ye-logo.v1.2

Розвивають критичне мислення у дітей, а самі працюють у вихідні – як «перелаштувалася» вчителька пілотного класу

Суспільство 5481

Експериментальні класи та інтегровані уроки – ці терміни поступово стають звичними не лише для освітян і батьків, але й для людей, які не мають відношення до освіти.

Вже півроку у Хмельницькій СЗОШ № 30 навчаються два експериментальних класи першачків, які взяли участь у пілотному проекті «Нова українська школа». Нові підходи до навчання, нові цінності, нові підручники і зовсім інша організація навчання – те, що пропагує освітня реформа. Як працюється вчителям експериментальних класів та чи вдалося досвідченим педагогам «перелаштуватися» на новий навчальний процес.

Про перші висновки роботи за новою програмою розповіла вчителька початкових класів із 24-річним стажем Ірина Цюзік. Вона одна з перших, пройшовши спеціальну підготовку, почала викладати діткам по-новому. Не зважаючи на поширений стереотип, що досвідченим вчителям буде важко перелаштуватися на нову програму, в Ірини Леонідівни виходить досить вдало працювати з новітніми методиками навчання. За її словами, головне любити свою роботу, прагнути розвиватися і тоді все вийде.

Тепер діти постійно змінюють вид діяльності на уроці

На стінах дитячі фотографії, «виставка» робіт виконаних на уроці, відкриті полиці, над дошкою плазма, на підлозі килимок з малюнком футбольного поля, а одномісні парти розставлені групами по чотири. Так виглядає клас, де навчаються за новою програмою хмельницькі першокласники.

Виставка творчих робіт, які виконали учні класу

Як стверджує вчителька, дітям у такій атмосфері подобається. Вони гарно сприймають матеріал і вчитися їм цікаво. Але клас досить великий (32 учні) і місця для ранкових зустрічей, руханок та інших завдань, які вимагають пересування у кімнаті, замало. Вільних класів у школі не має, щоб перевести першачків у просторіше приміщення. За словами директорки школи Інни Мудрої, заклад добудовувати треба, але найближчим часом у плани це не входить.

Читайте також: У Хмельницькому вчителів шкіл навчають як користуватися… конструктором LEGO

Нова система навчання вимагає багато практичної діяльності і це подобається дітям. «Вчитися стало цікаво. Є моменти, які ми почали впроваджувати в нашій школі багато років тому. А є зовсім нове. Наприклад, розвиток критичного мислення. Ця методика потребує ретельної підготовки вчителя, але завдяки їй школярі починають думати», - говорить Ірина Леонідівна. - Діти йдуть в школу, бо хочуть працювати. Так, вони шумлять, працючи в групах. Але все ж таки при цьому отримують більше, ніж коли вони б сиділи просто з підручником чи зошитом, а я стояла з крейдою біля дошки. У них тепер є більше простору для творчості».

Під час ранкової зустрічі дітки слухали історію однокласниці про подорож до Одеси

Після ранкової зустрічі, традиційно починається інтегрований урок, де діти мають можливість в комплексі пізнати світ. Саме тут малеча поєднує письмо, читання, працю і математику.

Завдання на цих уроках відповідають темі тижня. Сьогодні підсумкове заняття теми «Я мандрівник», яку діти 1-Д класу вивчали протягом тижня. Перше завдання: скласти своєю групою карту-пазл із запропонованих паперових шматочків. На ній дітям потрібно позначити червоним кольором серце України – столицю Київ, а зеленим – рідне місто Хмельницький. По завершенню роботи представник від кожної команди демонструє виконану роботу. Столицю позначили майже всі команди, а от рідне місто, як виявилося, знайти на карті важче.

Малеча складає карту-пазл

Завдяки новій програмі вчитель має більше свободи, адже головне – результат. У підручниках є завдання, а якими методами вчитель організує навчальний процес, залежить від нього. Тепер підготовка до уроків в учителів займає значно більше часу. До прикладу, описане вище завдання для діток лише одне з багатьох, які виконувались під час уроку.

Фотографії школярів на стіні класу

«У вчителя ненормований робочий день і ненормовані вихідні. Так, зараз підготовка займає значно більше часу. Буває, що прошу допомогти сім’ю щось повирізати, поклеїти. Водночас батьки у нас активні, постійно пропонують допомогу, - розповідає вчителька експериментального класу. – Сучасні діти дуже розвинені і прагнуть отримувати інформацію із сучасних засобів. Тому презентації на комп’ютері я сама готую. Оскільки другу вищу освіту маю вчителя інформатики, для мене це не проблема».

Читайте також: як хмельницькі школярі-першопрохідці поєднують математику з читанням

На телеекрані над дошкою з’явилися фотографії тварин, які постраждали внаслідок засміченого довкілля. Діток вражають побачені картини й вони обіцяють ніколи не залишати сміття після себе на природі. У класі стає шумно, всі хочуть поділитися враженнями від побаченого.

Дзвіночок у руках вчительки немов промовляє «Тиша». Щоб привернути увагу малят, наступне завдання: кожна група під партою має знайти пакунок із певним видом сміття: папір, консервна бляшанка, пластмасова пляшка та інші. Тепер малеча знає скільки років потрібно, щоб розклалися різні види відходів. Одразу після цього кожен складає аплікацію з частинок непотрібних відходів, матеріали для яких напередодні підготувала Ірина Леонідівна.

Ірина Леонілівна  показує, як зробити аплікацію

Робота в групі дозволяє діткам вчитися працювати злагоджено. Але водночас вона відволікає увагу і діти часто забувають про вчителя та урок. Як наслідок, виникають проблеми з дисципліною. Зараз першачки сидять по чотири у групі. Але, як говорить класна керівниця, кількість осіб у командах постійно змінюється.

«Діти емоційні. Дзвіночок, мелодія заспокійлива, вправи на увагу – те, чим можна дітей відволікти і повернути до роботи. Проблема в тому, що у нас всі лідери і ми не можемо поділити місце лідерства, - ділиться Ірина Цюзік. - Всі активні, всі хочуть бути першими. Намагаємося вчитися спілкуватися, чути один одного. Вчимося поступитися на даний момент. Обумовлюємо, що все має йти по своїй черзі».

Читайте також: урок-квест з батьками, або як вчаться хмельницькі першачки за новою програмою

Школярі демонструють свої роботи із задоволенням

Зосереджений процесі роботи...

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую