ye-logo.v1.2

Хмельниччина на порозі «червоної» зони: які показники перевищені

Суспільство 5049
«Червона» зона передбачає суворіші обмеження, частина з яких не стосується вакцинованого населення
«Червона» зона передбачає суворіші обмеження, частина з яких не стосується вакцинованого населення. Фото: ілюстративне з архіву редакції

В області щодня зростає рівень госпіталізації хворих на коронавірус.

Вранці 26 жовтня Міністерство охорони здоров’я повідомило про новий трагічний рекорд: на Хмельниччині підтвердили 33 нові летальні випадки, пов’язані з ускладненнями коронавірусу. Хоча кількість інфікованих у певні дні буває більшою, а в інші — меншою, область впевнено рухається до чергового посилення карантину. Вже два епідеміологічні показники дозволяють її перевести у «червону» зону.

У чинній постанові Кабміну передбачено, що в регіоні «червоний» рівень запроваджується, якщо впродовж двох днів поспіль перевищено хоча б два епідеміологічні показники. Таке рішення на їх основі приймає державна комісія з техногенно-епідеміологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

За інформацією МОЗ, станом на ранок 26 жовтня Хмельницька область досі перебуває у «помаранчевій» зоні, але вже підпадає під запровадження «червоної». На її території понад три дні поспіль перевищено два епідеміологічні показники.

Насамперед йдеться про коефіцієнт виявлення випадків інфікування, який не повинен перевищувати 20 відсотків. Впродовж 25 жовтня він становив 23,6 відсотка. Для порівняння, 24 жовтня — 24,1 відсотка, а 23 жовтня — 22,8 відсотка.

Втім, насторожує інший показник. Хоча в окремі дні кількість нових випадків інфікування зменшується, що дещо впливає на відповідний коефіцієнт, рівень госпіталізації постійно зростає. Він має бути меншим за 60 людей на 100 тисяч населення. Однак цю межу область вже давно перетнула. Якщо впродовж 23 жовтня він становив 95,4 особи на 100 тисяч, то 24 жовтня — 100,8, а 25 жовтня — 103,3. Фактично це свідчить про складний перебіг хвороби у пацієнтів.

Хмельниччина кілька днів поспіль підпадає під запровадження «червоної» зони за двома показниками. Інфографіка: знімок зі сайту МОЗ

Хмельниччина кілька днів поспіль підпадає під запровадження «червоної» зони за двома показниками. Інфографіка: знімок зі сайту МОЗ

Крім того, в області два дні поспіль перевищено ще один показник — завантаженість ліжок з киснем. Він не має бути більшим за 65 відсотків. Однак впродовж 25 жовтня він сягав 69,3 відсотка. Для порівняння, 24 жовтня — 66,1 відсотка, а 23 жовтня — 63,2 відсотка. Насправді завантаженість ліжок з киснем періодично зменшується, але не через зменшення хворих, а через розгортання нових медзакладів для пацієнтів з COVID-19. Головна небезпека: через значну завантаженість ліжок з киснем може виникнути дефіцит медичного кисню. З цією проблемою Хмельниччина та багато інших областей стикалися цієї весни.

Наразі поки що в «нормі» лише два епідеміологічні показники. Найперше — охоплення тестуванням. Впродовж доби в регіоні на 100 тисяч населення мають проводити не мене як 300 тестів на коронавірус. На Хмельниччині ж стабільно роблять понад дві тисячі. Хоча динаміка госпіталізації, яка не має перевищувати 50 відсотків, в області поступово зростає вона теж в «нормі». Наприклад, впродовж 23 жовтня цей показник становив 23,2 відсотка, 24 жовтня — 27,5 відсотка, а 25 жовтня — 32 відсотки.

Тому міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко 26 жовтня під час брифінгу заявив, що найближчим часом відбудеться засідання державної комісії з ТЕБ і НС. На ньому Хмельницьку та ще кілька областей переведуть у «червону» зону.

Яка ситуація в Україні

На ранок 26 жовтня загалом в Україні лабораторно підтвердили 19 тисяч 120 нових випадків інфікування коронавірусом. Пресслужба Міністерства охорони здоров’я зазначає, що впродовж 18-24 жовтня 94 відсотків госпіталізованих з COVID-19 — невакциновані. Вони не отримали хоча б одного щеплення. Таким чином впродовж минулої доби, 25 жовтня, в країні зафіксовано 734 нових летальних випадків, пов’язаних з ускладненням коронавірусу. Натомість від хвороби одужало 9 тисяч 738 людей.

Наразі, крім Хмельниччини, під запровадження «червоної» зони підпадають ще кілька областей: Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Луганська, Львівська й Чернігівська. Поки що цей рівень епідеміологічної небезпеки зберігається у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Сумській і Херсонській областях.

Які обмеження передбачає «червона» зона

Освіта. Нагадаємо, згідно з постановою Кабміну, у «червоній» зоні заборонено відвідувати заклади освіти. Винятком є лише ті заклади, усі 100 відсотків працівників яких пройшли повний курс вакцинації від коронавірусу (два щеплення), мають негативний ПЛР-тест чи одужали від COVID-19. Останнє має підтверджувати інформація Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного застосунку «Дія». Під це обмеження не підпадають лише дитсадки, заклади спеціальної загальної середньої освіти та 1-4 класів шкіл.

Попри це будь-який навчальний заклад заборонено відвідувати, якщо на самоізоляції через контакт з хворими на коронавірус на самоізоляцію пішло понад 50 відсотків здобувачів освіти й персоналу. Крім того, вакцинація стала обов’язковою для усіх педагогів. У випадку відмови від неї — працівнику освіти в листопаді загрожуватиме відсторонення від роботи без збереження зарплатні. Винятком є люди, які мають протипоказання до вакцинації.

Торгівля. Заборонено роботу непродовольчих ринків. Також заборонено приймати відвідувачів закладами торгового й побутового обслуговування населення та торгово-розважальним центрам, крім низки винятків. Зокрема, якщо у них не менше 60 відсотків торговельної площі передбачено для торгівлі харчами, пальним, лікарськими засобами, засобами гігієни, побутовою хімією, засобами зв’язку, друкованими ЗМІ, ветеринарними препаратами, насінням, засобами захисту рослин (обмеження покупців до іншого асортименту таких закладів не буде передбачено), а також можуть працювати фінансові установи, пошта, заклади медичної та ветеринарної практики, автозаправки, заклади технічного обслуговування автотранспорту, а перукарні й салони краси — лише за попереднім записом.

Під ці заборони не підпадають ринки та заклади, усі працівники та відвідувачі яких пройшли повний курс вакцинації від коронавірусу, мають негативний ПЛР-тест чи одужали від COVID-19.

Заклади громадського харчування, культура, спорт і масові заходи. Власне заборонено роботу кафе, ресторанів, барів, їдалень. Вони можуть лише займатися доставкою їжі або приймати замовлення клієнтів на винос. Також заборонено роботу спортзалів, фітнес-клуб, басейнів, усіх закладів культури, крім історико-культурних заповідників.

Крім того, заборонено проведення всіх видів масових заходів, крім спортивних заходів, включених до Єдиного календарного плану, та командних матчів ігрових видів спорту професійних клубів, але без присутності глядачів.

Переліку цих обмежень можна не дотримуватися, якщо усі працівники таких закладів чи організатори масових заходів та їх відвідувачі пройшли повний курс вакцинації від коронавірусу, мають негативний ПЛР-тест чи одужали від COVID-19.

Громадський транспорт. Державна комісія з ТЕБ і НС окремо визначатиме, чи повністю забороняти роботу громадського транспорту. Тому залежно від ситуації у деяких областях з «червою» зоною може працювати громадський транспорт, а в інших — ні.

Читайте також: Черга зі сотень людей: репортаж з центрів вакцинації у Хмельницькому

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую