ye-logo.v1.2

Олександр Субцельний: юний науковець, що мріє про Нобелівську премію

Суспільство 3006
Дмитра Скрипника
Олександр - один з небагатьох українських школярів, кому пощастило побачити великий адронний колайдер.. Фото: Дмитра Скрипника

Хоча хмельничанину Олександру Субцельному лише шістнадцять, він один з небагатьох молодих українців, кому пощастило побувати всередині великого адронного колайдера, який кілька років тому викликав неабиякий резонанс у світових засобах масової інформації.

 Така унікальна нагода юнакові випала після перемоги у ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук (МАН) України в секції «Теоретична фізика». Завдяки цій важливій перемозі Олександр отримав право на участь у швейцарській науковій школі, яка утворена на базі Європейського центру ядерних досліджень – CERN. Талановитий хлопець відвідав одну з найвідоміших лабораторій фізики високих енергій, гордість якої – найбільший у світі прискорювач елементарних частинок (великий адронний колайдер).
За словами Олександра Субцельного, доступ до колайдера є лише тоді, коли він зупинений. «Буває це не часто, – каже Сашко. – Але нам дуже пощастило: на момент нашого перебування у Центрі ядерних досліджень колайдер не працював – проходив тестування. Ми спустились на сто метрів під землю на один з його детекторів, щоб на власні очі побачили, який він всередині. Це щось вражаюче!»
Через складну ситуацію у країні, поїздка юного фізика до Швейцарії була під питанням: МАН переклала фінансування подорожі на плечі батьків молодих науковців. Для мами Олександра, яка самостійно виховує сина, це було нелегким завданням. На допомогу прийшла обласна рада, яка посприяла у фінансуванні поїздки Олександра Субцельного до Швейцарії. Хлопець зізнається: якби не знайшлось спонсорів, від поїздки все одно б не відмовився – взяли б кредит. Адже такий шанс випадає раз у житті.
Не фізикою єдиною…
Незважаючи на те, що юнак чимало часу присвячує поглибленому вивченню фізиці, в якій має непогані здобутки: третє місце на всеукраїнській олімпіаді та перемога у МАН, це не єдине, чим він цікавиться. Олександр, який зараз навчається у 11 класі хмельницької гімназії №1 імені В. Красицького, розповідає: прагне бути всебічно розвинутим. Тому займається поглибленим вивченням англійської та німецької, з п’яти років грає у театрі юного глядача, чимало часу присвячує спорту та вивченню «нутрощів» автомобілів. А ще – експериментує у випічці кексів у мікрохвильовці та намагається допомагати по господарству бабусі та мамі, адже він – єдиний чоловік в сім’ї. Олександр Субцельний зізнається: усьому, чого досягнув за своє життя, він завдячує мамі Олені Миколаївні. «Вона – мій друг і порадник, – каже хлопець. – Якби мама мене не наставляла, не знаю, чи мав би такі здобутки. Вона змалечку водила мене до різних гуртків: мріяла, щоб виріс всебічно розвинутим, був би її гордістю. Я просто не міг не виправдати її сподівань».
За словами Олександра Субцельного, цьогоріч він знову планує взяти участь у МАН. Сподівається, що йому вдруге пощастить перемогти й отримати запрошення до швейцарської наукової школи, щоб ще раз побачити великий адронний колайдер. А після закінчення гімназії Олександр хоче стати студентом Київського політехнічного інституту. Юнак вірить, що навчання у цьому українському виші допоможе йому стати на крок ближче до заповітної мрії – Нобелівської премії.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую