ye-logo.v1.2

Невакциновані вчителі та чиновники можуть залишитися без зарплати

Суспільство 4075
Нові вимоги уряду не стосуються лише українців, які мають абсолютні протипоказання до вакцинації
Нові вимоги уряду не стосуються лише українців, які мають абсолютні протипоказання до вакцинації. Фото: ілюстративне з архіву редакції

За відсутність щеплення від коронавірусу їм загрожує відсторонення від роботи.

Вакцинація від коронавірусу для більшості українців залишається добровільною, але для представників деяких професій вона стала обов’язковою. Йдеться про освітян і частину держслужбовців. Якщо у такого працівника відсутнє щеплення, з 8 листопада його мають відсторонити від роботи. Винятком є лише люди, які мають протипоказання до вакцинації. Такі вимоги передбачені у нещодавно опублікованій урядовій постанові.

На початку жовтня Міністерство охорони здоров’я України своїм наказом затвердило перелік професій та організацій, працівники яких підлягають обов’язковій вакцинації від коронавірусу. Поки що йдеться про три категорії громадян:

  • працівники центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;
  • працівники місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;
  • працівники усіх видів закладів освіти та наукових установ незалежно від типу та форми їх власності, зокрема йдеться про школи та дитсадки.

Представникам таких професій дали місяць часу, щоб вакцинуватися. Згідно з постановою Кабміну, якщо вони не матимуть щеплення або відмовляться його робити, їх мають відсторонити від роботи без збереження зарплатні. Така вимога почне діяти з 8 листопада. Однак вона не поширюється на людей, які «мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти COVID-19». Власне такий працівник має надати роботодавцю медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації, виданий закладом охорони здоров’я.

Втім, є одна проблема зі списком протипоказань. Урядовці посилаються на «Перелік медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень», в який Міністерство охорони здоров’я востаннє вносило зміни у жовтні 2019 року. Таким чином у ньому відсутні питання, пов’язані з вакцинами від коронавірусу. Проте до їх абсолютних протипоказань все ж зараховують «важку алергічну реакцію на їхні компоненти чи попередню дозу». Фактично це стосується будь-якої вакцини, а не лише від COVID-19.

Як зазначають у пресслужбі МОЗ, важку алергічну реакцію на вакцину (анафілактичний шок) або гіперчутливість до одного з її компонентів має менше як один відсоток населення України. Наразі для таких людей не існує затвердженої форми довідки, яка б дозволила уникнути інших карантинних обмежень. Наприклад, під час поїздки залізницею між областями. У такому разі їм необхідно мати негативний тест на коронавірус або COVID-сертифікат, який підтверджує нещодавнє одужання від цієї хвороби.

Наскільки законними можуть бути такі вимоги уряду

У своєму наказі щодо переліку професій представники МОЗ посилаються на кілька законів. Наприклад, про «Основи законодавства України про охорону здоров’я».

«Громадяни України зобов'язані: а) піклуватись про своє здоров'я та здоров’я дітей, не шкодити здоров’ю інших громадян; б) у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення», — зазначено у його 10 статті.

А згідно зі статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», представники окремих професій, діяльність яких може спричинити поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. У разі відмови або ухилення від них, їх відсторонюють від роботи. Перелік таких професій затверджує Міністерство охорони здоров’я.

Нагадаємо, у Хмельницькому нині діє два центри масової вакцинації. Перший розташований на вулиці Володимирській, 92. Він працює щодня з 9-ї ранку до 16-ї години. Також у будь-який день тижня з 9-ї ранку до 15:30 можна прийти у центр вакцинації, який 22 жовтня відкрили у приміщені залізничного вокзалу.

Крім того, у будні з 9-ї ранку до 12-ї години в місті відкриті кілька постійних пунктів щеплення. Вони розміщені в амбулаторіях на вулицях Повстанській, 36, Маршала Гречка, 12, Подільській, 54, Залізняка, 14 і Майборського, 16.

До теми: Хмельниччина на порозі «червоної» зони: які показники перевищені

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую