ye-logo.v1.2

Нетішинська лікарня може припинити харчування хворих,

Суспільство 4500

а у Кам’янці-Подільському не встигають за цінами

З нового року в багатьох міських лікарнях області виникла досить непроста ситуація з  харчуванням, тобто з його частковою або повною відсутністю. Якщо в квітні нетішинська лікарня не отримає обіцяних коштів, а у Кам’янці не збільшать фінансування, то хворим доведеться приходити до лікарні зі своїми харчами.
Нетішинські хворі мають прохарчуватися на 21 копійку в день...
Нетішинська спеціалізована медико-санітарна частина №4 (або лікарня) знаходиться в прямому підпорядкуванні Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ). З обласним управлінням охорони здоров’я відносини суто територіальні, тобто медики їм лише звітують. Тому фінансування нетішинської лікарні йде з МОЗу. Решта надходжень – це спецкошти з місцевого бюджету, але вони незначні і, за словами медиків, на роботу закладу жодним чином не впливають.
Як зазначив начальник-головний лікар закладу Юрій Уляницький, цього року значно зменшилося загальне фінансування лікарні, десь на 2 мільйони. Сюди ж входить і заробітна плата, і інші потреби лікарні, в тому числі харчування. Наразі, враховуючи значне підвищення цін на продукти, це добряче вдарило по забезпеченню нормального харчування. А кошторис лікарня розписує помісячно.
“У перші чотири місяці фінансування на харчування склало: у січні – 8 300, у лютому – 4 600, у березні – 4 700 і в квітні – 8 400 гривень. Ми харчуємо в лікарні близко 200 хворих на день. Потреба на рік складає 1,5 мільйона, а нам дали 468 тисяч, – каже Оксана Комар, головний бухгалтер лікарні. – Ми  щороку даємо прогнозні показники і складаємо вартість і калорійність їжі для затвердження кошторису. Минулого року нам виділили лише 611 тисяч”.
Зовсім інша ситуація була б, якби лікарня була в підпорядкуванні місцевої влади. Тоді всі питання та проблеми можна було вирішити тут, на місці. А так на усі листи-звернення про ситуацію, що склалася, головному лікарю рекомендують “за рахунок економії” викручуватися.
Головна медсестра та дієтсестра Тетяна Твірітіна, яка відповідає за складання меню для хворих, розповідає, що згідно з виділеними державними коштами на одного хворого в січні  лікарня мала витрачати на харчування … 21 копійку. В лютому вартість склала 46 копійок. “Ми викручувалися, як могли, тільки завдяки тому, що мали деякі залишки з минулого року. Якби не ці заготівлі, то з 1 січня у нас харчування не було б зовсім, – розповідає Тетяна Федорівна. – Минулого року ми зробили запас продуктів, передбачивши, що у першому кварталі завжди буває погане фінансування. Є запас деяких видів круп, у борг беремо картоплю та моркву. Так і викручуємося”.
Проте, як зазначає головна медсестра, у січні з запланованої 21 копійки фактично вартість склала 6 гривень, бо тоді в наявності були такі продукти, як м’ясо та риба. У лютому вартість харчування на одного хворого на день була 4 гривні, а у березні, за прогнозами, вартість складе близько 2 гривень. “Виходить, державні мужі вирішили, що у першому кварталі хворим їсти не треба, – обурюється пані Твірітіна. – Ми робили спроби заручитися підтримкою підприємців, проте їм теж нелегко, і вони не всі хочуть давати продукти в борг. До речі, згідно з розрахунками, вартість одноденного харчування на одну особу має скласти 23 гривні...”.
Основними стравами, якими годують у лікарні, є: каша ячмінна, чай з цукром, компот з сухофруктів (без цукру), розсольник, перловий суп, вівсяний суп, горохове пюре, каша рисова, суп молочний тощо. Є ще запаси гречки. Проте, за словами дієтсестри, продуктів вистачить лише до кінця березня. Якщо ж з МОЗу не перерахують кошти на квітень, харчування не буде зовсім...
“В МОЗі запевнили, що на квітень буде виділено кошти. За розрахунками, харчування має бути на 1,5 мільйона, бо воно має бути дієтичним, збалансованим, а ще ж є спеціальне дитяче харчування. Наразі ми просто тримаємося на плаву, – каже головний лікар Юрій Уляницький. – Якщо ж, припустимо, не буде фінансування, то в першу чергу постраждають ті люди, які працюють на харчоблоці”.
За його словами, раніше на звернення в департамент економіки рекомендували закрити лікарню. І це при тому, що в Нетішині знаходиться такий  об’єкт, як атомна станція. Навіть в січні йшла мова про те, щоб закривати лікарню або шукати шляхи вирішення проблеми. Вирішили скористатися другим варіантом.
Лікарняна кухня в Кам’янці-Подільському не встигає за цінами навіть на  крупи
“З початку року я вже тричі брала в постачальників крупу для лікарні, – каже бухгалтер по продуктах харчування  Кам’янець-Подільської міської лікарні Єлизавета  Захаржевська, – і щоразу нові цінові пропозиції”.
Було б нічого, якби ціни зменшувалися, а так відповідальну за харчування хворих особу охоплює тривога. Бо, як справжня господиня, вболіває, що коштів може не вистачити навіть на той скупий список продуктів, що ще доступний на сьогодні. Дієтичну гречку в лікарні не їдять з того часу, як вона стала коштувати 12 гривень за кілограм. Нині скочило в ціні пшоно, воно вже 9,40, а бухгалтерія орієнтується на територіальну  статистику, яка такої ціни не допускає. Стрибнула й вівсянка. Залишається горох, ячмінка, пшенична та рисова крупи, макарони. Постачальник сам привозить в лікарню крупи та цукор. На щастя, ще є серед підприємців люди, які розуміють: лікувальний заклад  не можна залишати без їжі, і йде назустріч не вельми вигідній для торгівлі бюджетній організації. Адже процедура проплати триває два-три тижні. Гроші проходять кілька інстанцій – управління охорони здоров’я, фінвідділ, казначейство. За цей час і ціна може змінитися. Процедуру змінити? Нереально.
Окрім круп і цукру, лікарня ще може дозволити собі олію. Вершкове масло – в далекому минулому і в мріях.  Молоко в меню лише два-три рази на тиждень і лише дітям. М’ясних продуктів також немає. “Торік на дев’яте травня, День Перемоги, – згадує Єлизавета Йосипівна, – головний лікар дозволив закупити курятину. Це було свято для тих літніх хворих, долю яких зачепила війна”. На лікарняному столі хворі не бачили б і овочів. До прикладу, капуста сьогодні вже понад 12 гривень за кілограм. Але підприємець Павлунишина – велика дяка їй від хворих та працівників – постачає капусту з свого поля по 7,50. За лютий один хворий з’їв у лікарні обідів на шість гривень 14 копійок. Чи можна при такому харчуванні  повноцінно одужувати? З цим та іншими питаннями  ми звернулися до начальника управління охорони здоров’я, депутата обласної ради Юрія Пливанюка.
“У нас лікуються люди двох категорій – ті, яким потрібне посилене харчування, і ті, кому на користь якраз  легкий пісний обід через їх захворювання. Перші, звісно, скаржаться. А я переконаний, що харчування наразі не є домінуючим у процесі  лікування. Головне, щоб на сто відсотків держава закрила всі питання із забезпеченням медикаментами, – каже пан Пливанюк. – Громада давно розуміє, що в країні немає безкоштовної медицини. То навіщо зберігати таку систему заради системи?! Давно на часі об’єднання двох лікарень – районної та міської, які знаходяться через дорогу. Тоді б і проблема харчування вирішилася. Адже район має власні продукти. Щороку селяни жертвують для лікарні картоплю з городів, овочі. А ми у кого попросимо на асфальті? Можна також долучати кухню нашого соціального центру “Довголіття”. Ми дякуємо міській  владі за те, що додала коштів на харчування хворих у лікарні. Але  загалом цифра не покриває навіть минулорічної. А ціни... самі знаєте, які”.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую