрового заводу. Варто відмітити, що від замкового пагорбу відкривається чудовий вид на околиці.
Ще одне місце, яке обов'язково треба відвідати, — це синагога. Ще кілька років тому це були просто стіни, дах обвалився, а всередині росли дерева. Однак за кілька років єврейська громада відбудувала храм і перетворила його на «нову копійку», але з дотриманням історичної достовірності.

6 місце. Коржівецький монастир та його старовинні ікони.

Коржівецькому монастирю майже 300 років.

Майже рік тому, на Різдво, ми здійснили подорож до старовинного монастиря у селі Коржівці Деражнянського району та познайомилися із його настоятелем та єдиним мешканцем ігуменом Гавриїлом.
Тут можна доторкнутися до старовини, адже монастирю майже 300 років, а ще — насолодитися тишею та красою сільської місцевості.
Монастир у Коржівцях побудували у 1742 році в оборонному стилі, про що досі нагадують товсті стіни монастирських приміщень. У комплекс входив корпус келій, дві церкви, високий мур з трьома вежами, підземелля. Монастир протягом півстоліття був греко-католицьким, а згодом став православним. Він мав сільськогосподарські угіддя, ліс, пасіку, був одним з найбільших на Поділлі, сюди з'їжджалися паломники з усіх усюд.

7 місце. Балин: музей одного села.

Старовинні документи.

Від знаменитого кінного заводу, заснованого у Балині (Дунаєвецький район) ще в 1845 році, залишилися напівзруйновані обшарпані будівлі. Та є у селі місце, яке вразить поціновувачів старожитностей та історії. Це народний краєзнавчий музей, який створений та функціонує завдяки місцевому мешканцю Степану Коліснику.
Чим же Балинський музей відрізняється від інших сільських музеїв? По-перше, вражає кількість експонатів. Їх не перелічити, від фотографій і документів царських часів до ткацького станка, який ще функціонує, від хусток, зв’язаних у часи окупації з німецьких мішків до великих іменних тарілок. По-друге, вражає автентичність усіх цих речей та джерело їх надходження у музей. Степан Колісник зібрав їх у місцевих мешканців.

8 місце. Полонне — місто з тисячолітньою історією.

Головна пам'ятка міста - костел святої Анни.

Полонне — місто мальовниче, прорізане водоймами, переважно одноповерхове і розлоге. У центрі міста височіють вали на згадку від колишнього замку, а над річкою Хоморою — чотирьохсотрічній костел Святої Анни, який є справжньою перлиною Полонного.
Про найзнаменитішу пам'ятку Полонного — костел святої Анни, збудований у 1607 році — ми згадували у статті Старовинні костели Хмельниччини.
Крім того, у центрі міста над площею височіє земляний бастіон (це все, що залишилося від колишньої фортеці). А на виїзді з міста у бік Хмельницького є ще одна пам'ятка — Полонський парк, який заклав знаменитий на Поділлі ірландець, майстер садово-паркового мистецтва Діонісій Макклер.

9 місце. Вербецька товтра — гора з чотирма вершинами.


Вербецьку товтру ще називають Чотирма кавалерами.

Вербецька товтра — ботанічний заказник у складі Національного природного парку “Подільські Товтри”. Є як мінімум три причини, чому варто її відвідати.
По-перше, тут дуже гарно. На вершинах товтри (а їх аж чотири — звідси і друга назва — Чотири кавалери) нагромаджене чудернацьке каміння, прямо на якому цвітуть дивовижні жовті квіти.
По-друге, тут можна прогулятися... дном стародавнього моря. Товтри — явище унікальне, аналогів якому в світі практично немає. Мільйони років тому це були морські рифи. Тобто, товтри — це не гори, утворені внаслідок тектонічного руху, а “продукт” діяльності живих організмів — молюсків і коралів.
По-третє, дістатися до Вербецької товтри дуже просто і дешево. Буквально у кілометрі від неї є залізнична станція Нігин, через яку курсують приміські потяги, що сполучають Хмельницький і Кам'янець-Подільський.

10 місце. Фрески Врубеля, сумний лев і сади у мурах, або Чим вас здивують Самчики.

Розкішні інтер'єри Самчиківського палацу.

Державний історико-культурний заповідник «Самчики» — пам’ятка, якою може пишатися не лише Хмельниччина, а й вся Україна.
Історія садиби у Самчиках розпочинається на початку ХVІІІ століття, коли шляхтич Ян Хоєцький збудував тут перший палац. Однак він не відрізнявся вишуканим стилем, а тому наступний власник полковник Петро Чечель збудував новий палац у стилі ампір (яким ми бачимо його і нині), в’їзну браму, два флігелі, стайні. Він же перепланував парк у романтичному стилі, запросивши для цього знаменитого ландшафтного дизайнера Діонісія МакКлера.
Про палац, як і про парк, можна розповідати довго, але краще виділити цілий день і поїхати туди на екскурсію.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую