ye-logo.v1.2

День пам'яті захисників Донецького аеропорту – вони стояли до останнього

Суспільство 3259
20 січня - День пам
20 січня - День пам'яті захисників Донецького аеропорту. Фото: www.ukrinform.ua

242 дні тривала оборона летовища.

Бої за Донецький аеропорт тривали з 26 травня 2014 до 22 січня 2015 року. Військові дії того часу вважають одними з найзапекліших у війні на сході України. За даними різних джерел під час протистояння, яке тривало 242 дні, полягло більше сотні українських захисників, ще понад 400 отримали поранення.

Бої за летовище стали символом незламності та бойового духу українського війська. Захисники терміналів отримали назву — «кіборги», а 20 січня вважають Днем пам’яті захисників Донецького аеропорту.

Як пише ВВС у ніч проти 26 травня 2014 року група проросійських сепаратистів з другої спроби зайняла частину будівель аеропорту, який призупинив авіасполучення ще 6 травня. Бойовики вимагали від українських військових, які перебували у старому терміналі летовища, скласти зброю та здатися. Уряд, натомість, висунув свій ультиматум про складення зброї та звільнення адміністративних споруд сепаратистами.

«Вимоги обох сторін залишалися без реакції, почався бій. Тривалий час ситуація навколо аеропорту залишалася відносно спокійною. Серйозні штурми стратегічного об'єкта почалися вже після укладення Мінських угод у вересні 2014 року. Хоча спроби взяти аеропорт силами "ДНР" не припинялися всю осінь та весь грудень, особливо жорстокі бої тут почалися після Нового року», - пише ВВС.

Донецький аеропорт "до" і "після". Фото:www.pravda.com.ua

13 січня, після кількох місяців обстрілів, була зруйнована вежа, де майорів український прапор. 19 січня бойовики вперше підірвали будівлю.

«За свідченнями українських бійців, вже тоді всі перекриття терміналу провалилися до підвалу, хвилею знесло всі барикади і укриття. Найтрагічнішим вінцем історії оборони ДАПу став другий надпотужний вибух, який 20 січня поховав під завалами десятки "кіборгів". Врятувати вдалося не всіх», - йдеться у хроніці «Української правди».

21-22 січня бойовики двічі підірвали термінал. Повністю обвалився другий поверх, вцілілі захисники вийшли з терміналу, багато хлопців завалило камінням, частина наших бійців була захоплена в полон. 

Фото: www.pravda.com.ua

Серед кіборгів, які загинули під час оборони летовища було і семеро мешканців Хмельниччини. З чотирьма із них обірвався зв’язок саме 20 січня.

Внаслідок обстрілу в районі села Спартак, Ясинуватського району, Донецької області 18 січня загинув 25-річний хмельничанин Дмитро Івах. Старшому лейтенанту осколок влучив у голову, він загинув на місці.Служив хлопець у 95-ій окремій аеромобільній бригаді.У Дмитра залишились батьки. Похований «кіборг» на алеї Слави на кладовищі у мікрорайоні Ракове.

Дмитро Івах. Фото: memorybook.org.ua

20 січня у бою з російськими збройними формуваннями в районі аеропорту Донецька загину уродженець села Нижнє Деражнянського району Василь Григорьєв. Залишений напризволяще боєць помер від больового шоку. Лише за місяць знайшов спочинок у рідній землі. У бійця залишились дружина та три доньки.

До Хмельницького військкомату батько трьох дітей Василь Григорьєв прийшов добровольцем. Служив у 90-му окремому аеромобільному батальйоні 95-ої окремої аеромобільної бригади.

Василь Григорьєв. Фото: memorybook.org.ua

20 січня 2015 року під час оборони аеропорту Донецька зник безвісти41-річний Іван Зубков. Служив у 81-ій окремій аеромобільній бригаді (90-й окремий аеромобільний батальйон).Військовий був поранений і загинув під завалами. Згодом його тіло ідентифікували за допомогою тесту ДНК. Поховали старшого лейтенанта 30 квітня у рідній Деражні. Залишилися у «кіборга» батьки, дружина та дві доньки.

Іван Зубков. Фото: memorybook.org.ua

Того ж 20 січня внаслідок обстрілу колони бригади на ВПС Донецького аеропорту, рятуючи підлеглих, загинув командир роти 95-ої окремої аеромобільної бригади Володимир Марковський. 26-річний командир разом з іншими бійцями евакуйовував поранених до іншої машини, коли раптом поруч впав ворожий і смертельний снаряд.поховали «кіборга» у рідному селі Улашанівка, Славутського району. 

Володимир Марковський. Фото: memorybook.org.ua

Під час оборони летовища у Донецьку 20 січня не стало 49-річного кам’янчанина Валерія Лізвінського. Хоча зв'язок із ним обірвався значно раніше -16 січня.

Після вибуху і завалів у новому терміналі аеропорту доля Валерія була невідома. Лише через місяць тіло воїна вдалося доставити до дому. Похований 22 лютого 2015 року на Алеї слави кладовища у Кам'янці-Подільському. У «кіборга» залишилися мати, дружина і син.

Валерій Лізвінський. Фото: memorybook.org.ua

У боях за Донецький аеропорт 20 січня загинув солдат Руслан Присяжнюк, який родом із села Буцні Летичівського району. Коли він востаннє говорив із дружиною, перебуваючи на летовищі, казав, що отримав поранення. Поховали "кіборга" 26 лютого у селі Пашківка Макарівського району, що на Київщині, де він проживав із дружиною та сином.

Руслан Присяжнюк. Фото: memorybook.org.ua

Кам’янчанин Руслан Коношенко зник безвісти 21 січня під час оборони аеропорту Донецьку. Старшого солдата в полоні розстріляли терористи. На кулеметника Руслана полював сам Моторолла.

«Кіборга» впізнали за експертизою ДНК. Поховали бійця аж у середині квітня на Алеї Слави міського кладовища у Кам'янці-Подільському. У нього залишилися мати, дружина, двоє синів та донька.

Руслан Коношенко. Фото: memorybook.org.ua

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую